genellikle patlıcanın orantısız olarak kızarması ile ortaya çıkan yemek.*
yoğurtlusu makbüldür o ayrı.
patlıcanların kabukları yer yer soyulduğundan pijamalı bir görüntü sergiler. kimilerine göre kabuklu patlıcan bir kabus olsa da kızartmanın her türü gibi bu da hoş bir yemektir.
yaz yemeklerinin en sevileni, en yağlısıdır. sarmısaklı yoğurt ya da yoğurt olmazsa bi halta benzemez.
sarımsaklı yoğurtla servis edildiğinde tadına doyulmayan bir yemektir.
ama üzerine şakşuka sosu dökülürse muhteşem bir mezeye dönüşür.
domates sosu ile servis edilince rakının yanına acaip güzel meze olan yemektir.
''vay vay vay vay
ben fena oluyorum niyazi abi'' tepkileri verdiğim harika ötesi şey.
(bkz: şakşuka)
tavada cızır cızır kavrulurken kokusu alındığında karın doyurandır. ağır kokusu, aç insanı bile kendine getirendir. öğrenci evlerinde hep aynı şeyi yemekten bıkmış öğrencilerin imdadına yetişen farklı lezzettir.
sarımsaklı yoğurtla olsada yesek denen garip isimli gıda.
genelde patatesten sonra kızartılan pek fazla kişinin sevmediği saptanan sebzenin kızartmasıdır.
yuvarlak kesildiğinde daha fazla yağ çektiği söylenen kızartma.
yazın biber ve patates kızartmasıyla birleşip süper üçlüyü oluşturur. *
patlıcanın güzelliğini bir kez daha kanıtlayan yemek. üzerine sarımsaklı yoğurt döküldüğünde lezzetin kapıları sonuna kadar aralanır, o derece! *
istanbul'un mazisindeki bir çok yangının müsebbibibi olan leziz yemek. o zamanlar daha bir kıymet görüyormuş patlıcan sanki. efsaneleşmiş bir çok türk yemeğinde patlıcan bulunması da bunun göstergesi.
üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ile insanın suratına bir mutluluk duygusu yerleştirebilen bir yemek. ayrıca yaz günlerinde daha bir harikadır kendisi.
yerken patlıcan sevmeyenlere acıdığım efsane kızartma yemeğidir. patlıcanın farklı versiyonlarıyla efsaneleştiği türk yemekleri de mevcuttur:
(bkz: patlıcan kebabı)
hazırlanan harçla karışmış domates ve kızarmış patlıcanın izdivacı aşkların en güzeli.
yanında sarımsaklı yoğurt olmazsa olmazdır.
mısır ununa batırılıp kızartılması tavsiye edilir. Patlıcan sevmeyen ben bile böyle yapılınca yiyebiliyorum.
Çatalı batırmak için hazırolda bekleten. Ben kurt olsaydım koyun sürüsü yerine patlıcan kızartması yapan evlere dalardım.
sarımsaklı yoğurt ve çıtır ekmekle adamı insanlıktan çıkarır.
inanılmaz lezzetli bir yemek.
Not: acıkdım lan.
yüksek ateşte iyice kızdırılmış yağda yapıldığında daha az yağ çeken, dolayısıyla daha hafif olan müthiş bir yemek. Üzerine sarmısaklı yoğurt döküldüğünde yeri başkadır.
patates kızartmasıyla süper ikilidir. olsada yesek.
en sevdiğim kızartma tipi, olsada yesek dedirtir.