1. 1.
  Sanayide kullanılan kahve, kakao, kauçuk vb. bitkilerin geniş ölçüde yetiştirildiği işletme.
  5 ... dabaddah
 2. 2.
  sömürgeci devletlerin, egemenlikleri altındaki topraklarda, yine o toprakların yerlilerini çalıştırarak kurdukları büyük üretim çiftlikleri.
  4 ... octavio
 3. 3.
  nemli tropikal ve subtropikal bölgelerin bazı bölümlerinde, tümüyle satış için, yalnız bir tek ya da az türde ürün yetiştirmeye yönelmiş bir tarım ürünü üretimi yapan işletmelerdir. ör:kauçuk plantasyonları. büyük çapta, ileri yöntemlerle standart üretim yapılır.
  plantasyonlar, tropikal iklim koşullarına ait her kıtadada yer alırlar.
  ... umutsuzlar parki
 4. 4.
  fransız yazar calixthe beyala ' nın bir kitabıdır . Kitabın kahramanı ; Blues , 18 yaşında çok güzel bir genç kızdır. Kitapta Blues ' un doğduğu ve aşık olduğu Afrika toprakları için verdiği savaş anlatılır...
  2 ... mavi haziran
 5. 5.
  sevgili sömürgeci devletlerin özellikle orta Amerika adalarında[antiller, Hollanda antilleri, ingiltere Jamaikası-bilhassa şekerin üretildiği yerdir-, Fransız Haiti'si] gibi bölgelerde kurdukları işletmelerdir. bu bölgelerden muazzam kar ettikler gibi; bazı dönemlerde hammadde getirmenin maliyetli oluşu, köle emeği kullanılması[ki köleleri beslemek durumundadırlar] bir ürünün senede bir kere satılabilmes ne rağmen günlük harcamaların çok olması, Anavatan dışında yerler ile ticaret yapılmasının yasak olması vb faktörler nedeniyle belirli dönemler halinde iflas emek üzere olan kuruluşlardır.
  2 ... calderon de la barca
 6. 6.
  ekili alan. örneğin, palmiye plantasyonu.
  ... sivil muharrir
 7. 7.
  olmaz olsun böyle plantasyon
  bu kafayla kurulmaz koalisyon.

  -spratt-
  1 ... spratt