1. 1.
  manevi olarak eksiklik hissetmek, benliğini bulamamak.
  2 ... kacak kelebek
 2. 2.
  durduk yere içinizden bir titreme gelir, buna ruh üşümesi denilebilir. olay yaşandığın da genel olarak halkımız aklım da der.
  1 ... gecesi
 3. 3.
  (bkz: ruhuyla sevmek)
  ... zargana
 4. 4.
  Ne kadar çok otel, pansiyon odasında ne kadar çok zaman yalnız kalmış. Birkaç sefer dışında, hep yalnız. Evliliğin ilk yıllarını saymayalım. Kocası tarafından tapılan bir kadının ilk evlilik yıllarında otel odalarına ilişkin tek anlam, sürekli bir boşalım halidir. Dediklerine göre, ilk aşkından öç alırcasına seviyormuş kocasını. Onu hep istiyormuş.
  Erkek zaten doymak bilmemektedir: Kollarıma gel hadi, atla!
  Terbiyeli köpek, hemen atlıyormuş.
  Yine gel, hop!
  Yine geliyorum, ıyk ıyk ıyk ıyk!..
  Bir kez uyarılmaya görsün,
  genç kadın da bitmeyen
  bir orgazma yakalandığını anlar.
  Hem neden yalan söylesin ki, bunda da hoşnutsuz kalınacak bir yan bulmaz. Sadece uyku saatleri birbirine karışmış, arada bir deniz kıyısına indiğinde ise afyonlanmış bir hali varmış. Fakat erkekçiği kartal kanatlarını görkemle çırpıyor, yüreklendirici:
  Unutma, tatildeyiz.
  Evet, tatil...
  Oteli sevdin değil mi?
  Ucunda ayrılık olmadıktan sonra...
  O halde: Sürekli gidilir.
  iyi otelse iyisinde,
  kötüyse kötüsünde.
  Burada da mı?
  Ama bitanem, ne önemi var, tatildeyiz.

  Ruh Üşümesi / Adalet Ağaoğlu
  2 ... havada panik
 5. 5.
  üşüyen bir ruh ancak bir baska üşümüş ruhla ısıtılır derim ben...gerisi hikaye..nafile debelenmeler... birbirine sürtünecek; üşümüş iki üşengec ruh ve ısınacak...
  -tanrım, ateşi icat ettim..yok yok ateş beni icat etti...

  ötesinin yalan ve talan olduğunu söylemiş miydim!...
  2 ... nickless cage
 6. 6.
  beden dururken kimsenin kimsenin ruhuna bakmaması sonucu, git gide daha maddeci ama bir okadar da yalnız olan insanoğlunun içinde hissedip de bir türlü anlam veremediği o buz gibi katılık duygusuna neden olan ruhsal durum.
  2 ... bigudi
 7. 7.
  kendini kapatırsın, uzaklaşırsın her şeyden ve kendini yabancı hisedersin herşeye, o zaman üşürsün işte tüm ruhunla.
  ... derintefekkur
 8. 8.
  birinin ruhunu öpmeyi unuttuğunuzda olur öyle..
  2 ... missbee
 9. 9.
  adalet agaoglu adli yazarin bir yapiti.
  adalet agaoglu' nun dilini yaratici, yapiti da basarili buluyorum; ama gereksiz betimlemelerin kitabi sardigini da soylemeliyim. eser kisilerin ic sesleri uzerinde durmus, icimizdeki o hissizlik ve urpertiyi islemistir.
  ... jin jiyane
 10. 10.
  elini tuttu kadının, elindeki kan dolaşımının sıcaklığıyla ısıtacağını sanıyordu ruhunuda. bir buz dağına çarptığının farkında değildi. "ellerin ne kadar sıcak" dedi. kadının ruhundaki buzdağının soğukluğu parmak uçlarındaydı oysa. "hissetmek" dedi kadın içinden, ne tuhaf şeydi. "hissetmiyorum, ellerim parmak uçlarım üşüyor, ruhum üşüyor" demek istedi buz gibi nefesiyle. elini tuttuğunda hissedemediğini, kadının giderken son bir defa baktığı gözlerinde gördü. kristal gözyaşları duruyordu öylece ve biliyordu bu gidişin kendi ruhunun buz devrini başlatacağını adam.
  1 ... piraye