bugün

kıroluk metası olarak görülen, erkeklerde sıklıkla kullanılan bir giyim eşyası olan gömleğin pembe renki olan şeysi.

neymiş efendim, ''pembe gömlek giyilir mi?''ymiş, ''top olursun!''muş, ''kıro musun lan sen?''miş gibi nidalar arasına sıkıştırılmaktadır pembe gömlek...

şimdi olaya biraz da uzman gözüyle bakarsak, bu olaya yaklaşımlarımızda2 çok farklı perspektiflerden bakabiliriz. bir gömlek uzmanı olan bendenizin, yaklaşık 5 senelik çarşı esnafi olmasından mütevellit yüzlerce müşteriye gömlek giydirmiş birisi olarak diyebilirim ki, 70 yaşında giyeni de vardır bu gömleği, 17 yaşında delikanlısı da... her ne kadar, cırt renkleri (bkz: fuşya) gerçekten de gözü yorsa da, sosyolojik olarak derinlemesine bile incelenecek bir konudur bu olay. çünkü, bu durum sadece pembe rengiyle de kalmaz. bir de işin içine lila rengi de girer. misal müşterinin birisi gelir; hanımıyla, kız arkadaşıyla, tek tabanca ya da ne bileyim arkadaşıyla...

- bana düz renk gömlek gösterir misin birader?... der. ben de, muhtemel moda renklerden birisi olan,

-lila renginiz var mı beyfendi, bu sene çok moda, her şeyle de giyebilirsiniz... modundan satıcı ağzıyla gömleğimi satmaya bakarım. adam biraz esnek görüşlü birisiyse,

- olabilir, bir bakalım, bunun daha açık tonu var mı? der... eğer idefiks bir kişiliğe sahipse de,

- olur mu öyle şey kardeşim, kız rengi o, bu rengi giyen erkekler de mi var yahu? diyebilir, gözümle şahit olmuşumdur...

işte böyle tezat fikirlerin sürüldüğü bir ülkede de, insanların farklı renk kombinasyonlarından oluşan gömlek, bilemedin kazakları giymesi ve de yargılanması da, sonu gelmeyecek bir durumdur.
babalara çok yakışan gömlektir. her babanın gardırobunda mutlaka bulunur.

edik: imla hatası.
esmer erkeklerin olmazsa olmazlarından olması gerekir.
Erkeğe aslında çok yakışır ama renk tonu ayarlanabilinirse tabii ki.
giyinenin

ince giyerim ince
pembe yakisir gence
insan bir hos oluyor
sevdigini gorunce

diye turku soylemesi gerekir.

erkekler yakismaz.
bak ne kadar metroseksüelim ayaklarına giyilen gömlektir ve her zaman iğrenç durur.
tiyatro da rol icabı giymek bile insanın içinde tiksinç bir his oluşmasına vesile olur..
kroluk belirtisidir.
dünyada sadece josh holloway'e yakışabilecek gömlek türüdür.
tonlarına göre yorum farkları ortaya çıkar.örneğin bir keko-kıronun yakalarını kaldırarak yakışıklı olma amacıyla giydiği caart pembe bir gömlek iğrenç iken,hoş bir kot pantolona kombine edilen tozpembe bir gömlek fevkalade olabilir.
genellikle kekoların giydiği gömlek rengidir.

(bkz: erkek adam pembe giymez)
pembe gömlek giymek insanın üzerine yakışanı giymesidir...
bu konuya nesne olan kıyafet ise pembe gömlektir...
pembe gömlek güzeldir, giyen erkek her ne kadar biraz hoş karşılanmasa da etrafımızda yine de yakışır her erkeğe...
akdenizli bir erkek olarak esmer bir tene sahibim. ama buna rağmen tarafımdan bir türlü giyilemeyen gömlek rengidir. nasıl mı ? anlatayım:

efendim şimdi ben her türlü rengi seven , her renkten de giyinmeyi seven biriyim. ama pembe benim şu yaşıma kadar aşamadığım tek erkeklik takıntım. ( evet takıntı dedim.) lisedeyken zavallı annem yalvar yakar bana aldırdığı pembe t-shirt'ü en son istanbula geldiğinde yer bezi olarak bulunca benden umudunu kesmiş bir kadındır.

ve günümüz: sabah ofiste kahvaltı yapılmakta, birden çok sevdiğim , saygı duyduğum ve bir avukat olarak kendime örnek aldığım patronum(ki kendisi bayandır) şöyle bir soru sordu:

- just breathe sen pembe seversin değil mi , pembe giysilerin vardır?
-nerden çıkardınız efendim! ben ölürüm de pembe giymem , aşamadığım tek erkeklik kompleksim! hayatta olmaz anlayacağınız.

bu arada ofis ahalisi arasında anlamlı bakışmalar, gülüşmeler ve ben hala uyanamadığım için bu gülüşmeleri fark etmemem...

akabinde elinde bir hediye paketi ile gelen patronum, benim hediyeyi açmam ve içinden pespembe bir gömlek çıkması. kabus. utanç. yüzümde koskocaman bir şaşkınlık ve çaresizlik.

pembe gömleğimi mecburen giyerek yazarken bu satırları, diyorum ki:

büyük konuşmayacakmışsın usta.
gömlek bir erkeğe yakışan en güzel kıyafettir. hele ki beyaz veya pembe ise. ama çingene pembesi olmayacak hacı. kayarlar adama sonra!

bendeniz skinnyman e de bir hayli yakışan renktir bu efendim. üstüme bir geçirsem şu lanet şeyi, "bu kız vermez olm" dediğin hatunun bile veresi geliyor şerefsizim.

bütün kızlar üstüme üstüme atlıyor. aşk gemisi bu mu bee? *
bir erkeğin kesinlikle tercih etmemesini tavsiye ettiğim gömlek rengidir.
kadın giyiyorsa yakışır ama erkek giyiyorsa top olabilir.
tüm mükemmel özellikleri taşıyan bir erkeği bile en itici hale sokabilen kıyafet.nefret kaynağı.
ketense eğer erkeklere çok da güzel yakışmaktadır. esmer tenliyken daha da iyi gider.
erkeklerde itici kadınlarda çekicidir.
Göğüsünden kıllar fırlayan kolundaki sarı altın saatle birlikte giyen erkeğin mide bulandırdığı gömlek.
ilginç bir gömlektir. Giyen erkek "top" olarak algılanmakla birlikte en mafya, en sert, en kestim biçtim diyen, nuri alço kolyeli erkeklerin üstünde görülür. Nasıl bir durumdur çözemedim ben.
gebzeyi gectikten sonra giyilmesi sakincali gomlektir.