bugün

birinci rus cecen savaşının çeçenlere kazandırdığı hahraman bir komutan olan salman raduyev namı diğer 'yalnız kurt' inançları doğrultusunda vatanı için savaşıp şehid olan büyük çeçen komutanlardandır.
cahar dudayevin damadı olan raduyev kızılyar baskını ve pervomayskoye mücadelesiyle tanındı. çeçenistan gudarmes belediye başkanlığıda yaptı.
ruslara esir düştükten rusyanın perm bölgesindeki cezaevinde şehid oldu.
birinci çeçen savaşı'ndan beri komuta ettiği dudayev'in ordusu verilen güçlerle terörist saldırılar düzenlemiş, çeçen saha komutanı tuğgeneral. 2001 yılında yakalandı ve ömür boyu hapse mahkum oldu. solikamsk hapishanesi'nde esrarengiz biçimde öldü. raduyev, çeçenistan'ın rusya'dan bağımsızlığını kazanabilmesi için savaşanların sembolüydü.
1990 larda türk gençlerinin gönlüne taht kurmuş efsane komutan.ruhu şad mekanı cennet olsun.
büyük ve vatansever bir komutan.mekanı cennet, ruhu şad olsun. kendisiyle dalga geçecek kadar haysiyetini kaybetmiş gençlere de ulu orta bu hakaretleri yapmamalarını tavsiye ederim. bir çeçen'e denk gelirseniz yazık olur, delik açarlar hava kaçırırsınız mazallah.
çeçenistan ve oradaki mücadele dillendirildiğinde akla gelen birkaç liderden birisidir..

(bkz: omer hattab)
(bkz: yalnız kurt)
şeyh şamillerin ölmediginin, öldürülerek bitmediginin kanıtıdır, ama putin ve onun gibilerde ebu ehillerin bitmediginin göstergesidir. iyilik ve kötülügün savaşı kıyamete kadar devam edecekse, ebu cehillerde bitmez, şeyh şamillerde bitmez, ama birisi kahpe olarak ölür digeri şehit, aynı cümlede ikisinin ismini anmak ise bizim ayıbımızdır.
salman raduyev çeçenistanda ruslar tarafından sarıldığında muhammed tokcan ve arkadaşları içinde çoğunluğu rus olan avrasya feribotunu kaçırdılar.salman raduyev ve arkdaşları kurtuluncada teslim oldular.görüntülerde ise iBDA işaretleri akıllarda kaldı.
“kendi vatanımı savundum. biz ruslar’ı çağırmadık. onlar gelip bizim vatanımızı işgal ettiler. biz savaşı istemedik, onlar gelip bizimle savaşmak istedi. ruslar, askerlerimizle savaşmak yerine çocuk, kadın ve yaşlı insanları öldürdü. sizin, benim hakkımdaki hükmünüz ceza değil, mükafattır. allah’ın bana verdiği ömrü, o’nun yolunda ve kendi vatanıma harcadım. her şey, allah’ın elinde. o istediği zaman ben buradan çıkarım. ben, önce allah’ın, sonra komutanım cahar dudayev’in askeriyim. savaştığım için asla pişman değilim.” diyen şehit.
yanlış hatırlamıyorsam cezaevin de idam edilen çeçen direnişin sembol isimlerinden, o zamanlardan aklımda kalan tüm islam aleminde türkiye dahil avukat arandığı bir şekilde idamına engel olmak için girişimlerin olduğu ancak hepsi boşa gitmiştir ve cezaevinde şehit olmuştur.
mücadelesi gerçekten örnek alınabilecek bir dava adamıdır. che gibi maceracılara savaşçı diyen ve onu efsane yapanların adını dahi bilmediği bir adamdır.
Tam bir idoldür.

(bkz: yalnız kurt)
dünya savaş tarihine geçecek olan kızılyar baskınının başkahramanı. iyi asker. aynı zamanda cehar dudayev'in kardeşinin damadı diye biliyorum kendisini.
zamanının teröristidir. serbest ticaret anlaşmamız olan rus kardeşlerimize çok şehit verdirmiştir.
Zor zamanlarımda hatırlayıp mücadelesinden güç bulduğum gerçek kahraman... şimdi tanrının uçmağ'ında..
Salman Raduyev…
Yalnız Kurt Raduyev..

Çeçenistan dağlarında kartal gibidir bir çeçen,
özgürlük savaşçısıdır,
‘’yalnız kurt’’tur her çeçen…

Yukarıda, çeçen marşından alıntı yaptığım sözlerdeki yalnız kurt işte bu insanın lakabıdır.
interneti aradım, taradım, ingilizce kaynaklar bulabildim. Türkçe çoğu şey, üstün körü yazılmış.
istedim ki, apo rusya’ya sığındığı zaman ‘’ mutlaka onu bulup Türklere teslim edeceğim !’’ diyen bu adam hakkında türk dilinde daha çok şey yazılsın…
Mücadelesini örnek aldığım, şu dünya tarihinde böylesine etkilendiğim komutanların sayısı çok azdır. istedim ki, bir gün olur da böyle insanların adını duyanlar çıkarsa, okusunlar, bilgilensinler. Bu yüzden ingilizce kaynakları bugün Türkçeye çevirmeye karar verdim.

Yalnız kurt, sen neler yaptın, neler başardın… ben, şu garip, sadece senin hayatını Türkçeye çevirebiliyor, biraz da kendi bilgilerimle harmanlayarak seni anlatabliyorum. sadece bu kadar yapabiliyorum.

Not: Bu yazı Ali Dimayev’in ‘’Noxchichoy’’ şarkısını teke alıp dinleyerek yazılmıştır..

Raduyev, 1967’de Gordaloy kabilesinin bir ferdi olarak Doğu Çeçenistan’ın Novogroznensky kasabasında doğdu.1980’lerin ilk yarısında Komünist gençlik örgütü ‘Komsomol’un aktif bir üyesiydi, en sonunda Komsomol’da Çeçen- inguş Sovyet Sosyalist Özerk Cumhuriyeti’nin temsilen Lider oldu. Çeçenistan’ın Gudermes kentinde liseyi bitirdikten sonra 1985-1987 arasında Sovyet ordusunda inşaat mühendisi olarak çalıştı, bu arada Sovyetler birliği komünist partisi’nin bir üyesi haline geldi. Seferberlik bittikten sonra ekonomi okudu ve Sovyet inşaat Endüstirisinde çalıştı.
Çeçenistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra inguş cumhuriyetiBaşkanı ve aynı zamanda Raduyev’in kayınpederi olan Cahar Dudayev' tarafından Gudermes kaymakamlığına atandı. (Raduyev, cahar dudayev'in kızıyla evlenmiştir).

Birinci çeçen rus savaşı sırasında ayrılıkçı Çeçen Kuvvetleri’nin komutanı oldu ve groznisavaşı’nda savaştıktan sonra onu yakalamaya çalışan Rus Kuvvetleri tarafından ağır yaralandı. Ekim 1995’lere gelindiğinde ise stratejik olarak önemi olan Gudermessky’de 6. Tugay’ı yönetirken kazandığı başarılarla Çeçen savaşının en ünlü ve en başarılı komutanlarından biri olarak adını duyurdu.

1996’ya gelindiğinde Salman Raduyev’i dünyaca ünlü yapan Kızılyar Baskını yaklaşıyordu. Çeçen-rus savaşında Çeçenistan başkenti Grozni (Caharkale)'de 25.000, grozni dışında 15.000 yani toplamda 40.000 insan katledilmişti. Yüzbinlerce insan göçmen konumuna düşmüş, ülkenin doğası mahvedilmişti. insanlar "muravyev" ismi verilen kimyasal silahlarla zehirlenmişti. Çeçen cumhurbaşkanı cahar dudayev, dünya devletlerine bıkıp usanmadan mesajlar göndermekteydi. ifadeleri özetle şöyleydi: "ruslar halkımızı acımasızca öldürmektedir. onlar çeçen devlet güçlerini hala yenemediler. biz rusya'nın parçası değiliz; biz bağımsız bir devletiz. eşit koşullarda barış antlaşmasına hazırız. "

Ne yazık ki tüm dünya ‘’ Rusya’nın iç işidir ‘’ deyip Dudayev’in bu çağrısına kulak asmadı. işte bu şartlar altında Çeçenlerin sesini duyurmak gayesiyle 9 Ocak 1996’da O ünlü Kızılyar Baskını gerçekleşti. 9 0cak’ta Raduyev önderliğinde sadece 200 civarı Çeçen Gerilla Dağıstan'ın Kızılyar şehrinde bir askeri üssü bastılar ve az sayıda olmalarına rağmen olağanüstü şekilde 2 helikopteri mahvedip 33 rus askerini öldürdüler. Sabah 6 sularında önde Çeçen gerillalar, arkada Rus askerleri amansız bir kovalamaca yaşanırken, çeçen gerillalar önceden planladıkları gibi yolları üstündeki bir hastaneyi kuşatıp rehin aldılar. Hastanede rehin alınan kişi sayısı yaklaşık 2.000-3.400 arasındaydı. 2 gün sonra kadın ve çocuklar serbest bırakıldı. Gerillalar güvenli şekilde Çeçenistan’a geçmeleri şartıyla erkekleri de serbest bırakacaklarını söylediler. Bu arada Raduyev ‘’savaşı Dağıstan’a ya da Rusya içlerine taşımak bizim amacımız değildir. istesek, istediğimiz yeri vurabilir, onları öldürebiliriz. Ama sivil insanları katletmek bana ve çeçen halkına yakışmaz’’ açıklamasını yaptı.

Sonunda Rusya gerillaların güvenli şekilde çeçenistan’a geçişine izin verdi. Bir süre gittikten sonra çeçenistan-dağıstan sınırını geçerken rus uçakları tarafından verilen söze rağmen konvoyun üstüne ateş açıldı. Bunun üstüne konvoy yakınlarda bulunan 1.500 nüfuslu Pervomayskoye kasabasına doğru geri çekilmek zorunda kaldı. Yanlarındaki rehineleri güvenli yerlere yerleştiren gerillalar savaş düzeni aldılar. Rusya Başkanı Yeltsin'in gerillalar hakkında açıklama yaparak 38 sniper’in kasabaya konuşlandırıldığını söylemesi ve teslim olma çağrısı gerillalar tarafından alayla karşılandı ve reddedildi. Bunun üstüne rus kuvvetleri kasabadaki sivilleri önemsemeden tanklarla ve helikopterlerle desteklenmiş 500 askerle kasabaya saldırı düzenledi, ama Raduyev komutasındaki gerillaların küçücük kasabaya sıkışmış olmalarına, rusyanın tankına helikopterine karşılık gerillada bir tek az sayıda silah olmasına ve sadece 200 civarı gerilla bulunmasına rağmen rus askerleri bu saldırıdan ağır bir yenilgiyle ayrıldılar. Rusya bu yenilginin şokunu yaşamaktaydı şimdi de.

Bu yenilgiden sonra Rusya, çeçen gerillaların tüm sivil ve rehineleri öldürdüğünü iddia etti ve ulusal güçlerin pervomayskoye’yi ‘’dümdüz edeceği’’ni duyurdu. Bu duyuru sonrası rus ordusu ağır silahlar ve roketlerle 2. kez kasabaya saldırdı. Bu seferki saldırı birkaç dakika civarında sürdü, aynı Çeçenistan başkenti grozni (caharkale)’yi yerle bir ettikleri gibi kasaba da yerle bir olmuş, bir çok sivil can vermiş ve 4 mil ötede gazetecilerin kaldığı binanın camları bile bu saldırı yüzünden kırılmıştı.
Rus kuvetleri, ‘sınır tanımayan doktorlar’ın içeriye girip sivillere yardım etme talebine karşı çıktı, içerideki yaralıların da dışarı tahliyesine izin vermedi. Rehinelerin yakınları ise rus kontrol yerlerinden sessizce akrabalarının üstüne bombalar yağmasını seyredebildiler ancak. kimsenin sağ kurtulamayacağını düşünen ruslar yine büyük bir hüsrana uğramıştı.

8. gecede ise Rusların ‘’çok sıkı güvenlik önlemleri’’ aldıklarını iddia etmelerine rağmen, Çeçen gerillalar diğer birlikler ile telsiz bağlantısı kurup kaçışı planladılar. Sabaha karşı Rus kuvvetlerine Çeçenistan tarafından top atışı başlatıldı ve Raduyev komutasındaki gerillalar rus kuvvetlerini geçmeyi başardılar. Geçtiklerinde ise onları bir mayınlı bölge beklemekte idi. 20 ağır yaralı çeçen gerilla yoldaşlarını kurtarmak adına mayınların üstüne basarak kendilerini feda ettiler (ruhları şad olsun) bu sayede geride kalan çeçen gerillalar kasabadan kaçmayı başarıp çeçenistan’a ulaştılar.

4.000 askere karşı 200 gerilla, tanklara, roketlere, uçaklara rağmen az miktarda silahlar… bu bile raduyev’in askeri dehasını başlı başına ortaya koyan ve neden önemli olduğunu bize gösteren bir olaydır. Tarih sahnelerine yalnız kurt olarak yazıldı onun adı…

Mart 1996’da kafasından bir kurşunla vuruldu, rus kaynakları onun öldüğünü duyurmasına rağmen yalnız kurt yaşıyordu. 1996 yazında çeçenistan’a döndü ama çeçenistan başbakanı Zelimhan yandarbiyev’in emirlerini reddetti. Bu arada savaşlardan sonra ağır yaralar almış yüzünü gür kızıl sakalının, beresinin ve güneş gözlüklerinin adına saklayarak dolaşıyordu.
1997’de yeni seçilen başkan aslan mashadov tepki ve engellemelere rağmen raduyev’i tuğgeneral olarak atadı. Bu arada da rusya’daki her patlamanın sorumluluğunu tuttu.

Eylül 1999’da 2. çeçen savaşı başladığında raduyev yeniden ortaya çıktı ve 12.000 kişiyi topladığı mitinginde halka evde kalması ve gelecek direniş için hazırlanması çağrısında bulundu. Sonrasında ise bir daha hiç konuşmadı.

1999’un sonlarına doğru kafasını sıyıran bir mermi yüzünden akli dengesi bozuldu.

Raduyev 2000’de Novogroznensky’deki evinde yakalandı. Zorla traş edilmiş halde rus televizyonda tutuklanışı gösterildi.
Avukatsız ve gizli bir şekilde yargılandı, müebbet hapse mahkum oldu. Rus bakan Raduyev için ‘’ idam edilmediğine pişman olacak ‘’ demiştir. Kimsesizliğin ve çaresizliğin ortasında yalnız kurt Salman Raduyev, 14 Aralık 2002’de 35 yaşındayken emirlere karşı geldiği gerekçesiyle hapishanede defalarca dövüldü, en son gördüğü işkence sonucu iç kanama geçirerek şehit oldu. Cesedi terör suçlusu olduğu gerekçesi ile ailesine teslim edilmedi ve bilinmeyen bir yere gömüldü.
Yurtdışında yaşayan eşi, Cahar ve Zelimhan adında da iki oğlu bulunmaktadır.

Son olarak rusya’da mahkemedeyken söylediği sözlere yer vererek, onu okumak, anlamak, kim olduğunu bilmek isteyenlere karşı görevimi bitirmiş olmanın huzuruyla noktalamak istiyorum:

“Kendi vatanımı savundum. Biz Ruslar’ı çağırmadık. Onlar gelip bizim vatanımızı işgal ettiler. Biz savaşı istemedik, onlar gelip bizimle savaşmak istedi. Ruslar, askerlerimizle savaşmak yerine çocuk, kadın ve yaşlı insanları öldürdü. Sizin, benim hakkımdaki hükmünüz ceza değil, mükafattır. Allah’ın bana verdiği ömrü, O’nun yolunda ve kendi vatanıma harcadım. Her şey, Allah’ın elinde. O istediği zaman ben buradan çıkarım. Ben, önce Allah’ın, sonra komutanım Cahar Dudayev’in askeriyim. Savaştığım için asla pişman değilim.”

-Yalnız Kurt lakaplı çeçen komutan, Salman Raduyev.

Çeçenistan dağlarında, kartal gibidir bir çeçen.
Özgürlük savaşçısıdır,
Yalnız Kurt’tur her çeçen..
Yalnız kurt" olarak tanınan Salman Raduyev I. Rus-Çeçen Savaşı'nın kazanılmasında etkin rol oynadı. Çeçenistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Dudayev'in damadı olan Raduyev, bir süre Gudermes Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

I. Çeçen Savaşı sırasında, Çeçen halkının özgürlük mücadelesinin sembol isimlerinden oldu. 9 Ocak 1996 tarihinde Dağıstan'ın Kızılyar Kasabası'na bir baskın düzenleyerek buradaki Rus askerlerini rehin aldı. Raduyev ve beraberindekiler Rus güvenlik güçlerinin kuşatmalarına rağmen ağır kayıplar vermeden Çeçenistan'a döndü. Bu olayın ardından Rus Hükümeti Çeçen direnişçilerle aynı masada oturarak ateşkes anlaşması imzalamayı kabul etti.

Raduyev, Mart 1996 tarihinde başından ağır yaralandı, bir gözünü ve kafatası kemiğinin bir bölümünü kaybetti. 13 Mart 2000'de ise Ruslar tarafından esir alındı. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Raduyev, olmadık işkencelere maruz kaldı. Rusya'nın Permi bölgesinde gördüğü işkence sonucu iç kanama geçirerek şehid oldu.

- Kızılyar Baskını Ve ALLAHIN MELEKLERi -

SALMAN RADUYEV ve ONiKi YiĞiDi

Dünya kuruldu kurulalı hep olduğu gibi ,ölüm ile yaşam arasında ip gibi
ince bir çizgi vardı. Şa Borz (Yalnız Kurt) Salman Raduyev ve yiğitleri,
sislerin içinde mayın tarlasının başındaydı. Çaresizliğin sessizliği, hükmünü sürüyordu acımasızca...
Birkaç gün önce, emrindeki kurtlarıyla, Kızılyar’a girmişti. Covkhar
(Dudayev), Kızılyar askeri üssündeki helikopterlerin tahribini emretmişti,
yapılacaktı. Ne var ki, düşman haber almış, pusu kurmuştu. Geri çekilebilmek
için, rehineler almaya mecbur oldu. Kızılyar’dan çıkabildiyseler de
Pervomayskaya ( Bir Mayıs) köyünde yeniden kıstırıldılar. Kurtuluş yok
gibiydi. Yerel polis, seçkin Omon komandoları ve Spetsnaz denilen özel
operasyon timleri üç yandan kuşatmış, tek çıkışa ise mayın döşemişlerdi.
Kurtlar dara düşünce, bir başka kurt, Şamil(Basayev) yetişti imdada. Sabaha
karşı bilinmez bir sis çöküverdi. Göz gözü görmez olmuştu. Şamil’in aksi
yönden taarruzuyla çatışmalar o yönde yoğunlaşırken, Şa Borz zayıflayan
taraftan kuşatmayı yarmış, mayın tarlasına gelip dayanmıştı.
Kalplerin durup umudun bittiği anda, sessizliğe son veren On iki yiğit
çıktı öne “deal mukhlah yelsmıniyah gurdu veyn'” (cennette görüşürüz
inşALLAH) diyerek basıverdiler mayınlara. Onların cansız bedenleri kurtlara
yol oldu, süzülüp karıştılar karanlığa......

Salman Raduyev (Yalnız Kurt) Esir Düşme Olayı

Değerli islam kardeşlerim kısaca bahsettiğim şehit salman raduyev esir düşme olayı da başlı başına bir kahramanlık olayıdır.

2.NCi CiHAD BAŞLADIKTAN SONRA SALman raduyev öncelikle geri planda durmuş sonra aktif olarak operasyonlara katılmıştır.esir düşmeden önce büyük bir operasyon düzenleyerek Novogroznenski bölgesini ruslar geri almıştır.

buradan hep kardeşlerime sesleniyorum....
cihad önderleri ve cihad temsilcileri de sesleniyor...
ihtiyaç silah temini yönündedir.işte bu noktada salman büyük bir silah alımı için temas kurduğu silah tacirleri büyük çaplı bir silah alımı konusunda anlaşmıştır...
ancak bu kişiler salman yanlız gelme konusunda anlaşma yapmışlar salmanda yanında sadce şöförü ile anlaşma bölgesine gelmiştir.bu noktada salman sözü tutmuştur.
savaşın ortasında kendi gibi değerli bir komutan tek başına hareket etmektedir.
acak anlaşma bölgesinde kendisine bekleyen 4 kişinin silah taciri olduğunu düşünen salman yanılmıştır.
bu kişiler ne yazık ki fsb ajanı çıkmıştır.ve esir edilmiştir...
bizzat rus yetkililerin tanımıyla salman çeçenistan topraklarında 10000 kişil bir güce komuta etmekteydi....

değerli islam kardeşlerim,

salman cesareti ile mücahitlere pek çok aziz hatıra bırakmıştır.
bugün cihad topraklarına bıraktığı en büyük hatıra rus ayısının elindeyken kendisin bağışlanmasını istemesi istenir ve beklenirken rus ayılarına ve küfür milletine suratına tokat gibi çarpan şu sözle cevap vermiştir...

“Kendi vatanımı savundum. Biz Rusları çağırmadık. Onlar gelip bizim vatanımızı işgal ettiler. Biz savaş istemedik, onlar gelip bizimle savaşmak istediler. Askerlerimizle savaşmak yerine çocuk, kadın ve yaşlı insanları öldürdüler. Sizin, benim hakkımdaki hükmünüz ceza değil mükafattır. ALLAH’ın bana verdiği ömrü, O’nun yolunda ve kendi vatanıma harcadım. Her şey, ALLAH’ın elinde. O istediği zaman ben buradan çıkarım. Ben, önce ALLAH’ın sonra komutanım Cehar Dudayev’in askeriyim. Savaştığım için asla pişman değilim.”
"DEAL MUKHLAH YELSMINIYAH GURDU VEYN"

Salman Raduyev

Peki nasıl şehid edildi?...

Tabii bu yiğidin şehadetide üzüntü verici idi.14 aralık 2002 gece salamn cennete kanatlandı inşALLAH.... son günleri ilgili olarak Salman Raduyev`i döverek öldürüldüğü yönünde elde edilen bilgiler vardı...
esir tutulduğu perm cezaevindeki Gardiyanlar tarafından ağır şekilde dövülen Raduyevin hücresinde üç saat inlediğini inleme sesi kesildiğinde öldüğünü söylüyorlardı....
ruslar bu büyük mücahidi sırası ile tecavüzcü katil hırsız soyguncu sapık vb...
ağır suçlarla yargılanmış azmanlarla bir arada tutuyor ve hücre arkadaşı olarak yanına veriyorlardı....
Ağır sağlık sorunlarına katlanan Çeçen komutan Salman Raduyev `in, ölmeden birkaç saat önce gardiyanlar tarafından ağır biçimde dövüldüğü sonradan kesinlik kazanıyordu.

ALLAH BU ŞEHiDiMiZE RAHMET ETSiN VE ONU CENNETiNE ALSIN..
http://www.islam-tr.net-alıntı.
https://www.youtube.com/watch?v=XmpAUAAiYkU
güncel Önemli Başlıklar