1. 1.
  eğer bir oyuncu kendi ceza alanı içinde rakip oyucuya kural dışı hareket yaparsa penaltı olur.Penaltı ceza alanı içinde bulunan yuvarlak beyaz noktadan atılır.
  1 ... lilith
 2. 2.
  arkadasa pas vererek de kullanilabilen serbest vurus.lakin bu eyleme girilmeden once hakeme soylenmelidir ki o da bi salaklik yapip duduk calmasin "nooluyo lan manyakmisin?" tarzinda.arsenalda henry ile pires * boyle bi tane denemisti ve becerememislerdi..
  1 ... glosoli
 3. 3.
  "1891 yılında ingilterede keşfedilen penaltı, karşı oyuncunun çelme takması veya tekme atması halinde bu haksızlığın giderilmesi için düşünülmüştü. irlanda Futbol Federasyonu aynı yıl penaltının uygulanmasını istedi. Kalecinin penaltı atışı sırasında kale çizgisini terk etme yasağı 1906 yılından bu yana geçerlidir. 1929 yılında kalecinin kale çizgisi üzerinde hareket etmesi yasaklanmıştı. Bu kural bugün artık geçerliliğini yitirmiştir.

  Penaltı atışının iyice benimsenmesi Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında gerçekleşti. Uzatmadan sonra devam eden beraberliklerin bozulması için eskiden yazı tura atılır veya kura çekilirdi. Bunların dışında maçın kısa bir süre için tekrarlanması da söz konusuydu. 1970 yılında sonuca daha çabuk ulaşabilmek için penaltı atışlarının uygulanmasına başlandı.

  Penaltı atışları öte yandan kalitesiz karşılaşmalara neden olabilmekte. Mesela her iki takım da umudunu penaltı atışlarına bağlamışsa, oyuncular gol pozisyonu yakalamak yerine kaleye yaklaşan topları kurtarmakla yetinirler. 1986 Dünya Şampiyonasında mesela, çeyrek final karşılaşmalarındaki galibiyetlerin üçte biri penaltı atışlarıyla sağlandı. 1994 Dünya Şampiyonasının finalistleri Brezilya ve italya 90 dakikalık normal maç süresi ve 30 dakikalık uzatmada tek bir gol atamadılar. Böylece dünya şampiyonluğu penaltı atışlarıyla elde edildi.

  ilginç bir şekilde penaltı atışları da her zaman çare olmuyor. ingilteredeki Storthes Hall ve Littletown amatör takımların 2001 yılındaki final karşılaşmasında 34 penaltı atışından sonra bile beraberlik bozulmamıştı. Hakem havanın kararması yüzünden, oyunu galibiyetsiz bitirdi."

  Alıntı: 27.08.2005 - Hürriyet Bilim.
  5 ... bilgistan
 4. 4.
  objektif türk spor medyası tarafından aslında bazı takımların sezonluk muayyen kotası
  olmak gerektiği fikrine ısındırıldığımız 11 metre ceza atışı.
  1 ... argiris
 5. 5.
  stresin ve adrenalin doruklarda olduğu bi durumdur.
  ... kimse yazmazsa ben yazarim
 6. 6.
  fenerbahçemizin bu sezon henüz kullanamadığı zamazingo. ahmet çakar üstadın dediğine göre aziz yıldıvım ve haluk ulusoy arasındaki kişisel çekişme yüzünden daha da kullanamazmış.
  1 -1 ... reconquista
 7. 7.
  kurtarılmayan, kaçırılan şey.
  2 ... ireland
 8. 8.
  serbest vuruştur ceza alanına vurduktan sonra girilebilinir. isterse pas olarak kullanılabilinir.

  https://video.uludagsozluk.com/v/penaltı-5211/

  &NR=1
  1 ... s o t
 9. 9.
  kelime olarak "ceza" anlamina gelmektedir.
  2 ... erotomania
 10. 10.
  ingiltere'de futbola ilk penaltı kuralı konduğunda penaltıya karşı çıkanlar olmuştu. Gerekçeleri, 'Penaltının centilmenliğe aykırı olmasıydı.' Bence burada mevzu yalnızca 'ahlaki' değildi. Mesele, kalede hareketsiz duran bir kaleciye gol atmanın 'zevksizliği', 'çirkinliği' ve 'tatsızlığıydı'. *
  3 ... meister writer