bugün

--spoiler--
a song of ice and fire evreninde geçen olaylardan insanı en çok iğrendiren olay.

bir düğündür. düğün sırasında binlerce kuzeyli öldürülür. buna robb stark ve anası da dahildir. anası sonra yeniden canlandırılır. robb kafası kesildiği için canladırılamaz. zaten kafasının yerine kurdunun kafası dikilerek gömülmüştür. olaylar sonrasında kuzey istila edilir ve kuzey isyanı sona erer. starkların başına gelmeyen kalmıyor iddiasının tepesidir neredeyse.
--spoiler--
okurken beynimden vurulmuşa döndüğüm, yüreğimi burkan olaydır. cidden bu savaşta stark hanesini destekleyen bir okura/izleyene evlat acısı gibi gelecektir. tarihte yoktur böyle bir entrikra diye düşündüğüm * * * * *
--spoiler-- s3b9

(bkz: bartholomeus gecesi)

ayrıca daha ne düğünler ve olaylar olaylar göreceğiz tabi ki ama bu bilen adamı bile dehşete düşüren bir sahneydi.

--spoiler--
--spoiler--

3. sezonun en iç acıtan sahnesini barındıran sözde düğün. starklara tuz ve ekmek yedirdikleri halde misafirlik hakkını çok pis çiğneyen freyler, umarım bunun cezasını önümüzdeki sezonda kat kat çekersiniz.

(bkz: the northerners will never forget)

ve son olarak roose bolton sen ne çeşit bir hainsin. *

--spoiler--
"stark familyasının intikamını acaba topal mı alacak yoksa piç mi alacak?" sorusunu akıllara getirmiştir.
hem dizi için, hem izleyiciler için yıkıcı ve unutulmayacak bir sahnedir. Hele ki o Robb Stark'ın at üstündeki kurt kafalı şekli manidardır. Asla unutulmayacaktır.
--spoiler--
bütün stark hanesi ölecek ve sadece rickon stark kalacak, ailesinin öcünü alacak.
--spoiler--
game of thrones un ve muhtemelen de gelmiş geçmiş tüm dizilerin ağızları açıktan bırakan sahnesi. robb annesi ve eşi katlediliyor. tüm dünyada game of thrones un bu sahnesine verilen tepkiler youtube da paylaşılarak fenomen haline gelmiş. kafasını kestiniz, suikast düzenlediniz, son erkeği yedirtmeyeceğiz ulan dedirtir. 3.sezonun 9.bölümü bittikten sonra her izleyen 1-2 dakika kendine gelemez.

http://www.youtube.com/watch?v=faGXzoXuwRw
Diziyi komple çekmeyip bu bölümün son 8 dakikasını verselermiş yetermiş dedirtir.
asoiaf serisinin üçüncü kitabı - ikinci kısımda geçen kabustur.

dünden beri satırlar gözlerimin önünde, buğulu buğulu bakıyorum etrafa.

--spoiler--

"beni alın; öldürün, rehin tutun, tecavüz edin... ne yaparsanız yapın ama ona dokunmayın" diye bağıran catelyn stark'ta bir annenin evladına olan aşkını gördük.

"anne hayır" diye avazı çıktığı kadar bağıran robb stark'ta durumun umutsuzluğunu adı gibi bilmesine rağmen, bir kraldan sıyrılıp annesini oğlu olarak, çaresizliği gördük.

kralı robb'a atılan okları önleyebilmek için, işe yaramayacağını bile bile, saklandığı masayı kralının önüne siper eden jr. John'da sadakati gördük.

"kendin için olmasa da jeyne için git burdan" diye bağıran annesini duyduğunda, umutsuzca "jeyne" diye sayıklayan robb ile aşkı gördük.

ağıza alınmayacak küfürleri sıralamak istediğim, ama hiçbir küfürü kendileri için yeteri kadar aşağılık bulamadığım freyler ve boltonlar ile ihaneti gördük.

ve en önemlisi, içeride olanları anlayan tazı'nın "robb öldü, annen de öyle" demesine rağmen, ölebileceğini bile bile, "belki annemi kurtarabiliriz" diyerek kaleye koşan arya'da umudu gördük.

--spoiler--

bu kadar şerefsizlik bu adamların yanına kalır da şu starklardan bri bile gün yüzü görmezse, yattığın yeri bilme ey grrm!! daha da bir şey demiyorum sana.

yeter ulan!!
kuzey'in asla unutmayacağı olaydır. ilerleyen sezonlarda göreceğiz.
serinin george martin'in insan evladı olmadığını gösteren kısmıdır. diğer yandan da bu cesareti takdir etmek lazım. adamın yaptığı polat alemdar'ı bir sokak çetesine öldürtmek gibi birşey. her ne kadar asıl öldüren adamı lannisterler göndermiş olsa da.
yayınlandığında yok artık diye izlediğim bir bölüm olmuştu zira kitaplara aşian biri değilim. gerçi gaza gelip aldım ama okumadım. yalnız söylemeden geçemeyeceğim ned stark kitapta bile çok karizmatikti yani kızılelmaya at sürelim dese giderdim beraber o derece. çok erken kaybettik acısı hala içimizde.
Game of thrones dizisinin bana göre en etkileyeci sahnesidir. Düğün töreninin bir anda o sahnelere Tanık olması hiç şüphesiz ki insanı derinden etkilemiş ve göz yaşlarının yüzünü ıslatmasına neden olmuştur.
game of thrones 3. sezon 9. bölümde olan hadisedir. izlerken içim acıdı resmen, beni üzüntüye gark etti.. kesinlikle sezon finali bu bölüm olmalıydı.. sezon finali bu hadisenin yanında çok sönük kaldı.
Catelyn stark, rob stark ve hamile eşinin katledildiği düğündür. izlerken beni video'ya çekeb kimse yoktu ama verdiğim tepki bu ABD'li arkadaşlardan aşağı kalır değildi.

http://www.youtube.com/watch?v=78juOpTM3tE
https://www.youtube.com/watch?v=Ygcff7xaZfk

bu şarkısıyla aklımda daha çok kalmış olan game of thrones serisinin en önemli olaylarından birisi.
düğün yapılan salona hakim konumda üst katta çalan orkestranın aniden çalgıları silaha dönüştürüp yukarıdan ok bombardımanı yapması bölümün en bomba anlarından biri olmuştu. walder frey'i dizinin en sevilmeyen tipleri arasına sokan vaka.
lord frey'in ibneliğini tescillettiği sahne.
ben bu adam bu yaşla bu kadar çocuğu ne ara yaptı derken tam bir oç çıktı gavat.
Walder Freyin yaptığı kalleşliktir. Aryanın aldığı intikamla herkese derin bir oh çektirmiştir.