bugün

En sevdiğim arabalardan biri.
Keçi gibi araba. Her yere girer çıkar bana mısın demez. Evet.
Ford taunusumuza haciz geldikten 6 yıl sonra sahip olduğumuz ilk araçtı. 2 yıl önce dönemin döviz kuru ile 42'ye sattık. Özlemiyor değilim ilk sürüş deneyimim bu araba ile oldu. 98 model broadwaydi. Kar yağdığında sürmezdik ama yolda bırakmazdı. Babamın alın teriyle aldığı nostaljik bir arabaydı.
görsel
görsel
görsel
görsel
Ülkemizde tutulan pek çok renault modeli gibi çıktığı yıl avrupada yılın otomobili seçilmiştir.
üzerinde ki kupa değiştirilerek europa'ya evrilmiş araçtır.
en azından ilk kasasının tavanı çok alçaktır.
Fiat uno'nun tavanı dahi daha yüksektir.
iyi araba iyi keçi gibi tarla orman bas git altını vurmadan gezerdik vursa bile stepne vururdu hey gidi günler hey.
hiç bir araba "katır toros" gibi dağ tepe gidemez.
kimseye zorla satılmamıştır. türk halkı tarafından ucuz olduğu için tercih edilmiştir. iyi kötü iş görüp ucuza yürütebileceğiniz bir araçtır.
broadway'in camları otomatikti. springlerin camları otomatik değildi. Yukarıda ilk çıktığı günü hatırlayan bir arkadaş camını zor açıyormuş da ondan dedim.
Herkes bok atıyor da o dönem iyi kötü insanlar bunlardan alıp ailece gezebiliyorlardı.

Şimdi belediye otobüsüne binerken bile üç defa düşünüyor vatandaş.
yeni nesil bilmez. ilk ciktigi gunu hatirliyorum da gazetelerde, televizyonlarda ne reklami donerdi bu aq tenekesinin. halbuki uretim bandi sona ermis, eski teknoloji arabalari yenilik diye turkiye'ye kaktiriyorlardi. camini acmak ve direksiyonu cevirmek icin kol kasi gerekiyordu. oyle siktiri boktan bir arabaydi.

iste kus serisi ve toros ile birlikte turk halkina atilmis en buyuk kaziklardan.
Ucuza birisi satıyordu aldım hemen. Neyse 3 defa kullandım koltuğu rahat geldi bana. Şehir dışından eve geldim geri şehir dışına çıkacağım. Arkadaşa dedim oğlum değişiklik olsun gel burodveyle gidek hep yeni nesil araba birazda eski nesil kullanalım dedim çıktık yola 40 km gittik araba şarj kesti dışarıda kar yağıyor basıyoruz arabaya çalışmıyor falan. Neyse biraz bekledik baktık olmuyor başladık arabayı itmeye yokuş aşağı bir yere geldik vurdurduk ettik çalıştı. Devam ediyoruz hava karardı farı açtım far düzgün çalışmıyor AMK. Gece gözümde çok iyi görmez neyse bir şekilde gittik arkadaşlarla görüştük geri çıkacağız sabah uyandık kahvaltı sohbet muhabbet diğer arkadaşlarda gelecek derken geceye kaldık yine bu sefer tipi var aq. Neyse bir şekilde geldik eve ondan sonrada sattım hemen aq.
birinci nesil broadwaylerin orjinal jantları çok güzeldi.

görsel
görsel
kışın karda giderken kapılar kendiliğinden açılıabilir. dikkatli oluna.
Merkez üssü tokat’tır.
az önce inceledim ; bi cazibesi olmayan , eski model araba.
Bahsedildiği gibi içi çok dardır.
Tofaş serisi ve Toros dahi bundan geniştir. en azından ön konsol yüksekçe ve kısa tutulduğu için oturma pozisyonunda ayaklar rahattır, sığmak daha kolaydır.

Temizi 30-35'e hala bulunur.
50 diyenlere aldırmayın. Ha satılığa koyan var ama 100 diye koyan da var ilana.
(bkz: renault marka araba)
şuan piyasası türkiyede 60 bin tl çivarı.
kozan'da toros ile birlikte mercedes muamelesi görür.
bu arabaya sahip kişilere saygı duyulur. parmak ile gösterilir.
Benzinde çok yakıyormuş. Gerçi benzin pahalı.
Köy yolu canavarı.
bu gidişle ilk arabam bile olamayacaktır. bunlar bile 30 bin olmuş, aylardan beri uğraşıyorum ne araba alabildim ne bir şey yapabildim.