bugün

ağız burun batırılmadan yemenin haylı zor olduğu izmit'in kendisiyle nam yaptığı tatlı.
en güzel şekli, saray helvası adı verilen sıkıştırılmış ve baklava dilim olarak kesilmiş hali olan orgazmik tatlı. *
isminden de anlaşılacağı gibi bir yemeyenin, bir de yiyenin pişman olduğu, türklere has, yapımı zor, insanın yüzüne beyaz bir sakal konduran lezzetli tatlıdır.
eğer izmitliyseniz hayatınıza kolaylık getiriyor. şöyle ki şehir dışına misafirliğe giderken aa izmitin pişmaniyesi meşhurdur deyip pişmaniye götürüyorsunuz.
G.O.R.A filminde komutan logar'ın amir tochar'a hediyesi olan türk şeysi.
(bkz: yalova vapur iskelesi)
pişman ın dişisi!!
ellerine yapışır,
ya açgözlülüğümü skiyim dersin ama çok geçtir..pişmaniye yiyerek ölen henüz görülmemiştir.
asıl yeri izmit derler ama bir de afyon'da yiyin farkı görün.
- hayri abi izmit'in nesi meşhurdur?
+ karısı kızı mı?
- deil abi hani çok meşhur
+ saat kulesi
- ya tamam geç onu başka?
+ çingenesi
- abi yersin hani
+ tamam işte karısı kızı
- pişman ettin sorduğuma valla
+ pişmaniye!
yollarda sık sık rastlanan,
insanları 'eşe dosta ne götüreyim' bunalımından kurtaran tazesi pek bir güzel olan tatlı şeydir.
yerken boğulma tehlikesi ile karşılaşma sıkça rastlanan yan etkisidir.
eskiden kartal'dan vapura binip yalova'da indiğimde seyyar satıcıların "pişmaniye var, saray helvası var" şeklinde bağırışlarıyla tanıştığım hoş izmit yiyeceği... yalvar yakar annem'e aldırırdım, bi güzel yerdim. uzun yıllardır yeme olanağı bulamadıysam da, tadı şu entryyi girerken bile damağımdadır vapur inişi yenilen pişmaniye'nin...
yapılış aşaması ilginçtir kıvamlı ve simit halindeki şeker döndürülerek çevrile çevrile tel tel hale gelir. tadı güzeldir. ama izmitli olan izmitli olmayandan az yer ne hikmetse.
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, 1999 yılında Türk Patent Enstitüsü ne başvurarak 2001 yılında izmit pişmaniyesi ni koruma altına almıştır.
bayıldığım şahane yumuşacık şey.. ama bi tek yoldan benim için özel alınmışını yerim..
kendi memleketimin tatlısı olduğu halde sadece okuldaki arkadaşlarıma götürdüğüm zamanlarda yiyebildiğim tatlı..
keyifli bir tatlı türüdür. izmitten geçen herkesin alması mübahtır.
yeni öğrendim. yiyen de pişman yemiyen de. denirmiş bu lavuk için.
(bkz: saray helvası)
çikolata kaplı minik toplar halinde olanları çok güzel olan bir yurdum tatlısı.
istanbul'dan doğuya doğru yapılan yolculuklarda insanın karşısına en az bir kere çıkan tatlı bir tanıdık.
pişman olduğun şeyi yut. hazım et. bunu başarabilirsen kendinle de bir nebze barışmışsın demektir. o olgunluk anlığında en acı biber ve en güçlü zehir bile tatlı gelecektir.geniş bir açılımla pişmaniye insan doğasının en zayıf anındaki masturbasyonudur.en zayıftır anında master yapabilen bir insan ne kadar zayıftır, tartışılır.
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nin başvurusu üzerine, 2001 yılında türk patent enstitüsü nezdinde tescil edilmiş tatlı türü.
yedikçe daha fazla yenmek istenilen ve su ihtiyaci doguran tatlilardan biridir
şoray uzun yolda programında kastamonu'lu bir saray helvası ustasının anlattığına göre şöyle bir geçmişe sahip tatlı imiş bu;
şimdi efenim, kastamonu'na saray helvası yapımını öğrenmeye gelmiş bir vatandaşın,* memleketine tekrar döndüğünde saray helvası yapması istenmiş*. adam uğraşmış, didinmiş ama bi türlü tutturamamış bu helvayı. sonunda şöyle bir çıkış noktası bulmuş;tutmayan helvayı "saray helvası" diye yutturmuş millete.

yani, denilmek istenen şey; bu pişmaniye, özünde "saray helvasının" tutmamış hali.(imiş)

kendi fikrim; saray helvası kadar olamayacak, ama yine de güzel bir tat olduğudur. ancak alternatifler arasında saray helvası da varsa, pişmaniyeye bakmam bile.