bugün

2016 yapımı italyan filmi. olay tek düze bir mekanda geçiyor. çocukluk arkadaşı olan dört bey ve onların eşleri akşam yemeği için bir evde toplanırlar. daha sonrasında da aralarından biri herkesin telefonlarını masanın üstüne koymasını ister. bundan sonra telefona gelen mesajlar ve aramalar herkese paylaşılacaktır. bu şekilde bir oyuna başlarlar ve bir dizi olaylar peşi sıra gelişir.

ufak bir içerik bilgilendirmesinden sonra filmle ilgili yorumumu paylaşmalıyım. film tek bir mekanda geçiyor fakat buna rağmen akış hiç bozulmamış. yani filmi bir tiyatro sahnesine kolaylıkla uyarlayabilirsiniz. aslına bakılırsa yönetmen pek cesur. tek bir sahne içinde bu kadar uzun süre kendini izlettirebilmesi müthiş. izlerken sıkıldığım hiç bir an olmadı. ve film hikayesiyle aslında çevremizdekileri pek de iyi tanımadığımızı, insanların tüm pis işlerini o küçük telefonlara hapsettiklerini çok da güzel anlatmış. imdb için de linki şöyle bırakıyorum: http://www.imdb.com/title/tt4901306/
italyan yapımı bir film. Çift çift yani sevgili ya da işte karı-koca şeklinde ki bi arkadaş grubu bi oyun oynuyor, telefonlarını ortaya koyup gelen aramalara hoperlörden cevap veriyor ve mesajları sesli okuyorlar. Aslında insanların sandıkları kadar yakın olmadığı ortaya çıkıyor. Güzel, izlenilebilir.
Paolo Genovese'nin 2016 yapımı bol ödüllü filmi. izlerken sizi gerim gerim geren havası ile bir dakika bile gözünüzü ekrandan alamayacaksınız. black mirror'un bir bölümünü de italyanlar yapmış diyebileceğiniz muhteşem bir tek mekan film.

not: sigara tiryakileri full paketi yoksa izlemeye başlamasın.

görsel
bir film düşünün ki karakterlerin hepsi birbirinden daha gavat olsun. işte öyle bir şey. merak edip izlemenize hiç gerek yok ben size hemen anlatıvereyim.

toplam 7 kişi var, 3 çift ve 1 de tek başına erkek bunların hepsi dost ve bir akşam yemeğinde buluşuyorlar. işte sohbet muhabbet falan derken değişik bir konu açılıyor ve biri 'madem herkes kendine ve birbirine bu kadar güveniyor, o zaman bu akşam telefonlarımızı masanın üzerine koyup;gelen mesajları birbirimizle paylaşalım, aramaları da hoparlöre verelim.' diyor. işte mırın kırın edenler oluyor derken öyle ya da böyle fikir kabul ediliyor kimi aptalca diyor kimi ufak bir oyun gözüyle bakıyor. ilk başlarda gelen aramalarda falan kimse falso vermiyor. daha sonra sigara molasında lavuklardan biri tek başına gelen arkadaşından yardım istiyor, 'eğer yardım etmezsen yuvamız yıkılır, her gece 10 da bana fotoğraflarını atan karı var, seninle telefonlarımız aynı değişelim lütfen, sen ne de olsa tek başına geldin' şeklinde. diğeri işte olmaz öyle şey bilmem ne derken kabul ediyor. yemekte çıplak fotoğraflı mesaj geliyor ve ihale buna patlıyor. daha sonra 'eheheh ne güzel yırttım zanneden lavuk' un telefonuna bir erkekten mesaj geliyor bu da yemekteyim falan diye geçiştiriyor tekrar mesaj geliyor bu sefer 'pislik' yazıyor. bunları tabii herkes görüyor pislik sözünden haklı olarak işkilleniyorlar adama sen hayırdır diyorlar o bir şeyler uydurmaya çalışırken bir mesaj daha 'öpücüklerini özledim' şeklinde geliveriyor. artık savunma yapmak mantıksız adamın adı bildiğin ibneye çıkıyor karısı yıkılıyor arkadaşları şok oluyor falan filan. derken arkadaşına gey olduğunu söylemediği için yüklenen diğer lavuğun foyası meydana çıkıyor. edip size adam karısını aldattığını gizleyeyim derken ibne damgası yiyor. neyse daha fazla anlatamıcam mideniz kaldırmaz zaten.

bence izleyin italyan gavatlığını da görmüş olursunuz hem. kızına prezervatif veren baba vesaire.
kıza eski sevgilisinin düzüşmek istiyorum diye mesaj attığı ortamda ifşa oluyor. meğersem başkasını kastediyormuş eski sevgilisi ve bundan akıl alıyormuş 'düzüşmek istiyorum ne yapmalıyım' diye. kız da güya psikolog vazifesi üstlenerek eski sevgilisine yol gösteriyor. savunması da bu şekilde oluyor ve yeni sevgilisi de kabul ediyor bunu. herkes gavat bu lanet olası filmde. içlerinden en temizi de kızına prezervatif verip sevişmesi için erkek arkadaşının evine gitmesine müsaade eden rocco'dur. onun karısı eva da yemeğe gelen en yakın arkadaşına veriyor. yüz yüze bakıyorlar bir de utanmadan. falan filan inter milan.
1 buçuk saatlik filmin tüm olayı son yarım saatinde. evliliğe sıcak bakanları evlilikten soğutur, zaten soğuk olanlaraysa bu soğukluğu ikiye katlatır. neyse bugün de italyancaya doymuş olduk ve bugün de bekar gezdiğimiz için iyi ki dedik.

7,5/10
iyi ki evlenmiyorım insan ilişkileri daha güzel anlatılamazdı 10/10 film.
telefonun apollosunu açıp konuşuyorlar.
1 buçuk saatlik film aynı mekanda geçiyor ama hiç sıkmadan. Epey güzel bir film.
az önce 2. kez izlediğim film. türkçe altyazısını bulamadığım için ing izliyorum. tek mekan filmlerin hastasıyız. sonunda dumura uğratıyor film. efsane film..

8/10
Güzel film. Yalnız sonunu anlamak için 2 defa izledim anca anladım, ayrıca ne geniş insanlar var amk.