1. 1.
  Almanya'nin berlin askeri tip akademisinde, brandenburg, danzig ve spandau'daki tip merkezlerinde egitim gormus, milli mucadele sirasinda dogubeyazit milletvekili olup milli mudafaa vekaleti sihhiye dairesi baskani olmus hekim ve devlet adamidir. Daha sonra 1923 ve 1939 yillari arasinda istanbul milletvekili olarak mecliste gorev yapmis, ankara, erzurum, diyarbakir ve sivas'ta hastaneler, dogumevleri ve cocuk bakim evleri kurdurmustur. ismet inonu ile cok samimi olmasi ve laiklik karsiti bir tavir almasi dolayisi ile mustaf kemal'in itimadini kaybetmistir.
  ... radament
 2. 2.
  1939'da Cumhuriyet'in ismet inönü, Cumhurbaşkanı olarak Çankaya'ya çıktığında, kendisinin ilk başbakanı olarak atadığı kişi.

  Dr. Refik Saydam, ilk verdiği demeçlerden birinde şöyle demişti:
  - Her işimiz A'dan Z'ye bozuktur. *
  2 ... zaknafien
 3. 3.
  doktorları zamanında zavallı duruma düşürmüş birisidir...
  -1 ... demolay
 4. 4.
  Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. başbakanıdır. halefi celal bayar olup 3,5 sene görev yaptıktan sonra yerine fenerbahçe'de başkanlıkta yapmış olan şükrü saraçoğlu gelmiştir.
  ... sergulath
 5. 5.
  sağlık bakanıyken yaşadığı bir anısı anlatılır.

  sağlık bakanlığı balkonundan bahçedeki arnavut bahçıvana eliyle gel işareti yapar,bahçıvan ''yok,istemiyorum'' der,refik beyse ''o iş için değil vallahi gel'' dermiş. refik beyin o iş dediği de ''eşcinsel ilişki'' oluyor.

  ayrıca yolsuzluk,stokculuk ve kara borsacılık suçları işlemiş,mecliste suçlanmış,öldüğünde suçların gerçek olduğu anlaşılmıştır.
  2 ... tengri dagindaki panturkist
 6. 6.
  Ekmeği karneye bağlayan başbakan.
  ... luzumsuzbiliyorum
 7. 7.
  Şişhane'deki caddeye ismini veren devlet adamı.
  1 ... ismi mimcimnunvavnun olmayan
 8. 8.
  3 yıl 1 ay başbakanlık yapmıştır.
  ... recomax
 9. 9.
  1923'ten sonraki kabine ilk sağlık bakanıymış öyle diyorlar.
  -1 ... papa jupiter
 10. 10.
  uyurgezerdi...
  1 ... erectin