1. 1.
  türk gazeteci, oyun yazarı. 1929 yılında amasya'da doğmuştur. robert kolej'de öğrenciyken başladığı tiyatro çalışmalarını sahne tasarımcısı, oyuncu ve yönetmen olarak ankara devlet tiyatrosu'nda, küçük sahne'de vb. tiyatrolarda (1952-1963) sürdürdü. "vatan", "dünya" gazetelerinde muhabirlik ve dış politika yazarlığı yaptı. egemen güçlerin, batıl inanışların, yanlış politikaların özellikle kırsal bölgelerde yaşayanlar üstündeki olumsuz etkilerini konu alan ayak bacak fabrikası oyunuyla (1964) toplumsal düzenin "nasıl olmaması" gerektiğini anlatmayı denedi. 1970 yılında istanbul'da öldü.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  Savaş oyunu adlı oyunu ile uluslararası tiyatro şenliklerinde ödüller aldı.Sermet ÇAĞAN yalın bir oyunculuk ve sahne düzeni gözeten,nesnel ve gerçekçi bir anlatım ve yorumlamayı tercih eden bir tiyatro insanıdır.
  Hali hazırda yazılmış ve oynanan iki adet oyunu vardır.Bunlar Savaş Oyunu ve Ayak Bacak Fabrikası dır.Genç sayılabilecek bir yaşta öldüğünden(41) pek çok oyunu yarım kalmıştır.
  ... mozik
 3. 3.
  türk tiyatrosuna büyük emeği geçen kuramcı ve uygulamacı bir tiyatro adamı. oyun yazarlığına yeni başladığı yıllarda hayatını kaybetmiştir.
  ... dionysos