bugün

kimsenin yazmamış olması ilginç ama platelet rich plasma denen bu tedavi yöntemi, kişinin kendi kanındaki trombosit hücrelerinin santrifüj yöntemiyle ayrılarak tekrar kişiye enjekte edilmesi ve uygulanan bölgenin trombosit*ce zengin hale getirilmesi işlemidir. güneş yanıkları, sivilceler, spordaki sakatlanmalar, sinir tedavisi, tendon, kas rahatsızlanmaları, kemik rejenerasyonu, plastik cerrahi gibi alanlarda uygulanmakta ve orijinal kandan olduğundan dolayı yan etkisi bulunmamaktadır.

tabii ki herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişinin bu yöntemi tercih etmesinde fayda var, dipnot olarak belirtmem lazım.
Yakın zaman önce yaşım genç olmasına rağmen futboldan almış olduğum darbelerden dolayı dizimde oluşan kireçlenme sonucu doktarun karar verip uyguladığı yöntemdir.ilk seansı oldum,21 gün ara ile 2 ,gerekirse 3 seans daha uygulayacaklar.Şu an ağrılarım azaldı,dizimde kıkırdaklar neredeyse bitmiş.
saç tellerinin kalınlaşması için uygulanabilen yöntem. deneyip göreceğiz.
kök hücre yöntemiyle cilt gençleştirme işlemidir.
pityriasis rubra pilaris diye tanimlanan hastaligin kisaltmasidir. bir deri hastaligi olan prp bir nevi iyi huylu cilt kanseridir. çesitli indüksiyonlarla keratinosit denilen deri hücrelerinin kontrolsuz ve sonsuz bölünmesi yüzünden gerçeklesir. tedavisi mümkündür, ama hastalik kroniktir ve her zaman yeniden ortaya çikma ihtimali vardir. hastalik avuç içleri ve ayak tabanlarindaki derinin kizarip kalinlasmasiyla baslar. bu hastalikta deri sürekli inflamasyon halindedir. sonra bütün vücuda yayilir. deyim yerindeyse hasta kizil bir alev topuna döner. keratinositlerin büyüme ve çogalmasini önleyecek a vitamini analoglariyla tedavi edilebilir. yalniz tedavi de çok uzun sürer 6 ay ila 2 sene arasi. çok farkli tipleri olmakla beraber, hastalik çok nadir görüldügü için (yanlis hatirlamiyorsam 5000 dermatolojik vakadan 1i) çok fazla arastirilmamis ve kesin tedaviler üretilememistir.

not: yazida kaynak aramayin, ben bizzat kaynagim bu hastaliga. ayrica sunu da söyleyeyim, tani konulma asamasi çok çetrefillidir ve uzun sürer. o yüzden kulak memelerinin kizarmasi ve dökülmesi (derinin) avuc ici ve ayak tabani kizarikliklari gibi bir durumunuz olursa, dermatologunuza bu hastaliktan bahsedin ve mümkünse biyopsi almasini önerin. ne kadar erken baslanirsa tedaviye o kadar kisa sürede eski halinize yakin bir duruma dönersiniz.
Plateletten zengin plazma, otolog, yani kişinin kendinden alınan kanın, santrifüj işlemiyle platelet yönünden zenginleştirilmesiyle elde edilen plazmadır. çeşitli tedavi ve doku yenileme süreçleri için kullanılır.

prp hakkında yazılmış geniş bir derleme:
PRP (Plateletten Zengin Plazma) Nedir? Tarihçesi, Elde Edilmesi ve Güncel Uygulama Alanları
http://necdetersoztip.blo...-zengin-plazma-nedir.html
Prp saç dökülmesine karşın en iyi tedavi şeklidir.

detaylı bilgileri buradan ulaşabilirsiniz. http://prp.gen.tr/
seansının ne kadara mal olduğu sır gibi saklanan hede höde...
saç tedavisi için tavsiye edilen yöntem.
Ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum açıkçası?
Derma roller (iğneli tarak gibi bir şey) ile uygulamaya başlayacağım tedavi yöntemi. Doktorum en az 3-4 seans gelmen gerekecek dedi. Ayda bir kez olacakmış gibi konuştuk. Uygulamaya bir hafta kala kan sulanmasına veya kana etkisi olabileceği düşünülen gıda ve ilaçlardan (bitki çayı,aspirin,vitamin) uzak durmalıymışız. 540 iğneli 2 mm. derma roller kullanılacak, okuduğuma göre can acıtıyormuş. Doktor da bahsetti, ne olursa olsun acıyacak dedi. Düşünenlere yardımcı olması açısından buraya editlemeye çalışacağım.

Saçlarım önden açılmaya başladı ve dökülme evresine girdi. O bölgeye yoğunlaşacaktır diye düşünüyorum. Açıkçası korkuyorum. Kan pıhtılı bir alınla dolaşmak istemiyorum. Yaşım küçük olduğu için saç ektirmeyi düşünmedim. Bilindiği gibi en esaslı çözüm saç ekimi. prp tedavisi cild için uygulanmaya başlanmış. Saç uygulamaları revaçta olduğu için o kısma da uzanmış. Prp ile 3-4 kez acı çekeceğine 1 kez saç ektirmek mantıklı gelse de önceliğim bu oldu. Cüzi bir meblağ karşılığı yaptıracak olmam da cabası. Gerçi istanbul dışında yaşadığım ve çalıştığım için ne değişecek bilemedim. Yıllık iznim de yok. Patron pürüzlük yapmasa bari. Her neyse ilk seanstan sonra tekrar yazacağım.
bugün itibariyle 5.seans oldu. değişiklik hissetmiyorum. kesinlikle saç ekiminden daha ağrılı bir operasyondur diye düşünüyorum. çünkü anestezi anestezi falan yok bam bam bam. doktorum minoxil ve shenmin gibi ilaçlara da devam etmemi söyledi. denemedik demem en azından. züğürt tesellisi.
saç dökülmesi için an itibariyle yaptırdığım tedavidir.bildiğim konuları ve tavsiyeleri sizlere aktaracağım sayın sözlük yazarları

kimler yaptırmalı ?

- eklem ağrıları,sivilceden muzdarip,cilt lekeleri,güneş yanıkları,iz kalmış yaralar,deride oluşan yanıklar ve en önemlisi saç dökülmesi yaşayan kişiler

nasıl yapılır ?

-koldaki damar yolundan şırıga ile girilir kanınız alınır. bir tüpe konulur santrifüj denen makineye yerleştirildikten sonra 20 dakika gibi bir dönme işleminden geçirilir. trombositler ayrılır ve belli takviyelerle zenginleştirilir.

benim gözlemlediğim olay şuydu santifrüj makinesine kanım konulduğu zaman bir baktım kırmızı fişne suyu kıvamındaki kanım sidik kıvamına dönmüştü. fişne suyu olan kanımda alta dibe çökmüştü bire bir gözlemledim. tabi o sidik kıvamındaki kanı şırıngayla çekiyorlar o kullanılıyor tedavide...

-sonra kaşlarınızın 2 yanına local anestezi yapılır ensenize kadar hissiyatsızlık oluşur.neyse sidiğimsi kanınıza bir kaç şey daha enjekte ettikten sonra zayıf saç teli olan yerlere iğneyle batırıp enjekte etmeye başlar. yalnız uyarıyorum fena yakıyor başlarda elleriniz ayaklarınız titremeye başlıyor hafif tansiyon yüksekliği yapar gözleriniz yaşarır.tabi acıdan değil sadece yanığın yarattığı yan etkiler. tabi bu tatlı yanmalar ve ağrılar işte yeni hücrelerin oluşumunu sağlıyor hücum ediyormuş.

velhasıl ilk seansıma girdim etkilerini gün ve gün yazarım

nerede yaptırmalıyım ?

güzellik merkezlerinde kesinlikle yaptırmayın.özel hastanelerin cerrahi servislerinde yaptırın derim. prp hassas bir işlemdir prp tüpleri olmadan etkisini göremezsiniz. bu gibi yan kuruluş yerlerinde yaptığınız tedavi bir boka yaramayabilir uyarı benden dinlemesi sizden sağlıcakla kalın

Sonuç : 3 seansa girdim yaklaşık 2 ay oldu.5 yıldan beri yaşadığım yoğun saç dökülmesi durdu. Tabi 2,5 ay önce prp girmeden saçımı 0 vurmuştum şu an saçlarım 5 numara köklerden çekince gelmiyor. Banyoda da test ettim yine gelmiyor. ileriki safhada ne yaşayacağım onu bilmiyorum ama kısmen işe yaradı gibi...
Az önce yaptırdığım cerrahi işlemdir.
Saç köklerine yaptırmayı düşünen varsa hemen vazgeçsin. Bu kadar can yakan bir şey olamaz amk.
güncel Önemli Başlıklar