1. 1.
  fenerbahçeyi yenmesiyle varlığından tekrar söz ettirebilmiş ilçe. oysaki pendik 80 li yılların sayfiye yeridir. onlarca villaya ve pen otel* gibi bir şöhrete ev sahipliği eder.sahil yolu ulaşmadan önce doğu mahallesi tarafında kumsalından gençler dal şafak denize girerdi.

  tarihi bir ilçedir. geçmişi bizansa kadar dayanır. isim evrimi pandikyan=>pandik=>pendik olarak cüceltilebilir. Merkez camii ben diyim 1800 siz deyin 1700lü yıllarda yapılmıştır.80li yıllarda çıkan bir yangından sonra yeniden inşaa edilirken pilot ilçe olarak seçilmiş ve muntazam bir paralel yol kavramıyla imarlandırılmıştır. tren yolundan tek caddeyle sahile kadar yön değiştirmeden gitmek mümkündür.

  Göç dalgasıyla beraber çok uluslu bir yapıya sahip olan pendik yıllar yıllar önce 200 bin nüfusa ulaşmıştı, varın artık şimdiki sayıyı siz tahmin edin. çarpık kentleşmeye yenik düşürülmesiyle eski egzotik havasını kaybetmiş ve sıradanlaşmış bir ilçedir. esnafı türlü türlüdür. murat abisi vardır berber kraldır.
  5 -1 ... tankut kabza
 2. 2.
  ayrıca pendik fenerbahçe'y'i yendiği sene 2.lig 3.grupta mücadele etmekteydi, kendilerine yapılan bir haksızlığı(sarı kart cezası bulunan oyuncu oynatma) "aman ya bize ne? nasılsa biz birinci lig için mücadele etmiyoruz, düşmeyiz de!" edasıyla araştırmayan, en sonunda 2 puanla lige veda edip senelerce 2.lige dönemeyen bir futbol klubune sahiptir. (bkz: pendikspor)
  ... tankut kabza
 3. 3.
  sınırları içinde sabiha gokcen uluslararasi havalimani ve istanbul Park'ı bulunduran istanbul ilçesi.
  -1 ... oumar
 4. 4.
  onca yaşanmışlığın güzel hayâllerine kapılmamı sağlayan, özlem dalgalarını artçı şokları ile birlikte üstüme salan ilçe.
  ... evren
 5. 5.
  Yıllardır içinde yaşadığım ve bağımlılık yaratan bir ilçedir.
  pendikteyken ah bi kurtulsam burdan bi daha hayatta geri dönmiycem dersiniz fakat en fazla 15 gün uzak kalabilirsiniz.
  haftanın 7 günü taşlıbayır ve kaynarcadan gelen gençler fazla mesai yaparak pendiklileri canından bezdirir kap-kaç,gasp,hırsızlık,sarkıntılık almış başını gitmiştir.
  4 ... hekemen
 6. 6.
  mümkünse gidilmemesi hatta yaklaşılmaması gereken yerdir.sokaklarında serserileri çokçadır.istanbulun sürgün yeridir.kadıköye bile ulaşmak 1 ila 1.5 saatinizi alır.
  2 -4 ... alpiloji
 7. 7.
  çarpık kentleşmenin güzide örneklerini barındıran, nüfusu yarım milyona yaklaşan, istanbul'un kocaeli'ye bağlanması gereken ilçesi
  Sabiha gökçen havalimanı, Ömerli barajının bi kısmı ve kurtköy ile kaynarca bu ilçenin sınırları içinde yer almaktadır, bunların yanı sıra Aydos ve Gözdağı da Pendik'tedir.
  Tabi bir de Fenerbahçe'ye tarihininen acı mağlubiyetini yaşatan ve an itibarıyla 2.lig B kategorisinde mücadele veren futbol takımıyla ünlüdür.
  1 -3 ... heycjcalhadiparcami
 8. 8.
  80li yıllarda ülkücülerin kalesi olarak adlandırılan istanbul ilçesi.
  4 ... diyonsos
 9. 9.
  üsküdardan 16A hatlı otobüsle gidebilceğiniz ilçe.
  2 ... seftali posasi
 10. 10.
  kaynarcaya yürümesi güzel olan ilçedir.
  7 ... rabbit