1. 1.
  Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içinde ester fonksiyonel grupları içeren yoğuşma polimerleridir.Polyesterler doğada bulunmasına karşın, polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir. PET, termoplastik polyesterlerin en önemlilerinden biridir.

  ilk sentetik polyester olan gliserin ftalat su geçirmezlik özelliği elde etmek için 1. Dünya Savaşı'nda kullanılmıştır. Doğal polyesterler 1830'lu yıllardan beri bilinmektedir. Polyester kelimesinin yaygın kullanımı polyester liften gelen kumaşı belirtir. Polyester giysiler, doğal liflerle karşılaştırıldığında, daha az doğal hissedilir. Polyester lifler sıklıkla pamuk lifleri ile beraber , daha iyi özelliklere sahip giysiler üretmekte kullanılır.

  kaynak: wikipedia
  3 ... jassemine
 2. 2.
  pamuk gibi başka malzemelerle de karıştırılarak kullanılabilen polimerdir.
  ... paris hilton
 3. 3.
  dünya üzerinde özellikle perdelik kumaş üreten fabrikaların çokça kıllandığı, öte taraftan araba iç lastiğinde dolgu malzemesi olarak da kullanılabilinen kimyasal bir tekstil lifidir.
  ... gewezebra
 4. 4.
  Polietilen tereftalik asit ve mono etilen glikolün katalizör yardımıyla karıştırılması ve isteğe göre titanyum dioksit, baryum sülfat gibi yabancı maddelerin eklenmesiyle üretilen pamuğun alternatifi bir ipliktir. Ev tekstilinden otomative, giyime kadar hemen hemen her yerde kullanılır. Naylona göre daha kalitelidir. Çeşidi boldur. Sanayide başlı başına bir iş koludur.
  ... antiblack
 5. 5.
  günümüz giysilerden artık sıkça kullanılan fabrika şartlarında üretimi yapılan bir sentetik tekstil lif türü.
  ... yesil limon
 6. 6.
  PET diye bildiğimiz plastik şişeler aha bu maddedir. tavuk laylomu diye bildiğimiz fırın poşeti aha bu maddedir. kıçımıza başımıza sürdüğümüz ıslak mendil aha bu maddedir. paltomuzdaki falan kimi iri düğmeler aha bu maddedir. kimi okey taşları ve tavla pulları aha bu maddedir. yılmaz özdil'den çok daha faydalıdır ama onun kadar tanınmaz maalesef.
  2 ... alchemisto
 7. 7.
  özellikle cam elyaf ile birlikte kullanılarak kompozit yapılarda sıkça karşılaştığımız matriks malzemesidir.

  hammadde maliyetlerinin ucuz olması nedeni ile emek yoğun olan sanayide sıkça tercih edilmektedir.
  1 ... ayranlisoda
 8. 8.
  pet olarak ifade edilen genelde 23 micron tercih edilen bir çeşit ambalajdır.
  -1 ... ismene
 9. 9.
  (bkz: paul auster)
  1 ... shpienpeet