bugün

parmak izinden kimlik tespiti yöntemi 1880'e dek uzanıyor. ingiliz bilim dergisi journal'de henry faulds'un parmak izinin kalıcılığından ve tekliğinden bahseden bir makalesi yayınlandı. faulds 1886'da tekniği londra metropolitan polis servisi'ne önerdi, ancak reddedildi. ikinci adımı 1892'de francis galton attı. galton, "parmak izleri" adlı bir kitabında parmak izi tiplerini analiz etti. aynı yıl arjantinli polis memuru juan vucetich, parmak izinden ilk suçlu tespitini gerçekleştirdi. iki oğlunu öldüren anne francisca rojas, suç mahalinde bulunan kanlı parmak izinden tanındı.
her insanda farklı olan ve bu nedenle kimlik saptamaya yarayan iz.
yeni doğan bir çocuğun topuk izi ile annesinin parmak izi aynı imiş. Bu bile ne kadar mucizevi yaratıldığımızın bir göstergesi.
parmağın yüzeyindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde oluşan, her insana özgü olan değişmez bir izdir. tek yumurta ikizi dahi olsanız parmak izleriniz farklı olur. bu yüzden kriminalistikte faillerin tespiti için günümüzde de kulanılan vageçilmez yöntemlerden biridir.

parmak izi en çok terli veya yağlı bir parmakla bırakılmış iken kolayca tespit edilir. parmak izini tespit etmede ise bazı kimyasallardan faydalanılır. bunlardan bazıları en çok kullanılanı nihidrin olmak üzere jansiyan moru, sudan b siyahı, amido siyahı ve iyottur. örneğin nihidrin parmakizindeki serbest aminlerle reaksiyona girdiğinde parmak izinin olduğu bölgede mor bir renk meydana gelir. burada yüzeyin gözenekli ( kağıt, giysi, tahta vb...) ya da gözeneksiz (cam, metal plastik vb...) olmasına göre bu kimyasallar da değişiklik gösterir. farklı yollara duyulan ihtiyaçta ise pudra temelli yöntemlerden de faydalanılabilir.
Show tv de bir zamanlar yayinlanan program.Korkuturdu ozellikle muzigi.
bir önceki albümüne* getirilen eleştirilere kulak kabartmış ve soundunda biraz daha olsa yeniliğe ve iyileştirmeye gitmiş bir şebnem ferah albümü. diğer albümlerinden en önemli farkı, politik içeriklerin yoğun olduğu bir albüm olması olmuş.

küllerinden sen nasıl bir şarkısın öyle! bir de şarkılar yalan söylemez var baya asıldığım.

can kırıkları > benim adım orman > parmak izi > od.

farklı müzisyenlerle çalışmaya devam ederse daha zengin içerikli albümler yapabilir şebnem ferah.
ateistlerin tesadüf diye nitelendirdiği olay.
her insanda farklı olduğu yüzde yüz kanıtlanmış değildir. kanıtlanamaz da. zira bunu kanıtlayabilmek için, örneğin bugün için konuşursak, 02.06.2017 tarihine kadar yaşamış ve bu tarihten sonra yaşayacak tüm insanların parmak izinin bir datada toplanması ve karşılaştırılması gerekir. ki şu an dünya'da varlığını sürdüren insanların tamamını kapsayan bir data bile mevcut değildir. iki insanın parmak izinin aynı olamayacağı iddiası tamamen gözleme dayalıdır.

öyleyse örneğin amerika'da yaşayan bir insanla, uganda'da yaşayan bir insanın parmak izinin aynı çıkma olasılığı teorik olarak mevcuttur. ya da 100 yıl önce yaşamış biri ile 1000 yıl sonra doğacak birinin parmak izinin aynı çıkma olasılığı da teorik olarak mevcuttur.
her insanda farklıdır. kişiye özeldir. bir de hepimizin hayatında bu kişilere has parmak izlerinden mevcuttur.
benim için özel olan tek yer.
bir dönem ehliyet kursları tarafından istenmiş belgedir.

http://www.posta.com.tr/3...ndi-.htm?ArticleID=325660
Şebnem Ferah’ın yeni çıkarttığı albümünün adı.
şebnem ferah'ın henüz bugün yayınladığı albümü, albüme adını veren şarkı da aynı zamanda.
şimdiden üç favori şarkım var; küllerinden, vicdan ve parmak izi.
son tango pek içime sinmedi ama belki zamanla alışırım.
bi ara çalıştığım işletmede parnak basarak girilen bölümler vardı. gereksizdi ama artık patronlar gizli teknoloji falan ürettiklerini düşünüyorlardıysa, gülerdim içimden, allahın salakları diye.
işte o parmak iziyle girilen bölümler için parmak izi okuma cihazına parmak izimi tanıtmaya çalışıyor, aleti kuran şirket. okuttamadılar. adamlar deli oldu. uğraş uğraş parnak izimi görmuyor alet. sonuçta olmadı. elimi kolumu sallayarak girmeye başladım. zuhahahaa.
her insanda farklıdır.
her insanın, parmak izi ayrı. sen ve ben gibi. bırak beni, sen gibi yapmayı. parmaklarımı değiştiremezsin. beni, kendine benzetemezsin. parmaklarımı olduğu gibi sevmelisin. parmak izim senin, aşkının damgası artık görmeye çalışmalısın.