bugün

insanda şok etkisi yapan hadisedir. kritik bir andır.
>benim babam senin babanı döver
<asıl benim babam senin babanı döver
>korkarım görüş ayrılığına düştük nurettin.
<ben de korktum şimdi.
iki ucu boklu değnek durumudur. hazırlıksız yakalandığınız zaman ya davanızı kaybedersiniz ya arkadaşınızı. en iyisi herşeyi, herkesi olduğu gibi kabullenmektir. susup, konuyu değiştirmektir. çünkü bazen orta yolu bulmak sandığımızdan daha zordur.
çok doğal olan bir durumdur. arkadaşınızı sevmeniz engellmez böyle bir olay. ayrıca gerçek dostluk karşınızdakini olduğu gibi kabullenmeyi gerektirir.
hemen konu kapatılmalıdır. karşılıklı saygıyla tabiki. eğer konu hakkında konuşulmaya devam ederse arkadaşınızı kaybetmenizle sonuçlanabilir. böyle olmasa bile arkadaşlığınızdan bir şeyler alıp götürür. özelliklede siyasi görüşlerde fikir ayrılığı yaşanıyorsa, kendi fikirlerinizi savunmaya kalkmayın. çünkü siyasi fikir ayrılıkları toplumu bölmeye, birbirine düşman yapmaya çalışanların işine yarar sadece.
özellikle siyasi ya da dini konularda insanı sıkıntıya sokan durumdur.
sevilen arkadaşların siyasi ve dini konularda sizinle aynı düşüncedeki kişilerden seçilmesiyle çözüleceğinden hiç olmayacak andır.
duruma gore degisen olay soyleki normal kosullar altinda tartismak guzeldir sorun cikmaz ama netekim iki kiside yaklasik 35 saattir uyumuyor seyahat etmekten ebeleri bellenmis ve acsalar ayrica memleketten uzaksalar iste ozaman isler katakullization adi verdigimiz duruma doner bir ornek olarak asagida ki durumu verebiliriz:
k-->kanka

r.t:ha simdi sen diyorsun ki dine bakilmadan cennete gidilebilir
k: evet amugakoim ne saniyorsun sen yobaz
r.t:bak kirarim kalbini dini konularda polemik yaratma
k: sende orumcek beyinlilik yapma
r.t:senin amugakoim ben orumcek beyinlinin onde gideni sensin be obur kompartimana geciyorum ..

netekim obur kompartimana gecilir 5 koreli ile seyahat edilir koreliler kafami kondomsuz becerir ve en nihayetinde yorgunluktan sizilir ha uyanildiginda inilecek istasyon kacirilmistir gidip kankaya haber vereyim denilir ayni anda onunda aklindan ayni sey gecmesi sonucu koridorda karsilanir gulunur senin amugakoim denilip tartisma unutulur..
ayrılıga düstügün anda iki tarafta içinden
+ nasıl yaa nasıl böyle düsünebilir benimle aynı düsünmesi gerekiyor ,gereklmiyor mu ,yok be niye gereksin ki ,onun da kendi düsünceleri var evet evet tartışmak anlamsız konuyu kapatalım...

düsüncesi gecene kadar yaklaşık bir dakika kadar bir sessizlik olur ve sonra aynı anda çok alaksız bir konuda giriş yaparlar

+ ya x de böle böle yapmış duydun mu ? - aa evet bak ben de onu dicektim ya bıdı bıdı ..
sevilen arkadaşla farklı düşüncelere sahip olunan konular üzerinde tartışmamak kesin çözümdür. eğer konu açılırsa, farklı düşüncelere saygı duyup, kendi düşüncelerimizi karşımızdaki kişiye empoze etmeye çalışmazsak sorun yaratacak bir an değildir.
insanda kötü bir his doğurur. kendi doğrularından vazgeçmeyen ve başkalarının düşüncelerine kim olursa olsun katlanamayan biriysen bir de, bu his o arkadaşlığın zedelenmesine kadar gider. tartışmayı kısa kesmek ve başka konulara yönelmek en makuludur.
görüş ayrılığına göre değişik ki gerçek arkadaşlıklar zaten temel insani konularda uzlaşmayı gerektirri en balından sonraki görüş ayrılıkları normaldir ve sorun olmaz gerçek arkadaşlar arasında çünkü birbirlerini asla kırmazlar.
kısa bir tartışma yaşarsınız ama bu tartışmanın şiddetli olmamasına dikkat edilmesi gerekir sonra uzlaşmaya çalışılır ortam yumuşatılır sende haklısın bir yandan falan deyip işi yokuşa sürüklenmesine engel olursunuz ve bu tartışma atlatılır.
havyar secimi anidir. ben en guzel havyarin belluga' dan yapildigini soylesem de arkadasim ossetra' dan oldugunu idda etmektedir. hala aklima geldikce sinir katsayim yukselikr, tuylerim diken diken olur.
bi kumpirin büyük olduğunu düşünüp bi taneyi beraber alaya karar verdikten sonra turşu olsunmu diye soran abiye birimizin evet derken diğerimizin hayır deyip,garip ifadelerle birbirinin suratına bakıldığı andır.neyseki abi bi kısmına koyarım deyip durumu kurtarır.
sevildiğinden mütevellit birbirinize karşı eleştirilerin bir düzeyde kaldığı, kırıcılıktan kaçınıldığı andır.
en sabredilemeyecek karşı görüşe saygıyla yaklaşmanın ve dinlemeyi bilmenin gerekliliğini en derinden hissedildiği andır.
muhim alan bu ayriliklara ragmen iyi arkadas olabilmektir zaten hep benim gibi dusunen adamla anlasmakta ne var.
hayal kırıklığıdır. sevdiğiniz arkadaşınızla aynı fikirde olmak size tarifsiz bir mutluluk verir, fikir ayrılığına düşülmeye başlandığı an gerçekler bomba gibi düşüverir önünüze. ee napalım, hayat esra-ceyda kardeşlerinki kadar pembe ve kolay değil ki herşeye -he diyelim.
bi anda sinir krizine sokma ihtimali yüksektir..
içinizden "nasıl böyle düşünürsün yaaaa!!!" desenizde mümkünse alttan alınız..
sevilen bi arkadaş olduğuna göre çok önemsenmemei gereken andır. tam kendi fikrinle örtüşen bir başka fikir bulmaktan daha sorgulatıcıdır. ama işe yarar konu konuyu açar.
-hacı bak ismayil yeka nın bi şarkısı var süper!
+hacı?? ismail?? yeka??
-dinlicen mi?
+olur öyle...
onu bastırmak, ezmek ile, ona hak vermek arasında kaldığın an. tereddüt.
korkulacak bir durum yoktur. zira, beş parmağın beşide bir değildir. farklı görüşlerin olduğu bir ortamda, doğruyu bulmak daha kolaydır.
bak şimdi ama öyle olmaz ki şöyle yapacaksın gibi kelimelerle başlar genelde sonra ne yapıyoruz ya biz ikimizinde hiçbir şeyden anladığı yok zaten boş ver diye sonlanan andır.
normal olandır. farklı fikirde iyidir karşılıklı anlayış içinde bakış açısını genişletir.