bugün

(bkz: eğitim akademi)
Araştırılan konuda bilgi vermek amacı yapılan konuşmaya denir. Ancak bir öğretmene sorarsanız "kahvaltı etkinliği", film izleme zamanı olarak cevaplar alabilirsiniz.
hangi başlığa yazacağımı bulamadım, buraya eyyorlayacağım.

özü itibariyla, 'bilgi vermek, yol göstermek, ışık tutmak' amacıyla yapılan bir sözlü sunu çeşididir bu.

gerek üniversitede gerekse otellerde 16-17 kadar ünlü şefin konuşmalarını dinledim. bundan adım gibi eminim, hiçbir yaptığı konuşmayla kimsenin yüreğine dokunamadılar. çünkü lanet olsun ki konuşmaları ego kasmaktan öteye gidemiyor...

- ben 17 yaşımda ingiltere'de falanca restoranda kısım şefiydim,
- ben falanca yarışmada gerdan çorbasıyla altın madalya aldım,,
- işte yok 24 yaşımda cuisine oldum da, bilmem nereye transfer oldum..

kardeş beni senin kaç yaşında nerede olduğun ilgilendirmiyor. bu bana ne katabilir? bana senin o süreçte ne yaşadığın lazım. ne gibi zorluklarla karşılaştığın lazım, o zorluklarla karşılaştığım zaman ne yapacağıma dair fikir, akıl, ipucu vermen lazım.

2014'te zorlu center'da italyan günleri adı altında italyan ekmeği üzerine bir workshop yapılacak. neyse izin alıp gittik. toplam süre 120 dakika.

100 dakika: orada çalıştım, şunu mutfağımdan kovdum, ekmeği yaktım sonra soslayıp müşteriye gönderdim bayıldı, buraya şu paraya geldim, iyi halt yedin.

20 dakika: ekmek yapımı.
kökü semenden gelmektedir.