1. 1.
  Sahabelerdendir.iran asıllıdır.islâm'dan önce,iran'da Mecûsî bir aileden doğan Selman-ı Fârisî,gençliğinin ilk yıllarında karşılaştığı Hıristiyanların ibadetlerine ilgi duyarak çevresinde yetiştiği mecûsîliği ve baba evini terk edip Hristiyan din adamlarının peşinde uzun yıllar dolaşmıştır.Selman-ı Fârisî,"Hak Dîn"e ulaşmak için yaptığı yolculukları sırasında,Son Peygamber'in Tevrat ve incil'deki vasıflarını Eskişehir-Sivrihisar'daki râhipten öğrenmesi üzerine,Medine'ye doğru yola çıkmış,yolda saldırıya uğrayıp köle olarak satılmıştır.O kutlu müjdeye ulaşmak için meşakkatli kölelik hayatına göğüs gererek yıllarca bekleyen Selman-ı Fârisî, Hz. Muhammed (s.a.s) ile Medine'de karşılaşarak Müslüman olmuştur.Zaten, Tevrat ve incil Hz. Muhammed'in geleceğini müjdeliyor ve vasıfları hakkında bilgi veriyordu.Allah Resûlü'nün (s.a.s.) peygamberlik ile görevlendirilmesine yakın dönemde gönlü aydın birçok zât da O'nu beklemekteydi.Selman-ı Fârisî'nin hayat hikâyesi bu önemli konunun sadece bir örneğidir.Bu bakımdan "Selman-ı Fârisî de bu mevzuda,(yani, Allah Resûlü'nü önceki kitapların haber vermiş olması ve O'nun gelişini pek çok insanın beklediği mevzuunda) tek başına bir delildir.
  Hendek Savaşı'nda hendek kazma fikri de bu zata aittir.
  5 ... italiano
 2. 2.
  (bkz: selman ozbay)
  ... mutlulugun ta kendisi
 3. 3.
  "kul hakk'a tam itaat ederse hak da onun istediğini muhakkak verir" demiştir.
  1 ... kyuubi no kitsune
 4. 4.
  "asıl şeref ve yücelik, Allah'ı görür gibi ibadet etmek, nefsini ölülerden bilip kendinde varlık görmemektir." demiş olan sahabe.
  ... kitkitkat
 5. 5.
  'müslüman olan ilk farsi' de diyebiliriz.
  1 -1 ... turkmen balasi
 6. 6.
  nedense cennetle müjdelenen on kişinin içinde yer alamamıştır. Siyasetle uğraşmadığı için bu hadisi uyduranlar onu bu listeye almamışlar.
  -2 ... bexdever
 7. 7.
  kendisinden mükâtebe isteyen kölesine, parası kudreti ya da sanatı olup olmadığını sormuş ve hayir cevabi alınca ona katiyen mükâtebe yapmayacağını bildirmiştir...

  ben olsaydim o koleyi aninda özgür birakirdim. allah u alem...
  ... erectof