Para isteyen ama para kazandıran şeydir. Evet.
reklam için başvurmak isteyen mesaj gönder sin .
sizin ne alacağınıza başkalarının karar vermesine sebep olan para kazanma yöntemi.
Para para para. Evet.
Para kazandıran bir sektör. Evet.
ihtiyaç oluşturan mekanizma.
Hiç beklemediğiniz anda altlı üstlü çıkabilir.
1930'da deve üzerinde reklam:

görsel
belki 100 den fazla vestel reklamı görmüşümdür. bir tane vestel ürünü yok evimde barkımda almadım. reklamların hiç etkisi yok heralde bende.

her gün cola reklamı görürüm içmem. fanta vs.. reklamlarda görmediğim niğde gazozu içiyorum misal.

bilgisayarımı reklamlarda görüp almadım. haşortmenimi tişörtümü kalemi kitabı tabak çanağı termosu montu poları ayakkabıyı oyun konsolunu..

reklam izlemeyi severim misal profilo lüzum yok reklamını çok sevdim ama profilo almam.

http://www.youtube.com/watch?v=OB58V8hMD-o

ya da erdem yener'in yıllar önce oynadığı şu reklamdan sonra gidip dankek magma almadım yemedim.

http://www.youtube.com/watch?v=rfeRHydAxVc
...denince akla hemen onun adı gelir...muzigini duyar gibi oldum.
premium yazarlıkta görünmeyen hede.
kendi işini kendisi yapamayan kölelere yol gösterici ve öğretici hatta özendirici bilgi.
tanıtım faaliyeti adı altında yapılan sinir bozucu işler bütünü.

yaratıcılıktan uzak, aptalca sahnelerle dolu reklamların özendiriciliği bir yana, insanı üründen soğutan bir yanı var. bir kere ağzınıza attığınız anda odadaki herkesin parti yapmaya başlamasına neden olan cipsler, çiftlerin karşılıklı konuşmadan sonra indirimli beyaz eşya almaya koşması, çantasında çamaşır suyuyla gezen komşu teyzeler... mantıksızlık silsilesi hiç bitmiyor ve yıllardır hep aynı reklamı izler gibi hissediyorsunuz.

bir de iştah açıcı olduğunu düşündükleri birtakım sesler var ki evlerden ırak! cips yemek, çenesi kırılmış gibi bir ses eşliğinde dondurma ısırmak, gluk gluk gluk şeklinde aşırı itici bir biçimde bir şeyler içmek... yapmayın artık, ne olur, lütfen...

hele bir de bazı çubuklu dondurma reklamlarında haz gibi anlamsız kelimelerle, dondurma yerken hissedilen duyguyu abartmak var ki, dondurmayı yiyor mu, çubuğuyla cimâ mı ediyor belli değil.

alın da gözünüz reklam görsün sevgili yeteneksiz reklam yapımcıları:

https://www.youtube.com/watch?v=UO5Was4Wf1k

https://www.youtube.com/watch?v=Z57kGB-mI54
Ben bu amk sözlüğüne 6 aydır toplasan 3 kere girdim, 2012den beri de burdayım. Her yer reklam kaynıyor, bu ne be amk. Nefret geldi, eskiden böle değildi. Valla beğenmedim zall. Ziktir git o paraları kıvır totoşuna sok. Off eskiden bu şekil küfür etmezdim. Beni bu reklamlar bozdu. Orhan veli. (bkz: beni bu güzel havalar mahvetti)
Sözlüğün tepesine binmiş reklamlardır. Tamam para reklamlarda var, siteye giren çıkan insanlarda para var biz üyeler bi boka yaramıyoruz sayın zall için ama iki kelam yazacağız şuraya pat pat maksimum kart reklamı. Abicim en azından bi çarpı işareti koyun basalım da defolsun gitsin. Eskiden böyle miydi be.

Kahküllerin gözüne girmesi gibidir, ne yaparsan yap gözüne girer.
Artık bıkkınlık yaratan ve öfke katsayımı artıran durumdur.

Bu süreç çok garip bir şekilde evrimleşti. Önceden reklam televizyon ve bu platformda yer alabilecek kısıtlı sayıda insanın kontrolündeydi. Ancak şu an elinizi attığınız her yerde ulaşmak istediğiniz şeyden çok reklam var. Bunun dijital-algoritma kısmıyla çok ilgilenmiyorum, devir değişti kabul edilebilir. Kendimden örnek vermek gerekirse en son ne zaman televizyon izleyip bir reklama maruz kaldım hatırlamıyorum. Benim daha çok takıldığım konu sosyal medya uygulamaları üzerinden yürüyen reklam olayı. Fiziken güzel olan -cinsiyet fark etmeksizin- herkes reklam alıyor. Karantina vs derken evde geçen sürede çok fazla sosyal medyada vakit geçirdik. Artık midemi bulandırmaya başladı bu durum. Kolay bir örnek: 20 yaşında olan ve hiçbir vasfı olmadan yaşam koçu olduğunu iddia eden bir profil 70-75 bin takipçiye sahip. Yulaf ve yumurta çırpın tavsiye veriyor öyle derin düşünmeyin. Profili inceliyorum günde en az 20 civarında hikaye atıyor ve tamamına yakını kaydırınlı maydırınlı reklam. En son dün denk geldim ve mevcut fiyatı 800-1000 lira olan güneş gözlüğünü işbirliği dahilinde alıp link bıraktığını gördüm. Aynı gözlüğün muadilini almak için birtakım şeylerden feragat etmeyi aylardır hesaplıyorum. Üstelik bir emek verip öğretmen oldum, sabah akşam özel çocuklarla ilgileniyorum. Ancak yine söylüyorum hiçbir vasfı olmayan bir insan kitle yönetimi ile rahatlıkla istediği hayatı sürebiliyor. Yani hayata kolunuzda bir altın bilezikle -fiziksel güzellik, güzel ses veya keşfedilebilirliği yüksek bir yetenek- gelmediyseniz harbiden hayat çok zor.

hemfikir bulabileceğimi düşünerek aylar belki yıllar sonra entry girdim. iyi forumlar.
bir ürünü tanıtmak için tasarlanan kurgu. uzun olunca sıkıyor.
görsel
görsel
üreticinin tüketici üzerinde şaklattırdığı kırbaçtır.
Reklam çağında yaşıyoruz. Kimse kalitesine göre yargılanmıyor bu kürsüde, her şey ambalajdan geçiyor. Hani ismet "dilce susulup bedence konuşulan çağ" diyor ya, tam olarak öyle.

Bir instreklam.
Bir ürünü veya bir hizmeti topluma tanıtmak için yapılan faaliyetler bütünüdür. Kapitalizmin değerlerindendir.
Tanıtım.
Uludağasözlük mobil’de çıkan reklamdır.

görsel