bugün

bu adalet dediğiniz o kadar da adil bir şey değilmiş demek ki!
filmin sonunda akan oyuncular kısmında taksicinin önünde i. şeklinde ibare vardır. i. taksici diye yazar. ankara semalarından bir vatandaşı hatırlatır hep bana.
bu filmin konu aldığı adam bizim müşterimiz. yaşananların tamamı gerçekmiş. senaryo gereği diyaloglar falan komikleştirilmiştir ama filmin konusu tüm detaylarıyla gerçek.
(bkz: ı pardon you)
(bkz: schindler s list)
"Ben kahvede herkese Asuman benimki demişim artık. Ağızdan çıkmış bi laf var ortada!"

görsel
defalarca izlendikten sonra, bir süredir izlemeyip tekrar izleyince, yine aynı keyfi verebilen filmlerden biridir. rasim öztekin'in oyunculuğu, sanki içimizden bir abimizi izliyoruz gibi gelmişti. hala da öyle gerçi.
"Beni adam sayıp alacak örgüte ben zaten girmem. O örgüt ibrahim’e kaldıysa örgüt bile sayılmaz artık."
hüzünlü ve güzel bir filmdir.
Fransızca'da "afedersiniz, özür dilerim". Fakat sanırım alaycı bir anlamı da varmış bundan kesinlikle emin değilim.
fransızca "afedersiniz, üzgünüm" gibi anlamlara gelir. evet.
-Kaç sigaramız kaldı?
+Sigaramız diye genel bir durum yok.

görsel
asuman evlendi mi ?
izlemekten bıkılmayan bir filmdir.
görsel
Türkiye'nin en güzel filmlerindendir mutlaka izlenilmelidir.
Yaklaşık 20 sefer falan izledim bu ara yine canım çekiyor.

(bkz: sigaramız diye genel bir durum yok)
- siz dev yol musunuz?
+ Hayır, biz bok yoluna gittik!

Diyalogları ve senaryosu çok sağlam bir Ferhan Şensoy harikası.
http://www.youtube.com/watch?v=rnxskD4Onjg
+o şişme bebek gelir gelmez delerim onu! yaptırtmam!
sigaramız diye genel bir durum yok repliğiyle aklı kazınan film açık ve net.
senede en az 2 defa izlediğim güzel film.

günlük hayatımda bir çok repliğini kullanıyorum. ben eğleniyorum da karşımdakini bilmiyorum tabi.
gecenin şarkısı kısmına atamadığım için buraya bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=18r322mUsB4
"sevgili ve pek muhterem rıfat bey abicim. asuman'a olan meyilimi biliyorsunuz. asuma'nın başka birisiyle evlenmesini hiç de munasip bulmuyorum. hem mahallemiz bakımından hem genel bakımdan..."
benim için efsane bir filmdir.

20 defadan fazla izlemişimdir sanırım bütün replikler ezberimde hala.

favori sahnelerden biri ferhan şensoy'un gözü dönerek kerttirtmeyin bana beşiğinizi! dediği kısımdır.

güzel film be. ulan bir daha mı izlesem be.
bana çok kaba gelen özür kelimesi. özür dilerim, kusura bakmayın gibi kelimeler varken bunu kullanmak bana geçiştirme gibi geliyor. bunu diyeceğine birşey deme geç kâfi.