bugün

intel'in bi zamanlarki meshur islemcisi. 166 mmx'ten sonra nasil da sevinmistik "olm pentium II cikmis, manyak bisey" diye.

(bkz: cift cekirdekli islemci)
intel'in 1997 yazında piyasaya sürdüğü işlemci ailesi. saat hızları 233-400 mhz, fsb hızları 66-100 mhz arasında değişmekteydi. pentium 2-300 mhz + 8 mb voodoo 2, bundan 10 yıl kadar önce güzel bir ikiliydi.
uğruna amiga 500'ü emekliye ayırdığımız işlemci.

intel'in 386, 486 ve hatta 486dx4'te sonra çıkardığı pentium işlemciler ile olayı bitirmişti. yine de amiga tutkunları 1200'lerle oyun oynamaya devam ettiler. pentium2'nin piyasaya girişi, tüm sektörlerin bilgisayarlı sistemlere geçişini ve internet kullanımını yaygınlaştırdı. yüksek önbellek değerleri, uygun anakartların veriyolu hızlarındaki artış, yeni ram teknolojileri olan edo'dan sd-ram'lara geçiş dönemlerinde piyasanın tozunu attılar.
64 mb ram pentium 2 233 mhz, 4 mb ekran kartı bir zamanların dudak uçuklatan sistemiydi, tomb raider'ın dibine çakılırdı hey gidi hey...
intel'in çıkardığı güzel bir işlemci.
lakin, 1-2 yıl sonra pentium iii çıktığı için ben hiç kullanamadan pentium i'den direkt pentium iii'e geçmiştim.
o dönem celeron işlemcili bir bilgisayar alıp kendimi ekmek yiyenlerin yanında pasta yiyor gibi hissetmiştim. ne farkı varsa sanki...
güncel Önemli Başlıklar