bugün

resimlerin sergilendigi alan. *
empresyonizmin yaratıcısı olan Monet'in sergisi 6 ocakta sonra erecektir. Henüz ziyaret etmemiş olanlara tavsiye ederim.

Monet Sergisi; http://muze.sabanciuniv.edu/sayfa/monetnin-bahcesi-2
bir nevi sanatsal faaliyet.

ünlü ressamların belirli zaman aralıkları ile yaptığı, kendi eserlerini gösterime sunduğu yada karışık şekilde olabilen çoğu kez giriş biletleri çok pahalı olan, sanatseverlerin göz bebeği sergi.

lakin yakın zaman da şöyle bir açılış gördüm; Üsküdar binasının alt katına açılmış olan tamamiyle ücretsiz olan üsküdarlıları sanata resme doyuran bir hizmet. iSTANBUL RESiMLERi MÜZESi. Ünlü ressamların çok özel istanbul resimleri varmış yeni açılmış ve anlatımı gayet başarılı olmuş. gidip görmekte fayda var.
bizim lisedeki resim öğretmeni bizi sergisine davet etmişti, gidemedik. güzeldir bu tür faaliyetler.
Malesef çağdaş sanatçılarımızın yaptıkları sergiler beni tatmin etmiyor. Sergi sonunda, bana yarım saatimi geri verin psikolojisine giriyorum.

Sanırım eski kafalıyım azıcık ben.. şimdi gidip, örneğin, dolmabahçe sarayındaki resim heykel müzesine gidip, şeker ahmet paşa'nın eserlerini gördüğünüzde hissettiklerinizi dinleyin. Bir de garip garip fırça darbeleriyle renklendirilmiş çıplak kadın fotoğrafına (çok ciddiyim adam çektiği fotoğrafa az bir şey boya değdirip, eserim diye sergiliyordu bunu) baktığınızda hissettiklerinizi düşünün. Hangisi yüksek duyguların, düşüncelerin nedeni olabilir zihninizde? Tabi ki ilki. O yüzden artık çağdaş sanatçıların resim sergilerine gitmemeye yemin ettim.