bugün

Ps1 de this is football diye bir oyun vardı. Hatta arkadaşlarla espri yapardık this is not football diye. Aynı onun gibi olmuş. Bence bir ps1 oyunundan hiçbir farkı yok gibi.
yarrak gibi oyun olmuştur afedersiniz. bu senenin en büyük hayal kırıklıklarından biridir benim için. sokarım fox engine oyun motoruna.

-duran toplar allaha emanet. kornerlerden bi sikim anladıysam arap olayım.
-grafikler kötü, pastel boyayla çizilmiş gibi. oyunda çim denen bi şey yok zaten. dümdüz yeşil bir halının üstünde oynuyorsunuz.
-şutları çözen biri varsa beri gelsin. oyuncuların çektiği şut sanki futbolu yeni öğrenmiş bebeler gibi güçsüz güçsüz.
-saçma sapan bir buton konfigürasyonu yapmışlar. 10 yıldır milletin alıştığı tuş kombinasyonunu niye değiştirirsin be orospu çocuğu? eski haline getirmek için saatlerce uğraştım şunu.
-pas sistemi götüm gibi. saçma saçma paslar.
-oyun inanılmaz kasıyor. sokarım fox engine oyun motoruna. sadece bende değil kasan bir çok kişi var.
-menü tek kelimeyle olmamış. taktiklerin olduğu menü tam bir fiyasko.
-lisans sorununa değinmiyorum zaten. yamalarla giderilebilir diyolar. oyunda b. dortmund yok lan. geçen sezonun finalisti bre amcık. nasıl olmaz?
-oyunda yapmur denen bi şey yok. sürekli aynı havalarda oynuyorsunuz.

daha da yazarım aklıma geldikçe. kısacası her şeyiyle fail bir oyun. şimdi tüm gözler fifada...
nerde winnig eleven serileri diyenlerin sesleri gelir gibi.
gördüğüm en boktan pes oyunudur. kral oyundaki oyunlar daha iyi amk. hele bir penaltı saçmalığı var ki evlere şenlik. 1 yil bunun icin mi calisip para kazandiniz sizin amk.

ara pası diye bir şey var topu rakip kaleciye atiyor taca atiyor. kisacasi bok gibidir.
gayet de güzel olmuş oyundur. biz pesçiler olarak ilk kötü karşılamış olabiliriz bu çok doğal. zaten bu oyun fifacıları pesçi yapmak için çıkarıldı. bu oyun fifa'ya "futbol similatörü"nü göstermek amacıyla çıktı. biz pesçiler nerde eski pesler desek de mükemmel bir oyun olmuş.
2014 model bir atari oyunudur. Konamiye yakışmamıştır.
son yılların değişmez kuralı olarak fifa açık arayla pes'in önünde olmasının sebebi fifa'nın çok iyi olmasından değil pes'in ilerleyeceğine gerilemesindendir son olarak bir öneri: para verip pes14 alacağına 13 hatta 12 ile devam et çok daha iyi...
Oyun grafiklerinde hiç değişme olmamış. Oyuncular yine aynı yüz grafiklerine sahip. Sadece oyuncuların hareketlerinde biraz değişiklik olmuş.
yıllarca pes oynadıktan sonra fifa 12 ile fifaya geçmiş birisi olarak, uzak durun pes den diyorum. huzur fifa da.
bir oyun.
Fifa 14'ün malum ortamlara düşmesini bekleten oyunumsu.
(#21457341)
berbat olan oyun.
bir oyun.
gerçekten kalitenin nasıl bu kadar düşürüldüğüne anlam veremediğim oyun.
-borussia dortmund gibi şampiyonlar finalisti pek çok oyun severin merakla beklediği takım yok.
-beşiktaş ve fenerbahçenin bulunmaması türkiyedeki oyuncu kitlesini etkileyecek mutlaka.
-çimler zamanında oynadığımız atari oyunun kalitesinden daha düşük.
-oyuncuların yüzleri olabildiğince kötü.
iyileştirilmiş özellikler ise;
-artık ronaldo, agüero yu alıp önüne geleni geçmek yok çalımlar zorlaşmış.
-paslar tamamen manuel hale gelmiş özellikle ara paslar zorlaşmış.
-savunma daha güçlü hale gelmiş organize olmadıkça rakip kalede pozisyon bulmak bile çok zor.
çok tırt bir oyundur kendileri. görüntü kalitesi güzel ama oynanabilirlik açısında pek iyi değil.
konami'nin fifa'ya benzetelim derken sıçtığı oyundur. tamam pes 2013 gerçekçi değil. ronaldo, agüero vs. defans arkasına inanılmaz sarkıyor, tutulmaları imkansız. bir sene boyunca bundan şikayet ettim ama bari az biraz oynanabilir yapsaydınız şu oyunu. bu haldeyken oynamak imkansız. fifa'ya dönüş başlıyor sanırım.
sikimsonik gibi oyun lan işte. o kadar anlatmaya gerek yok. 2011'den beri fifa hem bir adım önde pes'e karşı.
ilk oynadığımızda ilk maçın bitmesinin hemen ardından kafe sahibine gidip pes 2013 vermesini söyledim. fakat bugün bir arkadaşımın isteği üzerine tekrar oynadığımda -ne yalan söyleyeyim- biraz ısındım. (belki de kazandığımdandır. *)

oyunu anlatmak, yorumlamam gerekirse:
öncelikle evet oyuncu görüntüleri beklentilerin ve hatta mevcut standartların çok çok altında diyebiliriz. oyuncu grafikleri çok amatör. fakat oyuncuların stilleri aşırı derecede benzetilmiş ve helal olsun dedirtir. hareketlere dikkat edildiğinde oyuncunun gerçekteki stiline çok benzer hareketler yaptığı görülebilir. koşuları olsun, top sürmeleri, bilek hareketleri...
1 yıl boyunca pes 2013 oynadıktan sonra oyun çok yavaş geliyor ve zaten yavaş. hatta oyuncuların bazen aşırı yavaş davranması bazen ise aşırı hızlanması (koşuya çıktığında) dengesiz olmuş. bunu kabul ediyoruz lakin oyun artık kolay değil; adam geçmek zorlaşmış, ceza yayından her çekilen şut gol olmuyor. yani bir bakıma artık çocuk oyunu olmaktan çıkmış, bu da iyi tarafı.
ara pası olayına gelince; öncelikle önceki pes serilerinde görülen ara pası atıldığında rakip savunma oyuncusunun top önünden geçmesine rağmen müdahale etmemesi ve pasın çok kolay şekilde takım arkadaşına ulaşması olayı bitmiş. daha mantığa uygun paslar atılıyor ve rakip savunma engelleyecek durumda ise pasın önünü kesiyor, olması gereken de budur zaten. ayrıca ayarlardan ara pası 'ileri' değil 'temel' yapılırsa biraz daha düzeliyor.

tabi yine de beklenen oyun henüz olmamış; daha gerçeğe yakın grafikler çizilmeli. pes 2013 bu konuda daha iyi. ayrıca oyunda düzeltilmesi gereken birkaç boşluk var, örneğin; taca çıkıp geri dönen toplarda oyuncu topun peşinden gitmeye devam ediyor. bu yakışmamış...
velhasıl-ı kelam; oynandıkça alışılacak ve bize tükürdüğümüzü yalatacak gibi. *
gelmiş geçmiş en sağlam futbol oyunudur. oynadıkça boşalacak gibi oluyorum, teşekkürler konami teşekkürler süpermen.
bu oyunu bok gibi olmuş, gelmiş geçmiş en kötü pes vs diyenlerin ağzına işemek istiyorum.
her sene eleştirilen ama oynanmaktan da geri kalınmayan oyunların başında gelir sanırım. ona buna takılmayın, alın oynayın işte, adam gibi kaç tane futbol oyunu var ki zaten.
beklentileri karşılamayan futbol oyunu.

gerek fifa ile olan rekabetinde geriye düşmesi, gerekse yeni bir grafik motoru ile hazırlanacak olması tabi ki beklentileri epeyce yükseltmişti. fakat oyun çıktığında çoğu pes sever, ne yazık ki hayal kırıklığına uğradı. buna bendeniz de dahil. oyun hakkında ufakça bir bahsedelim.

oyuna girişte, opera tarzı bir müzik karşılıyor bizleri. yani şimdiye kadar hiçbir futbol oyununda çalınmamış olması kuvvetle muhtemel bir tarz müzikle. daha sonrasında ise, tanıdık, kişiye adeta bir dejavu yaşatan bir müzik başlıyor. tanıdık ve aynı zamanda da eskilerden. 1998 dünya kupası müziği. sanırım maraton programının da jenerik müziği idi bu.

bundan sonra ise önce favori takım, daha sonra bu takımdaki favori oyuncu seçtiriliyor kişiye. daha sonra ise bu veriler kayıt altında tutulup, geçerli temanız olarak ayarlanıyor. ben, pirlo'ya olan sevdamdan dolayı pek de hazzetmediğim juventus'u seçtim şimdilik. oyuncu olarak ise, pek tabi ki pirlo. şimdilik ekranım, juventus logoları ve pirlo ile kaplanmış vaziyette.

daha sonra bir heyecanla oyuna geçiyoruz tabi. burada şunu da belirtmek lazımdır ki, arayüz de beklentileri karşılamayan bir başka hadise. gerçekten, eski arayüzlere göre oldukça sırıtmış. takım seçiminde, eskilerden bir görünüm bizleri karşılıyor. takım ve oyuncunun güçleri, şu çokgenimsi şekillerle belirtilmiş. tam hatırlamıyorum ama, sanırım en son 2009'da vardı bu görünüm.

oyuna geçtiğimizde ise, oyunun en güzel tarafı olan stat atmosferi karşılıyor bizleri. gerçekten bu konuda ilerleme kaydetmişler ve stattaki atmosfer oldukça başarılı olmuş. fakat, stad zeminindeki berbat görüntü görülünce, hemen unutuveriliyor atmosferdeki şahane detaylar. stat, bildiğiniz yeşil renk badana çekilmiş beton görünümünde. gerçekçilik zayıf kalmış. oynanışa bakıldığında ise, özellikle arapası vermenin biraz daha zorlaştığı açıkça görülüyor.

tüm bunların dışında iki detay daha çarptı gözüme. birincisi, oyuncu yüzleri. bu alanda müthiş bir gerileme olmuş oyunda. stefan kiessling ilk aklıma gelen. gerçek yüzü ile hiç bir alakası yok. bunun gibi onlarca isim sayılabilir. diğer detay ise, ofsayt çizgisi. gerçekten oldukça parlak bir sarı kullanılmış ve haddinden fazla bir ene sahip. görüntü açısından pek hoş olmamış.

oyundaki en iyi hadise ise, master league'de teknik direktör olarak başka bir takıma transfer olabilmeniz olmuş. bunun dışında, 3.formalar da güzel bir detay.

tüm bu kusurlu görünümlerin yegane nedeni olarak ise aklıma fox engineden başkası gelmiyor, gelemiyor. umuyorum, 2015'te bu hataların tümünün farkına varırlar ve daha güzel bir oyunla karşımıza çıkarlar.
ps3 de kasma sorunu haricinde beğendiğim oyun ama niye bu kadar kasıyor, bu kadar yavaş anlamış değilim.
olmamış.