bugün

reyiz hayat okulu mezunudur olm..

okumuş eşşek çoook..
john cena mesela ama you can't see him.
yoktur.
hayatı yalan dolan üçkağıt. yaptığı her şey hükümsüzdür ama bunu ortaya çıkaracak denetleme kurumu yok, hukuk yok, kanun yok. dingonun ahırı türkiye.
yok öyle bir fotoğraf. yaşadığı öğrenci evi ya da yurdu yok, kendisini hatırlayan öğrenci işleri çalışan kadınları yok- hepimizin var- bizim öğrenci işlerindeki kadınları ben bugün görsem hemen tanırım, onlar da beni tanır.

yok öyle bir fotoğraf.
Pilavlı tayfa ile ters düşünce yalnız kaldı tabi.
görsel
valla odasında çerçeveletilmiş bir diploma yok..

kusura bakmasın..

görmeden inanmam.. hem marmaranın yayınladığı diploma da çok zorlama..

yani isterseniz kusura fln bakın ama eğitimli bir insan prompter’ı olmadan da konuşabilir..

hele ülke yöneten bir insan en kötü bir ingilizce bilir lan..

adam sikindirik işyerine 2 dil bilen çalışan arıyor da yani..

bence hiç zorlamayın..

o da istemiştir ama okuyamamıştır..

yetmemiştir bazı şeyler doğal olarak yani adamı da rencide etmenin manası yok..
Yarı açık bir üniversite sisteminde okumuş. Yani diploması var tatavaya gerek yok.

Ekrem imamoğlu başkanım diyeceksiniz.
velev ki biri çıkıp okuduğunda hocasıydım dedi. okumakla mezun olmak arasında diploma farkı var dostum. her kayıt yaptıran, her bir süre üniversiteye devam eden mezun olamıyor. bunun içindir ki -son 17 yılda biri hariç olmak üzere -bütün resmi kurumlarda göreve başlarken o diplomanın orijinalini göstermek zorunludur.
yahu bugün kıçıkırık kosgeb bile işe aldığınız mühendisin diploma aslını görmek istiyor..

hele ki devlet de.. aboovv..

devlet dediğimiz yapılanma formal varlıklar bütünüdür..

bugün kpss ile nereyi kazanırsan kazan önce diplomanı ibraz etmek zorundasın..

yoksa ben bekçi hasana da bir yer kazandırtır sokarım..

ibb başkanlığından tut, sucukçu muhasebeciliğine kadar bir eğitim kaydı kuydu bulunmak zorunda..

sucukçu muhasebicisi olduğu zamanlarda demek ki ön muhabese elemanıymış o zaman..

faturayı, fişi, geleni gideni excel’e geçiren adam..

ya da deftere yazan..

hangi ünvan ve pozisyonda giriyorsan gir bir yere o yerin minimum gerekliliklerine haiz olarak bir takım şeyler sunman istenir..

kıçıkırık boru ustası için bile artık belge isteniyor ki köyünden koşup gelmiş adamın işlerin içine sıçtığjnda götünde dolanma eforundan kısılsın..

ulan neyiniz usule ve hukuka uygun ki..

delikanlı gibi çıkın diyin iste iktisadi ve ticari bilimler akademisine kayıt olmuş ama oradan da mezun olmamış..

bu kadar basit ve net yahu..

yaşınız yetmez bilmezsiniz ama o zaman ki akademiler “bunun bir şey olacağı yok ama memleketin de iyi kötü fark etmez elemana ihtiyacı var” okullarıydı..

bugün ytü mezunuyum diye gezen pek çok dinozor sahtekar da mesela idmma mezunudur..

ha o zaman itü, boğaziçi, marmara, atatürk, ege, ankara vs yok muydu?

ülkenin bir şekilde elemana ihtiyacı vardı..

kaliteli çocuklar üniversitelere girebildi..

daha kalitesizler leblebi gibi akademilere doluştular..

kendi mesleğim açısından da söylemem gerekirse hah bu akademili salaklar ülkenin bütün mühendislik tabanını çamurdan imal etmişlerdir..

sıçmış batırmışlardır..

bugün çektiğimiz bir ton çile bu kifayetsiz muhterislerin icraatlarıdır..

öpüldünüz, mucuk..
adam okurken farklı sistem varmış. arkadaş fotoğrafları çekilmezmiş o sistemde.
adam okurken daha fotoğraf makinesi icat edilmemiş, steve jobs daha doğmamıştı.

biraz anlayış.
aabi ne meraklısınız insanların özel hayatlarına yaa..

vardır elbet, allah allaah..

(cık cık cık iç sesi ile beraber)
görsel
Hepsi üniversitede kalmıştır. Üniversitede olan üniversitede kalır.
adam okuduğunda farklı sistem vardı. üniversite öğrencileri kendi sınıf arkadaşlarını tanımazlardı, direkt rektörle takılırlardı. böyle olunca da öğrenciliğine bir tek rektör şahitlik edebiliyor.
görsel
fotoğraf gerçek. dikkatli bakarsanız kantin tabelasının üzerinde çay bardağı lekeleri bile var.

görsel
iki üniversite bir yüksek lisans bitirdiği halde sınıf arkadaşlarıyla fotoğrafı olmayan insan tanıdım. neden? insanları sevmiyordu çünkü... ama gelgelelim bu insanın da belgeleri, diplomaları vardı elbette.
(bkz: yok ki)
Gerizekalilar.
Reis özel bir öğrenci olduğu için tek kişilik sınıfta okuyordu.
Yani sadece dersine giren hocalar buna şahitlik edebilir o hocalar da malesef öldü.
Tek kişilik özel sınıfta okuyan birinin nasıl üniversite arkadaşı olabilir?

Konu kilit hadi Dağılın.
boş anfiden bahsediyorsunuz sanırım.
Hepsini israil gizli servisi mossad oldurmustur, böylelikle diplomasi yok tezgahı kurulmustur.