bugün

1910-1981 seneleri arası yaşamış olan pensilvanya doğumlu amerikalı klasik müzik kompozoru.
7 yaşında ilk bestesini yapmaya başlamış ve Curtis Institute of Music'de eğitim görmüştür. 1935 yılında American Academy in Rome'a katılmış bir yıl sonra ise String Quartet in B minor'ü bestelemiştir. Arturo Toscanini'nin önerisiyle yaylı orkestra için uyarlanmış ve en bilinen eseri olan Adagio for Strings bestelenmiştir.
tarzı için neo-romantik denilebilir. yaşadığı dönemde kendi jenerasyonundan bir çok besteciyi etkilemiştir.
essay for orchestra ismini verdiği iki orkestra parçalarıyla orkestrasyonun kitabını yazıyorum ben şeklinde bir ifade gösteren ama hakkaten de bu ifadeyi doğrulayacak kadar sağlam eserler ortaya çıkartmış olan amerikalı 20. yüzyıl bestecisi. 20. yüzyılda yaşamasına rağmen post romantizm bestecilerinin stilinden çok fazla uzaklaşmamıştır. piyano sonatı, piyano konçertosu ve keman konçertosunun yanı sıra meşhur adagio for strings'iyle bir hayli tanınan bir bestecidir. aynı zamanda curtis institute of music'in ünlü müzisyenler serisinin başlarında yer alır.
adagio for strings şeysini bestelemiş dinledikçe bizi bunalıma sokmuş toprağı bol olsun bestecisi.
gece gece iyi gidendir.
ya da sabah sabah.
sol majör keman konçertosunu da dinlemenizi öneririm , o da çok güzel bir eserdir.

amerikan bestecisidir türkiye de pek tanınmamaktadır, batı radyolarında çokça çalınır. değişik bir tonalite anlayışı vardır, atonal bir besteci değildir, 20.yyıldan tonal tınılar duymak insanları mutlu etmektedir.

barber iyi bir bestecidir.

not- sol majör konnçerto demeyelim, benim kulağıma sol majör gibi çarptığı için öyle dedim. ama sol majör şeklinde bir ton, orijinalde belirtilmemiştir.
20. Yuzyili sadece ezgilerle anlatacak olsam sececegim ilk parca samuel barberdan adaigo for strings eseridir.