bugün

ayar konusunda hassas, burçlarla yakından ilgili olan bir ekşi sözlük yazarı.
attığı oklarla canlıları aşık eden eros'un, kazmalığı sonucu bir oku kendine saplayarak vurulduğu hatundur.sözlük anlamı ruh olan psyke, güzelliği ve alımlılığı ile ölümlü aphrodite olarak anılır.mitoloji kitabında erosla olan hikayelerini okurken en çok etkilendiğim yer eros'un "beni görmeyi aklından bile geçirme, kim olduğumu yada kimin oğlu olduğumu öğrenme, bilmeden tanımadan beni körü körüne sev..senden gizlenen şeyleri öğrenmeye çalışarak mutlu olma fırsatını elinden kaçırma." demesi üzerine psyke'nin onu görmeden kim olduğunu bilmeden körü körüne sevmesi olmuştur.belki de sadece mitoloji olduğu için bu kadar güzel ve bir o kadar acısız geliyordur insanlığa.
yanlış kişi değilse, ttnet de felsefe kanalının faunderiydi bir zamanlar, çok sağlam ve tarafımdan sevilen biridir aynı zamanda, saygılar.
erosun manitasıdır bu. deli bir aşk yaşamışlar zamanında.
üçüncü nesil yazar.*
bir gün mirc de sohbet ederken, kanal geneline bir şeyler kopy paste ediyordu, çok ilgimi çeken bu kopy lerin sitesi hangisi ne diye sorduğumda...

c-pardon, bunları hangi siteden buldunuz?
p-sözlük.
c-sözlük ne?
p-http://www.sozluk.sourtimes.org
c-teşekkürler.

ilk olarak sözlük kelimesi o an girmişti hayatıma, girdiğim site acaip bir yerdi, getir butonuna bastığım herşeye bir yorum veya bilgi çıkıyordu, derken benim buraya yazar olmam gerekiyor diye bir fısıltı geldi kulağıma, uzun uğraşlar ve didinmeler sonucu yazar olmuştum artık, hayatımdaki en büyük değer olan mirc i bile bırakmıştım, sonra nesil savaşları, moderasyon keyfiyeti derken eksi eski tadını vermez olmuştu, ta ki tv makinasında salça nın uludagsozluk diye bağırmasına kadar, sonrası malum.

şimdi bunları neden yazdığımın sebebini açıklayayımda formatla aramız bozulmasın, efendim..

psykhe, benim hayatıma sözlüğü sokan kişidir, sözlük sayesinde tanıdığım, tanıştığım, dost arkadaş olduğum herkesi bu mübarek kişi sayesinde tanıdım, teşekkür ederim.

işbu entry, bir vefa borcunun ufak bir karşılığıdır.
ruh anlamına gelen psykhe latin yazarı apuleius'un dönüşümler adlı eserinde anlattığı eros'la psykhe masalının kahramanıdır.

masalın simgesel bir anlamı vardır;

sevgi ile ruh birbirinden ayrılmaz, ama bu birlik ancak engelleri yenmek, düşmanları alt etmekle gerçekleşir.
özgürsözlükte gördüğüm nick. yazdıklarıyla herkese edebiyat dersi veren, değeri çok olan, kendini tanımakla çok şeyler kazandığım yazar.
özgürsözlük moderatörlerinden birinin mahlası. buradaki de kendisi midir acep diye düşünmeden duramıyor insan. *
yunan mitolojisinde ruh. eros'un karısı. ölümsüzlüğü kazanmış ve olimpos'ta tanrıların yanında yaşamaya başlamıştır. ayrıca psikoloji sözcüğünü oluşturan iki sözcükten biridir.
latin ozanı apuleius tarafından metamorphoseon (dönüşümler) adlı yapıtında miletos öyküsünün içinde rastladığımız miletos kralının kızı ve eros (aşk)'un sevgilisi olarak rastlarız.
antikçağ yunanlılarında ilkin ruh kavramı bilinmiyordu, ölümden sonra bedenli olarak yaşanacağına
inanılıyordu. zamanla gölge anlayışında bir ruh kavramı gelişti ve ölülerin hades'de soluk gölgeler halinde
dolaşmakta olduklarına inanıldı. .
efsaneler edebiyatının en şiirli parçalarından biri olan bu öyküye göre psykhe'ye güzelliğinden ötürü bir tanrıça
gibi tapılmaya başlanmış, miletos'taki tapınaklarının boşaldığını görüp kıskançlığa kapılan aphrodite, oğlu eros'a
onu bir dağ başına bırakıp bir ejdere aşık etmesini buyurmuş, annesinin buyruğunu yerine getirmek isteyen eros,
insan ruhunun eşsiz güzelliği karşısında büyülenmiş ve onu ejdere aşık edeceği yerde kendisi ona aşık olmuş, onu
bir düş sarayına yerleştirmiş ve gecelerini onunla geçirmeye başlamış, insan ruhunun sevgiyle birleşip sonsuzca
mutlu olabilmesi için sevginin yüzünü asla görmemesi gerekiyormuş, psykhe'nin mutluluğunu kıskanan
kızkardeşleri, sevgilisinin bir ejder olabileceğini söyleyerek onu kışkırtmışlar, o da bir gece dayanamayıp yağ
kandilini yakmış ve sevgilisinin yüzüne bakmış, ne var ki kandilden damlayan bir yağ parçası eros'u uyandırmiş ve
sevgi bulutlara karışarak yokoluvermiş, ama bu yokoluş her ikisinin de özlemini büsbütün arttırmış, eros, annesi
aphrodite'e sevgilisini bağışlaması ve kendisine vermesi için yalvarmış, oğluna acıyan tanrıça, insan ruhunu birçok
güç sınavlardan geçirdikten sonra sevgiyle buluşturmaya karar vermiş, bu sınavların tümüne katlanan ve çeşitli doğa
güçlerinin yardımıyla başarıya ulaşan insan ruhu sonunda sevgiye kavuşmuş.
psikoloji kelimesinin köküdür. "psühe" şeklinde okunur; ancak ü biraz daha i gibi, h ise gırtlaktan vurgulanmalıdır.
afrodit paçozunun zamanında kıskandığı, kıskançlığından kötü büyüler yaptığı tanrıçadır.*
fokur fokur bir yazar. *