bugün

eski roma'da, çeşitli hukuk davalarına bakan, genel eğlence ve yarışmaların düzenlenmesinden sorumlu olan ve konsüllerin yokluğunda geniş yönetim yetkileri kullanan adli görevli.
yargı işleri ile görevli cumhuriyet dönemi magistralarından biri.
uludağ sözlük için kesinlikle gerekli bir müessesedir. fakat bu iş için hukuki tecrübesi olan, bu işle bir şekilde uğraşan, özveriyi ve sözlüğe vakit ayırmayı seven kişiler gereklidir. *
devirler ilerledikçe hakimlikten çok hakimlere yol çizen bir göreve bürünmüştür.
eksi sozluk un bu kadar zirve yapmasinda onemi olan yonetici kadrosu. uludag sozluk icin ; hukukla ilgilenen, sozlugu yasal yonden koruyabilecek ayrica yazarlari yonlendirebilecek bir praetor kadrosu neden dusunulmez merak ediyorum...
Eski Roma'da Sezar'ın muhafizlarina verilen isim.
(bkz: gaius claudius glaber)
erken cumhuriyette praetor konsüller gibi imperium sahibiydi. tek fark konsülün yarısı kadar birliğe komuta edebiliyor oluşuydu. ilerleyen zamanlarla birlikte adli işlere bakar oldular. principate döneminde praefect olarak provincialarda yönetici, legate olarak lejyon komutanı oldular. daha sonra 3.yy sonrası askeri grevleri dux(duce) lere bırakarak sivil işleri görmeye devam ettiler.
itü sözlükte bulunan oluşum. bizde de var mı biilmiyorum.
uludağ sözlükte olması gereken oluşum. hatta ben adayım *
protoss ırkında yüksek bir rütbe,

artanis higharch olmadan önce bir praetor dü.

saygılar sunuyorum azizim...
özellikle sevdiğim ender kelimelerden biri.
burada birileri tarafından nick olarak alındığını görmek beni mutlu etti.