1. 1.
  "sessiz ev, orhan pamuk'un gerek hayranları, gerek düşmanları ve gerekse kendi tarafından en haksızlığa uğrayan çalışması bence. yazarın yabancı dile çevrilen ilk kitabıdır da. bir ailenin hayatının çevresinde, türkiye'nin tarihinin ve yazarın gözde temalarından biri olan doğu-batı geriliminin ele alındığı roman, bütün alegorik özelliklerine rağmen, özellikle yarattığı tiplerin gerçekçiliğiyle öne çıkıyor bence. türkçe edebiyatın en başarılı devrimci kız tiplemesi sessiz ev'de mesela, türkçe edebiyatın, belki de tek gerçekçi ülkücü tiplemesi de... yazarı üvey evlat muamelesi yapsa bile, biz okurların sessiz ev'e sahip çıkmamızın zamanıdır..."

  (bkz: ayşe düzkan)
  3 ... vernon sullivan
 2. 2.
  orhan pamuğun eski üzlubuyla yazdığı 3 kitabından birisidir.

  asıl orhan pamuk okumak isteyenler için yeni hayat tan sonraki kitaplarını(yeni hayat,benim adım kırmızı,kara kitap,kar)okumalarını tavsiye ederim.zira kendisi nobeli de özellikle benim adım kırmızı ve yeni hayat kitapları sayesinde almıştır.
  2 ... etienne
 3. 3.
  orhan pamuk'un 1980-1983 yılları arasında kaleme aldığı romanı. yazar bu kitabıyla "1991 avrupa keşif ödülü"nü kazanmıştır.

  kitap biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayı aklına koymuş üç torunun cennethisar'daki babaannelerini bir haftalığına ziyaret etmeleri paralelinde gelişir. kitabın her bölümü başka bir karekterin ağzından anlatılır ve fakat nedendir anlaşılmaz torunlardan solcu nilgün'ün penceresinden yer verilmez hadiselere. babaannenin ağzından anlatılan kısımlarda dede selahattin darvinoğlu'nun ansiklopedisini yazarken ele aldığı konulara yer verilir. bu kısımlar pozitivizmin uç noktalarının tasvirini temsil eder ve özellikle batı ile doğunun ölüm'e bakış açılarının irdelendiği kısım oldukça etkileyicidir. okunası...
  3 ... vernon sullivan
 4. 4.
  içinde çocuk olmayan evdir.
  1 -1 ... gonulcelen
 5. 5.
  özellikle karakter betimlemeleri benzersiz olan, her okuduğunuzda kendinizden bir şeyleri bulabileceğeniz, en iyi şekilde de, ailenin genç, aşık, zengin olma hevesi olan kişisinin gözüyle anlatılmış olan, okunması gereken orhan pamuk eseri..
  2 ... faidelibilgi
 6. 6.
  orhan pamuk'un en güzel kitabı, bence tabii. araya kaynıyormuş gibi ama sanki, hakkı yeniyormuş gibi...
  1 ... nikim yok benim
 7. 7.
  işitme engelli bir ailenin evidir.
  1 ... uykusuzbukalemun
 8. 8.
  içinde binbir türlü sessiz çığlıkları barındıran evdir.
  1 ... marla singer
 9. 9.
  sessiz evlerde değişik bir ses vardır.bazı zamanlarda o sessizliğin sesi öyle bir kulak tırmalar ki fenalık basar insana.
  1 ... balmsd
 10. 10.
  romandan bazı kısımlar;

  " ... bu lanet olası istanbul denen kerhanede artık zaten duracak değilim " sf 21.
  " fatma, bir gün suyun formülünün a$ iki olduğunu buldukları gibi uykunun da formülünü bulacaklar. tabii bizim hımbıllar değil, gene ne yazık ki avrupalılar bulacak " sf 16.
  ".. Amerika'ya gidince hemen, kimsenin aklına gelmeyen, çok basit, ama çok temel bir fiziksel buluş yapar ve hemen einstein'ın ilk buluşlarını yayınladığı analen der physik dergisinde yayınlar ve bir anda kavu$tuğum ün ve paradan sonra, bizimkiler bana bulduğum ve fıralttığım füzenin sırlarını ve formüllerini, hadi ne olur, yurtta$alrına da ver de yunanliların kafalarına füzeleri yağdıralım diye gelirler ... " sf 198.
  "...ne ? bunlar bizde eksik olanların listesi. deniazltı, burjuva, resimsanatı, su buharı, satranç. fabrika, profesör, disiplin. gülünç değil mi ?
  biz de lüzumsuz derecede fazla olanlar şunlar; adam, köylü, memur, müslüman, asker, kadın, çocuk. bunlar gülünç gelmiyor bana; kahve, iltimas, tembellik, küstahlık, rü$vet, uyuşukluk, korku hamal. demokrat bile değilmiş bu adam. minare, şerefe, kedi, köpek, dilenci" sf 239.
  2 ... darkness nights