bugün

türkiye'nin en iyi sesli türk halk müziği sanatcısıdır. dinledikce dinleyesiniz gelir.
berrak sesli, anaç türk halk müziği sanatçısı.
pek çok türkü derleme çalışması yapmasının yanı sıra farklı tarzların icracıları ile çalışmalar yapan yeniliğe açık kişi.
türkiyenin en iyi bayan solisti kim denildiğinde ilk aklıma gelen kadındır. Mercan dede ile ortak bir çalışma yaparak deneysel müziğe açık olduğunu da kanıtlamıştır. türkiye'nin dünya'ya açılan isimlerindendir.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=Ftl6KW00s3A&feature=related
--spoiler--
sesine ve duruşuna hayranlık duyduğum ancak diğerleri gibi belli bir özenti ve zaafları olsa gerek ki televizyon show'u yapan kişi. Aslında Kadıncağızın böyle bir derdi yok ama çevresindeki paragözlerin yönlendirmesiyle, cümle kuramamasına rağmen tv programı yapmaya başladığından beri dinlemiyorum.
türkü söylemek,bu topraklara türkü dinlettirmek için dünyaya gönderildiğini düşündüğüm,gözlerinden gülümseme hiç eksik olmayan gerçek,saygın bir sanatçı...
nusrat fateh ali khan ile beraber düet yapması hayal edilen sanatçı. *
(bkz: ölmeden değeri bilinmesi gerekenler)
aman da seni seven de sevmesini bilmemiş
n'ediim, ammaaan, ammmaaan, ammmannn, amaaann....
seni seven de gene sevmesini bilmemiş
çok ağlatmış da gözyaşını silmemiş, yar yaar
aaaahhh, aman eller ne derse desin deeee
benim bu gönlüm ölmemiş, ölmemiş yar yar
aman ne çare, ne çara,ne çara ne çara,
aman sen güzelsin de, seni seven de biçara
di yar yar biçara, biçara...

amann göz göz olmuş da gene sinemdeki yaralaaaar
n'edim amaaan amaaan,aman,aman
göz göz olmuş da gene sinemdeki yaralar
yıkılasıca gavur dağları da gene seni benden aralar
amanın giyme dedim de zalım, bugünlerde giydin karalar
aman ne çara, ne çara, ne çare, ne çaraaa....
taman sen güzelsin de, seni seven biçara
yar yar ne çara, yar yaaar biçara.

şeklindeki zor söylenen ve kesinlikle gırtlak isteyen barak havasını da bir antepli, bir baraklı gibi söyleyerek gönüllerde taht kurmuştur ve başköşededir.
ab i cesm i kendisinden baska birisinin daha güzel söyleyemiyecegine inandigim berrak sesli türk halk müziginin en iyi vokallerinden biri.
ezginin gunlugu'nun gemi isimli sarkisini keske soylemeseydi dedigim sanatci. *
bu nasıl bir sestir diye şaşırarak dinlediğim gerçek sanatçılardan biri.
türkiye' nin en sağlam halk müziği seslerindendir. en büyük başarıyı ise fikrimce semahlarda gösterir. canlı canlı dinlemek daha bir keyiflidir... onun sesinden türkü bir başkadır, bambaşkadır.
kendi guzel, sesi guzel sanatcimiz.
cem yildiz ile birlikte "kök ve dal" isimli türkü´yü muhtesem yorumlayan degerli sanatci.

(bkz: külliyat)
(bkz: kök ve dal)
(bkz: ses verin sesime daglar)
naif, hanımefendi, kadın, thm sanatçısı.
en zor türküleri konuşma rahatlığında seslendiren sanatçı. anlamak için 3-4 kez dinlemek gerekir. çünkü ses özellikleri farklıdır. ozanlık gelneğinden geldim diyor kendisi. o yüzden de sesi bilinen eğitim kalıplarından etkilenmemiştir. ozan sesidir yani. içten geldiği gibi.
sesi selale kivaminda, insani yormaz, kendini de yormaz, mesela ebru gündes gibi söylerken boyun damarlari yerinden firlayacak gibi olmaz. ari kovaninda süzülen bal kivaminda ve tadindaki sesiyle gönüllere taht kurmustur.
gülümsemenin çok yalıştığı, insanın görünce ablamm diyesi gelen güzel sesli türkü yorumcusu.türkülerinden en beğendiklerim; ne ağlarsın, değme felek, tevhit, beni beni, bu aşk bir bahr-ı ummandır, hasretin beni hasta eyledi...
kafa dengi adlı programa üstünde muhammed ali clay tişörtüyle cıkmış büyük sanatçı.
türkülerin anası.
ilk plağını 13 yaşında doldurdu. Bugüne kadar 15 albüm hazırlayan Akkiraz, Musa Eroğlu, Arif Sağ, Yavuz Top, Zafer Gündoğdu, Erdal erzincan ve erol parlak ile çalıştı. Grand Union Orchestra ile "Echoes from Anatolia - Andolu'dan Yansımalar"ı hazırlayan Akkiraz, 1999'da "Quenn Elizabeth Hall" de "women tradition" projesinde Türkiye'yi temsil etti. Theatre de la ville bünyesinden program yapan ilk türk sanatçı oldu. Sevilerek dinlenen güzel insan.
ses tonu, kıllarımı aldıran sanatçı. kıllarımda değil.

(bkz: elimde değil)
turna sesli diye tanımlanır. abisi menajerliğini yapmaktadır. gençlik yıllarında, yol göstericiliğini arif sağ ve musa eroğlu yapmıştır.
hü hü hü başkaca da yok. aşması gerek.