bugün

semtlerde belirlenen geniş alanlara, haftanın belirli günlerinde kurulan pazar türü.
en ucuz sebzenin 2 liradan başladığı pazarlar. yahu az önce pazardan geldim sözlük böyle pahalılık görmedim ben. domatesin kilosu 2,5 lira vay arkadaş neymiş memleketi çanakkaleymiş. ulan alt tarafı patlicangillerden bir sebze yahu. etrafımdaki insanlara bakıyorum millet aç arkadaşım ya.

ben küçükken bu milletin eli poşetlerle dolu olurdu sağa sola sallanırlardı. bakıyorum kimisinin elinde ıspanak kimisinin elinde beyaz lahana. herkeste tek poşet var. koca pazarda elinde 4 poşet 2 kişi gördüm. balık alalım dedik palamutun tanesi 6 lira. hamsinin kilosu 8 lira. bir de bu sene palamut akını var diyorlardı yalan. vallahi yalan. napsak acaba eminönü'den sebze meyve tohumları alıp kendimiz mi ekip biçelim.
her insanın çocukluğunda önemli bir yeri olan ticaret yeri.
akp sayesinde galiba bunların da köküne kıran girecek.
kapatılması ile ilgili yasa meclisten geçti diye biliyorum.
açık havada, insanların kamusallaştığı, binbir kokunun birbirine karıştığı o capcanlı, dipdiri, yaşadığınızı fark ettiğiniz yerlerin yerine avm'ler geliyor. dev ayak sesleri ile. hacimli beton kütleleri ile.
uzakdoğu'da da kurulan pazar yeri.

görsel
türkiyeyi türkiye yapan olgulardan biridir.
patates soğan tezgahları, pazar yeri giriş-çıkışına yakın yerde olur.
yeşillerin, sarıların, kırmızıların, zerzevatın binbir türünün, meyvenin envai çeşidinin bir araya geldiği temel gereksinim pazarı. Yiyecek, giyecek gereksinimi dışında küçük bireylere davranma, yürüme, <3 kilosu 40 TL olur mu? > gibisinden pazarlık yapma adabının öğretilebileceği sosyolojik bir işlevi de olan mekanlardır.