bugün

esas yorumu tamamen bitirdikten sonra yapacağım lakin 2.sezonun 2.bölümünde önce ney sesi ardından ezan duymak beni oldukça şaşırttı. ilgiyle ve şaşkınlıkla izlemeye devam ediyoruz.
konu o kadar zor ve ziyadesiyle işlenmiş ki, çok dikkatli olmayı gerektiriyor böyle bir işe kalkışmak. kurgunun dozunu kaçırmamak bu noktada önemli. dizi tarihinin en pahalı 2. prodüksüyonu diye duymuştum, bunun aksine savaş sahneleriyle dolu değil film, milattan önceki roma'yı ve mısır'ı plato haline getirmek kolay bir iş değil gerçekten. bunun yanında milattan önceyi anlatıyorsunuz, yüzeysel bilgiler ışığında 2000 yıl sonraki bir kafayla ayrıntı işlemek güç bir olay. bu noktada da başarılı olduğunu düşünüyorum. özellikle oyuncu seçimini müthiş yapmış. sezar öylesine sıradan bir görüntüye sahip, ve aksine öylesine bir karizma sahibi ki görüntünün herşey olmadığını resmediyor resmen. veronus rolü ancak öylesi tipte bir adama giderdi, ve tabii ki pullo. onun kleopatra olayını asla unutamayacağım. kleopatra da müthiş bir seçimdi bu arada, sanki mumyasını çıkarmışlar da oynuyor. dizi kadınlarıyla, aralarındaki mücadeleler ile de unutulacak gibi değil, atia of the julii i call for justice nasıl unutulabilir ki * son olarak, hbo diyorum, tarihi dizilerin feriştahı diyorum. tamam, feriştah olmadı ama çok iyi diyorum. iyi seyirler.
daha sonra çekilen ve herbiri mükemmel olan spartacus, borgias, vikings gibi dizilere öncülük eden ve başarısıyla bu akımı başlatan seri. şimdi de buna benzer olarak leonardo da vinci' nin hayatını anlatan bir dizi geliyor. adı 'da vinci' s demons' .
çok güzel diziydi be.

--spoiler--
1x6 da zenci yarrağı dostluk nişanı olarak tarihteki yerini alır. respect!
--spoiler--
Indira Varma denen seksapel abidesiyle tanışmamıza vesile olan dizi.
dizi roma devleti'nin cumhuriyet'ten imparatorluğa geçişini mükemmel bir şekilde bizlere aktarmıştır. ayrıca durmadan üst katmandan insanları izlemenin seyirciyi sıkabileceğini tahmin eden senaristler ise titus pullo lucius vorenus adlı iki arkadaş yaratarak dönemin alt tabakasından esintiler sunmuşlardır. mükemmel bir dizidir roma tarihi sevenler için.
yeni izlemeye başladıgım dizi spartacusden sonra biraz garip oldu romalılar daha iyi sezar sarı saçlı degil crassus yok pompey öldü ölecek ama dizi yinede çok iyi reytingleri iyi olmasına ragmen 100 milyon dolar maliyeti oldugu için 2.sezondan sonra kaldırılmış devam etse iyimiş.
ilk sezonun sonunda sezar'ın ölüm sahnesiyle beraber 2. sezonu bana hiç bekletmeden izlettiren dizi. Ama beni sevindiren ve dikkatimi çeken bir sahne bunların hepsine bedel.

--spoiler--
2.sezonun 2. bölümünün son sahnesinde octavian , marcus antonius ile kavga ettikten sonra şehri terkediyor. Bu sırada yol kenarında onlarla beraber köleler de bir kafes içinde gidiyor. Tam o esnada ''ney'' ile giriş yapılıyor ve ezandan belli bir kısım okunuyor. *
--spoiler--

yanlış duymuşumdur düşüncesiyle tekrar tekrar izledim o sahneyi. Yanlış duymamışım.
çok harika bi dizi ve hayatımda izledigim en iyi dizilerden. tarihi de konu almış roma imparatorlugu hakkında biraz bilgi sahibi oldum bu dizi sayesinde.
tarihi dizileri bayılan beni kendine aşık etmiş yapımdır. keşke 2 sezonda bitmeseydi, tadını çıkarabilseydik. hikaye müthiş, oyunculuklar müthiş , kostümler vs. müthiş. izleyin, izlettirin.
varlığından geçen hafta haberim olan ve ilk sezonu az önce biten dizi.

adamlar dizi yapmış yemin ediyorum. gereksiz abartıdan kaçınıldığı gibi tarihi kişiliklerini de ezmemişler.
imrendim vallahi...
--spoiler--
2. sezonun 2. bölümünün son sahnesinde ezana yer vermiştir.
--spoiler--
(bkz: room in rome)
aztv de an itibariyle azerice dublajla verilen dizidir. oyuncular görse ve anlayabilseydi o aksanı sanırım oynamazlardı dizide.
türkiye dizilerine alışmış kurumuş bünyeler için bahar mevsimi gibi olan müthiş prodüksiyon.

spartacus teki abartılı cinsellik burda kararındadır.

--spoiler--
geçmişe dönüş olsa sezarı brütüse karşı uyarmak için önce roma ya giderdim. sinsi tilki.
--spoiler--
Tarih dizisi olması sebebiyle bol bol Spoiler yediğim dizi. Dönemin Romasını çok güzel yansıtıyor. Hem zaman geçirmek hem de tarihten birşeyler öğrenmek istiyorsanız seveceğiniz bir dizi bence.
kendi kategorisinde bir numara olan dizi. oyunculuklar ve sahneler izleyicilere dönemin romasını yaşatabilecek kadar güzel.
halka haberleri duyuran şişman bir dayı var çok enteresan rüzgar ne taraftan eserse yelkeni o tarafa çeviriyor.
Dizi olarak tarihi başarılı bir şekilde anlatan dizi. onlar övmüyorlar mı evet övüyorlar ama bizim salaklar gibi insan değilmiş gibi davranmıyorlar. Bizim türk senaristlerinin sorunu tam olarak bu. iyi ve kötü var karma yok.
Her sahnesi hbo kalitesi kokan muhteşem dizi.Şimdiye kadar hiçbi dizide göremediğim itinayla ve bütçeyle hazırlanmış kusursuz dekorasyon,resmen o dönemi yaşatıyor izleyiciye.Ufak tefek mantık hataları yok değil ama eğer milattan sonra roma dönemine ilgiliyseniz ve birazda bilginiz varsa dizi kendine hayran bırakıyor.
Bir süre beğenerek ve daha çok marcus Anthonius için izlediğim ama sonra izlemeyi unutup şimdi hatırladığım dizi. Aylar geçti, ben de aklımda bir şey var diyordum.
efsanevi dizi. gerçekten herşeyi kararında yapmışlar fakat savaş sahneleri konusunda oldukça başarısız kalmışlar. zaten amaçlarının dönemin önemli olaylarını işlemek olduğu düşünülürse bu da mazur görülebilir bir olay.

octaviusun zekasına hayran olmamak elde değil. düşünen insnalar, diğerlerine aklın ne kadar büyük bir nimet olduğunu gösteriyor.
HBO diziye 2005 yılında başlamış. Yapımcının Game Of Thrones öncesi bir nevi antrenmanı olarak görebiliriz Rome'u. Burada edindikleri epik hikaye aktarımını GOT'ta en üst seviyede görüyoruz. Mekan oluşturma kurgusu bakımındanda HBO'ya iyi şeyler kattığı belli.

Diğer yandan dizi gayet iyi. Dünya tarihine mal olmuş önemli karakterleri izliyorsunuz. Cicero'lar, Kato'lar, Brutus'lar geçit yapıyor. Sezar, Agustus, kleopatra'yı falan saymıyorum bile.

Entrika desen gırla. Roma'da entrika biter mi hemşerim.

Savaş sahnesi pek görülmüyor dizide. HBO burada biraz bütçe kesintisi yapmış olmalı. Görünen savaş sahneleri de bizim kara murat serilerini andıran detaylarda çekilmiş. battle of the bastards beklemeyin yani.

Kölelik kavramını o derece sıradan ve hayatın içinde anlatıyor ki iğreniyorsunuz romalılardan. Sizin kuracağınız medeniyetin mına koyim dedirtiyor.

Sonuç olarak kilometre taşı dizilerden biri. epi topu 2 sezon.
sezar dönemi romayı anlatan tarihi bir hbo dizisi. ilk 5 bölümü izleyip vardığım sonuçlar ise beni tatmin etmedi açıkcası.

roma cumhuriyetinin ayak oyunları kapı arkasında dönen anlaşmalar falan gayet güzel kaleme alınmış. ancak sezar sadece bir darbe yapıp almadı bu ünü bu şöhreti dizide kendi de belirttiği gibi tiranlığıyla vahşetiyle zenginliğiyle aldı bu ünvanı. roma senatosunun da sezarı yargılamasının sebebi işlediği bu savaş suçlarıydı zaten, gellerde yaptığı katliamlardı. dizinin bir çok sahnesindede bu vahşete dem vuruluyor. olayın baş kahramanlarından olan askerimiz "ben neden bir kadınla birlikte olayım, düşmanımla savaşırım onu öldürüp karısına kızına ve malına el koyarım" diyor asker abimiz ama bu vahşetlerden birine şahit olamadık halen. ayrıca 8 yıl boyunca yağma yapıp geri dönmüş sezarın 3 5 senato üyesine ödeyecek parası yok garip geldi harbiden.

sanırım hbo tv de sansürden 25 dk ya düşmeyecek bir dizi yapmak istedi. başarılıda olmuş bir kaç sevişme sahnesini kessen 3 dk falan kısalır ancak dizi. ayrıca filmde bol bol köle alınıp satılıyor, bu kölelerin üzerinden de biraz dram fena gitmezdi.
(img:#1324958)