bugün

niye şimdiye kadar beklendi onu merak ediyorum ben daha çok.
boş iş, hepsi bu.
Medya üzerinden prim yapmaya çalışan cennetlik müslimdir. Kahraman olmaya çalışan çok insan var bu ülkede ama diyorum ya hep "ucuz kahramanlık" peşindeler.
durumunu düşündükçe şunu düşünüyorum, daha doğrusu merak ediyorum...

sırada ne var? müslümanım diye bas bas bağırmayan normal insanların cadı diye yakılması mı?

hani hoşgörü diniydi müslümanlık?

e orda koskoca hristiyanlık var seninle aynı değerleri paylaşmayan.

bütün hristiyan toplumlara da dava açılacak mı ''vay efendim siz bizim inandığımıza neden inanmıyorsunuz, bizim inancımıza saçma mı demeye çalışıyorsunuz?!'' diye?

dünya zaten yaşanması zor bir yer, ben neden daha da zorlaştırmaya çalıştığımızı anlamıyorum.

allahcc aslında büyük bir misyonerlik görevi yapıyor ama kimse farkında değil.

çünkü sizin öcü gibi gösterdiğiniz, allah'tan kork, adını ağzına alırken 8000 kere düşün, öldürtürüz seni, bitiririz vs. şekillerde müdaafa etmeyi denediğiniz (kendinizce) ve ismini lekelediğiniz allah'la alakası yok onun çizdiği allah portresinin. allah'ın nüktedan biri olabileceğini düşünüyor. öyle olsa nasıl olurdu diye merak ediyor belki de. aklın sınırı yok ki.

allahcc'nin yargılanması demek allah'la alakalı tek yargı bildirenin de yargılanması gerektiği anlamına gelir.

mesela allah'a emanet ol diyen insanların hepsini yargılamak lazım o zaman.

allah sizin maaşlı işçiniz mi, hangi hakla böyle bir laf ediyorsunuz? tövbe haşa!!!

veya allah korusun...

hayırdır, allah fedainiz mi? tövbe haşa estafurullah estafurullah!!!

bu konu iki aynayı birbirine tuttuğunuzda elde ettiğiniz görüntüler kadar daha gider bu tadında.

eğitimsiz insanları sömürmek içinse ideal.

peki bunun normali ne?

mesela allah hakkında bir kara propaganda yapsa, alenen veya imaen hakaret etse, uluorta ''allah'a inananlar, lan ne salak heriflersiniz'' tarzı tahrik amaçlı şeyler yazsa evet, haklısınız.

ama kusura bakmayın... bana allah'ın mikail'le konuştuğunu düşünmek tuhaf gelmiyor. ''miko şu suları harcama, faturayı baban mı ödüyor'' demesi mesela hakaret sayılacak bir şey değil. mantıklı düşününce belki de allah her gün bunu diyor yani, siz bunu nerden bilebilirsiniz ki? bizim anladığımız tanrı algısı ve hiyerarşisinde çok başarılı bir nükteden başka bir şey değil.

demek istediğim adam aslında hayal ettiği şeyleri yazıyor ve insanların da bunu anlayacağını düşünerek yazıyor. herkes gibi o da yanılıyor olabilir tabii.

bir insanın hayal ürünlerini kamuoyuyla paylaşması somut bir anlamda nasıl zararlı olabilir? kendisinin yaptığı işi doğru bulmayan varsa okumaz, hatta engeller, sorun da çözülür.

aynı mantıkla bruce almighty filmini çektikleri için yapımcılarına, çekilmesine müsade edildiği için amerika birleşik devletlerine de dava açabiliriz o zaman. nasılsa komplekslerimizin ve anlayışsızlığımızın sonu yok.

ama burda mesele tabii ki gücümüz kime yetiyorsa onla uğraşmak.

oğuz atak'ı öldürmek, bahadır baruter'le uğraşmak, allahcc'yi yazanı dava etmek...

çünkü biz başkalarına saçma sapan sebeplerle saldırmayı seviyoruz.

çünkü kendine saldıramayan başkasına saldırır.

başkasını öteler.

giydiğine karışır.

düşüncesine karışır.

yazdığına çizdiğine karışır.

geleneğe, göreneğe sahip çıkmaktan anladığınız insanlara kendi düşüncelerinizi veya inançlarınızı korku yoluyla kabul ettirmekse geleneğinize saygı bekleyemezsiniz.

çünkü rahatsız edicisiniz her şeyden önce.
dinini bilmeyen veya islam dışında bir dine inanan bir kişinin başka bir kişiyi dava etmesidir.

serdar tuncer adlı kişi ya dininin ne olduğunu bilmiyor ya da gündeme gelmek için yapmıştır bu işi.

"o, size kitapta: “allah’ın ayetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze dalıp geçinceye kadar, onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz” diye indirdi. doğrusu allah, münafıkların ve kafirlerin tümünü cehennemde toplayacak olandır." (4/140)

bu ayette açık ve net bir şekilde allah veya emrettiği din ile dalga geçenlerle, dalga geçtikleri süre boyunca ilişki kurulmaması emrediliyor. *
şimdi siz kim oluyorsunuz ki dilese o kişiye aklınıza gelebilecek her türlü cezayı verebilecek veya emredebilecekken "ilişki kurmayın" diyen bişr yaratıcının emrine karşı gelerek aklınızca koruma altına alıyorsunuz.

bu olayın dinini bilen, mantığını kavrayan insanlarca savunulur hiçbir tarafı yok.

bırakın dalga geçmeyi isterse küfreder fakat siz yine de cezalandıramazsınız. ne bireysel ne hukuksal. allah'ın serbest bıraktığını dünya eliyle yasaklatmaya çalışmak en hafifinden şirk koşmaktır.

hüküm koyma yetkisi sadece ve sadece allah'tadır ve o kendisiyle dalga geçenlere gereken cezayı kendisinin vereceğini açıkca beyan etmiştir.

serdar tuncer gibilerde allahcılık oynamayı bıraksın işine baksın bir an önce. belki o zaman böyle densiz işlerle gündeme gelmek yerine işleriyle gündeme gelebilirler.

islam'ı korumaya kalkarsa islam'ı bilmeyen cahil
tutar allah'ını mahkemeye verir, had bilmez gafil
konuya yorum yapan herkesin haklı olduğu bazı konular mevcut. orası ayrı. fakat;
şimdi yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum: buradan hepinizin annesine, karısına, kızkardeşine küfürler yazdığımı farzedin. tepkiniz ne olur du? düşünün, bir de ondan sonra yorum yapın.
Allah cc rumuzunu almış kişinin ekmeğine yağ sürmesidir. Adamın amacı da büyük ihtimalle budur.
Ateistlere her fırsatta söven teistlerin yine en ufak şeye bile kıllanmasıdır. Eğlencelik olum o eğlencelik.
bu dava zaman aşımına uğramaz mesela.
ek: madem bu ülkede müslüman çok deniliyor (nüfus kağıtlarındaki din hanesinden kaynaklı bir kabuldür bu ayrıca) o zaman çekincen ne be adam, kiliselerin camiye dönüştürülmesi ile ilgili tarihi hatalarımız için de isa mı dava açsın sana.
ne hassas toplumsal barışımız varmış yahu, tıpkı borsamız gibi her hangi bir laftan sonra baş ağrısı tutuveriyor, hemen tehlikeye giriyor.
Kalpteki tahta kraldır Serdar Tuncer.

Bir de Anna isimli şiiri yorumlayışı vardır ki sormayın gitsin.
helal olsun. birileri kendilerine 'saygı' isterken inançla 'alay' etmenin kendine oldugu kadar başkasına da saygısızlık oldugunu iyi bellesin. iyi gününde değişik kelamlarla 'allah'ı hafife alanlar, kötü gününde 'yarabbi yetiş' diye yırtınmasın. yetsin riyakarlığınız.
(bkz: madem beni sevmeyecektin neden yarattın)
yargıya gidişimizi yargısız infaz edenlerin bize adalet, hoşgörü, ironi, adamlık öğretme hakkı yoktur. haklı olduğumuz yoldan dönmeyeceğiz.
kesinlikle saçma bi durumdur. zira allaha küfür edilmemiş ve inanan insanlarla dalga geçilmemiştir. ayrıca ben inançlı biri olarak kendisini takip etmekteyim, güldürüyor beni şahsen. ama güldürmüyorsa da takip etmezsiniz olur biter... bokunu çıkarmaya gerek yok.
"kimse kimsenin değerlerine dokunmamalı allah yakar, cızzz"

hani bilsem ki hıristiyana, yahudiye dininiz bozulmuş, ateiste cayır cayır yanacaksın, allah şifa versin demiyor, hinduyla ineğe tapıyor diye alay etmiyor belki bi' derece kutsala saygı isteklerini ve verdikleri değeri anlayacağım.
buna istinaden çelişkilerden bir diğeri aynı şey başka bir dine yapılsaymış katıla katıla gülecekleridir.

bu insanlar "kutsal" terimini islam inancının tekelinde tutar, oysaki her inanç inananlarından ötürü kutsaldır ve saygıyı hak eder.

bununla birlikte kutsalıma dokunma diye feryat edenlere kutsala saygısızlığı tanımlamak isterim. kutsala saygısızlık, twittırdaki esprilerden, karikatürlerden ya da mizahi eleştirilerden ziyade bir inancın devlet kanalıyla kitleye empoze edilmeye çalışılması, çoğulun inancına uyulmasının istenmesi, kutsal mekanların taşlanması ya da insanların yakılması * gibi durumlardır.
bunların olması halinde mahkemelere gidilmesini doğru bulur, aynı inançtan olmasam bile destek verirdim.

bu tahammülsüz kişiler, mevcut dönem şartlarının lehine olmasından istifade edip(düşünce özgürlüğünün en kısıtlı olduğu an) "dava etme hakkı" fikrinden de kuvvet bularak özgür düşünceye katli vacipi uygun görürler, buna rağmen hala utanmadan islamın ve onun mensuplarının hoş görüsünden bahsederler.

allahcc hesabının sahipleri müslüman değiliz de demediler.
sadece, inananların buna benzer tutumlarından dolayı öcüymüş gibi korkuttukları dinin paraodisini yaparak bir anlamda islamı sempatik göstererek ona hizmet vermişlerdir.
islam dinini vizyon açısından en çok yaralayanlardan harun yahyaya, cübbeli ahmet hocaya tahammül ederken(bunlara gücünüzün yetmediğini anlıyoruz) korkutucu görünen dininizi, alışık olmadığınız ifadelerle sempatik ve ılımlı gösterilmesine katlanamıyorsunuz.

seninki kutsalsa benimki de kutsal o zaman pastafaryanizm'e, şamanizm'e, tengri ifadesine ya da bunun gibi başka değerlerle alay etmeyin. ya da edin kimse siz alay ediyorsunuz diye dininden, inancından soğumuyor.
islama karşı sunulan en ufak eleştiriyi veya mizahi yaklaşımı sindiremeyen, sert bir şekilde püskürtmeye çalışanların geneli, dinlerinden çokça emin olmadıkları en ufak bir eleştirinin düşüncelerini etkilemesinden kayışları kopartmaktan korktukları, bu yüzden ignorance is bliss felsefesine sığındıkları izlenimini veriyor.
maharet müslümanlığı uygun ortamda yaşamak değil, her şeye rağmen her ortamda inancını sürdürebilmektedir.
hiç bir inanç düşünce özgürlüğünün önüne geçebilecek kuvvette değildir-olamaz da.
çünkü adı üstünde insanlar düşünen hayvanlardır.
düşünmek inanmaktan daha köklüdür, daha hayatidir.
inançlarınızı korumaya almak için düşünceleri katledemezsiniz.
inancın yeri kalp, düşüncenin yeri akıldır.
her insan ancak kendi kalbinin ve aklının efendisi olabilir.

bir ricam var, allahınızı seviyorsanız hoşgörüden bahsetmeyin."kendi inancımızdan olmayanları kabullenemiyoruz" "herkesin tek tip olmasını istiyoruz" deyin de en azından dürüstlükten puan kapın. bak allahın adını verdim mecbursunuz artık.

bu konuyla alakalı banu tuna'nın düşüncesi;

--spoiler--
bir röportajı neden yapamadığımı anlatmak istedim. ifade özgürlüğünün, bilginin serbestçe dolaşımının arenası olan, arap baharı diye etiketlenen toplumsal hareketlerin yayılmasını sağladığı, geleceği biçimlendireceği söylenen sosyal medyanın türkiye’de nasıl hadım edildiğinin örneği olduğunu düşünüyorum çünkü. oysa unutmamak lazım, bütün sesler aynı çıktığında müzik de olmaz.
--spoiler--

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19994949.asp

görsel
(bkz: dava açarak allah ı ve dini korumaya çalışmak/#14713630)