bugün

Tahrik edici kelimeler.

Paratonerrrrrrr.
Uçaklarda paratoner neden önemlidir ? Elektronik sistemlerin zarar görmemesi ve uçuş güvenliğini sağlamak için paratoner sistemi kullanılır. Bulutta oluşan negatif veya pozitif yükler uçağın üzerine düşebilir uçakta bulununan paratoner sistemi ile bu yükler hızlıca boşaltılır. https://www.topraklamaolc...toner-nedir-ne-ise-yarar/
Paratoner veya yıldırımsavar, havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmayı amaçlayan bir araçtır. iki bulutun sürtüşmesi, çarpışması veya kendi aralarında elektron boşalması yapmaları sonucu oluşan ışık görüntüsüne şimşek denir.
radyo aktif ve aktif olmak üzere iki'ye ayrılır. radyo aktif olanları derhal aktif olanlarla değişmelidir. aksi takdirde çok zararlı sonuçlar doğurabilir.
annem tarafindan bana verilen isimdir annem caylak yazar cocugum sen fazla konusma paratoner gibi bütün simsekleri üzerine cekiyorsun demesi sonucunca benim de benimsedigim yeni nick olabilir.
dünyanın en yüksek paratoneri şudur ;

görsel
camilerde görünce çok güldüğüm alet.

(bkz: duaların yetersiz kaldığı durumlar)
bazıları kaldıramayabilir bu yazarı, nickinin aksine yıldırım çekmeyip lafları yıldırım gibi çarpabilir. severim kendilerini, nerede doğruluk ve adalet, o, oradadır. her zaman vurgularım akıllı adamdır vesselam. isteyen yalakalık desin. ben doğruyu söylemek diyorum. saygıyla selamlıyorum kendilerini.

hoşgelmişsin sefalar getirmişsin, kalemin daim olsun nesildaşım.
olduğunda can ve mal kaybını önleyecek kadar kıymetli bir alettir.
abant izzet baysal üniversitesi iktisat fakültesine yıldırım düştüğünde anladık ki okulda paratoner yokmuş. *
bir adet altıncı nesil yazar.
(bkz: hoşgelnidiz)
tüm şimşekleri üzerine çeker ve usulünce ait olduğu yere doğru indirir. kötülük savar, dehşet savar da diyebiliriz bir nevi ipi göğüsleyen.
Yıldırımların zararını önlemekte kullanılan, ucunda bakır veya platin bulunan, 5-10 m. uzunluğunda demir çubuk ve bununla toprak veya kuyu arasında çekilen bakır telden oluşan koruma aracı, siperisaika, yıldırımkıran, yıldırımlık, yıldırım siperi, paratoner.
Yapıları ve özellikle patlayıcı madde depolarını, yıldırım etkisinden korumak amacıyla kullanılan, çoğunlukla bakırdan yapılan havaya doğru olan ucu sivri çubuk. Radyoaktif özelliği olan paratonerler de yapılmaktadır.
Yıldırım çevresindeki en yüksek cisim üzerine düşme eğilimi gösterdiğinden paratonerin sivri ucu yıldırımı çekerek çok düşük dirençli ve topraklanmış kablolarla (gemilerde ise suya topraklanmış kablolarla) yıldırımı yani havadaki elektriği çekerek toprağa iletir. Paratonerin çevresine sağladığı koruma konisinin tabandaki yarıçapı yaklaşık olarak paratonerin yerden yüksekliği kadardır.
yıldırımsavar değil "yıldırımçeker". minare gibi yüksek yapıların ucuna yerleştirilir, düşen yıldırım topraklanır. (bkz: topraklama)
Yıldırımların zararını önlemekte kullanılan, ucunda bakır veya platin bulunan, 5-10 m uzunluğunda demir çubuk ve bununla toprak veya kuyu arasında çekilen bakır telden oluşan koruma aracı, siperisaika, yıldırımkıran, yıldırımlık, yıldırım siperi...
benjamin franklin in bulduğu, yıldırımsavar olarakta bilinen alet.
güncel Önemli Başlıklar