bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  mısır firavunu.
  chrıstıan jaco'nun 5 seriden oluşan kitabının ismi.
  2 ... tombiş
 2. 2.
  krallığı sırasında bir çok zaferler kazanmış, babası firavun seti den devraldığı mısır hakimiyetini genç yaştan başlayarak daha da ileriye götürmüş, mücadelesi sırasında en büyük engeli abisi şenara karşı veren, dünyalar güzeli eşi nefertariyi erken yaşta kaybeden efsane mısır firavunu.
  1 ... devedikeni
 3. 3.
  mısır firavunu..ayrıca hayatını anlatan kitaplar da çok fenadır ha
  1 ... dygjoe
 4. 4.
  nefertari'nin kocası...iset'in sewgilisi...annesinin bitanesi
  3 ... dygjoe
 5. 5.
  mısır tarihi nde 11 tane firavunun adı. en bilineni ıı.ramses (büyük) tir.
  ıı.ramses 19.sülale nin 3.firavunudur. birincisi ı.ramses, ikincisi seth tir. ıı.ramses döneminin en önemli olayı, hititlerle girişilen kadeş savaşıdır. savaş, kadeş ovasındaki büyük çarpışma da dahil olmak üzere, savaş halinin devamı da hesaba katılırsa 16 yıl kadar sürmüştür. kadeş meydan savaşı nda taraflardan hiç biri galip gelememiş, ancak hititler gözle görülür bir ağırlık koyabilmişlerdir. meydan savaşı sonrası mısır a dönen ramses, hezimetinin üstünü örtebilmek için savaştaki uydurma başarılarını anlatan pek çok anıt diktirmiş ve kendini savaşın galibi ilan etmiştir.
  christian jaco nun kitabı da tamamen ramses in yazıtlarına dayanılarak yazıldığı için doğru bilgi içermemektedir.
  zaten savaş halini sona erdiren ve dünyanın ilk antlaşması olmakla ünlü kadeş antlaşması nda da hititlerin bariz üstünlüğü görülür.
  ıı.ramses çok uzun yıllar tahta kalmasıyla (yanlış hatırlamıyorsam 60 yıl gibi bir süre) ve ardında bıraktığı çok fazla çocukla ünlüdür ayrıca.
  2 ... suzergecer
 6. 6.
  musa ile çatısması nedeniyle kutsal kitaplardan tanıdığımız ramses, meşhur olanı, 2. ramsestir. 1. ramsesin torunu, seth 'in oğlu 2. ramses 5 kitaplık seride mükemmel devlet adamı, arkadaş, kusursuz insan modelini canlandırır. 3 kutsal kitabın dediğine mi inanalım sana mı be christiancım.. olmadı ama.

  roman olarak müthiştir, mısır kültürü de malzeme olunca hiç materyal sıkıntısı çekilmemiş doğal olarak. kurgusu sağlam.

  romanda şimdi adını hatırlayamadığım* sardunyalı dev olarak tanımlanan ramses 'in koruması vardı. sağlam adamdı. o öldükten sonra seriye devam etmek güç oldu.

  edit : seramana 'ydı dev sardunyalı, ramses 'in korumasının adı.
  ... roy mustang
 7. 7.
  yazarına mısır turizmine katkıda bulunması için büyük miktarlarda para verildiği ve bu yüzden mısır ı eşsiz bir güzellikte gösterme çabasında olduğu söylentileri dolaşan ancak çok kaliteli ve okunması büyük zevk veren kitaptır.
  1 ... komplikasyon
 8. 8.
  orta imparatorluk döneminde mısır ı yöneten 11 kişilik firavunlar serisidir ki, bunların en önemlisi 2.ramses olur. ayrıca ramses, ışığın oğlu anlamına denk düşer ve 2. ramses güneşe çıplak gözle bakabilir(o dönemdeki inanışta, firavunlar isimlerinden güç almaktadır). bir de, christian jacq ın yazdığı ramses kitap serisi vardır. bu beş kitaplık hikayeler dizisi hakkında bir çok söylenti vardır ancak yazarın koyu bir mısır hayranı, pariste ejiptoloji enstitüsü müdürü olduğunu düşünürsek kitabı başkalarının sözü ile yanlı yazmasına gerek olmadığını anlayabiliriz. zaten bu seriden önceki tutankamon olayı kitabıyla beraber epeyce satış rakamına ulaşmış ve diğerleri için de satış konusunda şüphesi kalmamıştır. ancak fanatikliği bu konuda etkili olabilir elbette. ramses serisi esasen bazı kısımları dışında ana kaynak olarak kullanılabilir, çünkü yazar bu kitapları, mısır tapınaklarındaki ve bulunan arkeolojik kazılardaki metinlerden derleyerek yazmıştır. edebi açıdan bakılırsa, akıcıdır ve bir hikayede olması gereken her şey vardır. ancak yazarın üslubu, ilk kitaptan itibaren sıkmaya başlar. tabi belirttiğim gibi bir hikayede olması gereken her şey vardır ve bu şeylerden biri de meraktır. olayın sonucunu öğrenmek için okumaya devam edilir ve bir bakılır ki seri bitmiş, istemsiz şekilde mısırla ilgili başka kitaplara ihtiyaç duyulmaya başlanmış. işte ramses böyle, adı bile yeten bir firavundur. aslandır kaplandır.
  1 ... merenptah
 9. 9.
  mısır'ın 19. sülalesine mensuptur (mısır'da toplam 31 sülale hanedan olmuştur, bunlardan 27. ve 31. sülaleler pers asıllıdır). cesedi; süveyş kanalı'nın açılması esnasında küçük bir tepe üzerinde bulunmuştur ve şu an british museum'da sergilenmektedir. cesedinin bir kısmı çürümemiştir. bazı rivayetlere göre bunun nedeni; allah (cc.) insanlara ibret olsun diye onun cesedini çürütmemiştir. bilindiği gibi ramses hayattayken aynı zamanda ülkenin tanrısıydı.

  edit:aşağıda da belirtildiği gibi mısır tarihinde pek çok ramses bulunmaktadır. bu başlıkta bahsedilen ise kades antlasmasi'ni yapan 2. ramses'tir. zaten diğer ramsesler dikkate değer birşey yapmamıştır.
  1 ... kalp kerizi
 10. 10.
  (bkz: ramsey)**
  -1 ... laedri