bugün

Bu hıkayeyi benden daha önce dinlemişsinizdir belki de.

Rahmetli Güngör babaannem 81 yılında dul kalmış, 3 oğlunu da o zamanın şartlarına binaen en azından lise mezunu olacak şekilde okutmuş, üstüne de evlendirmiş bir eski zamanın kadınıydı.

Tüm acılara rağmen şöyle derdi,

Ne anasızlık ne babasızlık ne kocasızlık, ille de parasızlık. "
hayatın ne kadar boktan ne kadar paraya bağlı yaşadığımı anlamamı sağlıyor.
gençken adı "harçlığım bu kadar" dı.
insanını zora sokacak çaresizliklerdendir, çaresiz kalan insan yapmam dediğini yapar en büyük sözlerinden döner.
(bkz: param olsaydı böyle olmazdı)
o parasızlık o parasızlık değil yalnız. yani gerçek parasızlıkta öyle iyi yanından falan bakamıyorsun hiçbir şeyin. rica ediciğim bi tarafımızdan toksik pozitiflik fışkırtmayalım. gerçek parasızlık insana bi çakar bi de duvar çakar.
Boşver sütlü apla. Karun kadar zengin olanlar nerde şimdi ?.

Kara toprağın altında.

Onlar konuşurken bu gerçeği aklına getir ve sadece gülümse.

Çünki faniyiz.

Para kalır beden toprağa kavuşur...
Parası olan insanlar arasında fazla iplenmeme nedenidir. Bu yaşıma kadar hep bunu yaşadım. Sülalede herkesin işi gücü iyi ve sohbet ederlerken bize iki soru anca soruyorlar. Kendi aralarında laf lafı açıyor. Kimi petrol taşıyor, kiminin mimarlık şirketi var ve kimi de kendi şirketinin sahibi. Hepsi de yurtdışı bağlantılı. Onlar konuşurken bizde uzaylı gibi izliyoruz.
Adamı madam yapar.
Paran olamayınca korkudan konuşamazsın bile.
Ara sıra hepimizin başına gelen durum.
# Yine yaz bitti...

# biz göremeden güneşi...
parasızlık dünyanın en bok şeyidir. şimdi bir yirmi bin liram olsa suzuki carry alıp karavan yapacağım sonra da kayıplara karışacağım. bıktım insanların eline bakarak yaşamaktan. gaz parası için de hırsızlık yaparım artık.
birçok ahlaksızlığın ya da girişimin başıdır.
Parayla alınamayacak şeylerin ayırdına varma fırsatı.
Ciddi anlamda tepemi attırmaya başlamıştır.
Borçlar eksikler ve parasız kalmak artık çok sinirime dokunmaya başladı.
Ne yapalım amk çalalım mı soyalım mı adam mı öldürelim.
Hayatını sikeyim ben bu dünyanın.
insanın beyninde ur gibi dert büyütür.Yaşıt olunan kızların çoğu arabası olan ve zengin erkekleri seçerken sen 20ye girmeden özgüvenini yitirirsin kimi zaman kimseye yazamazsın bile.Hele bağımlılıkların varsa (sigara,alkol)daha da zorlar toleransa sokar.Bazen ben de parasızlığın dibini yaşıyorum hayat kalitenizi bile düşürür.Ama unutulmamalı ki her gecenin sabahı var.Bu durum size ders olup hayata daha sıkı sarilmaniza girişimci veyahut başarılı ve zengin bir insan olmanıza sebebiyet verir yaşıtlarınız 3 5 seneye bi bok başaramayıp sıradan bir işte çalışıp baba parasına devam ederken siz kendi ayağınızın üstünde para sayacaksınız yeter ki unutmayın.
empati kurunca ne kadar zor bir şey olduğunu anlayabiliyoruz.
Çağımızın hastalığı.
Çalışan bireylerin parasız kalması durumunda muntazam bir cümle var zihnim de kalan.

Gelirin değil giderindir önemli olan..
Çalıştığımız halde parasız kalmak ayrı bir trajedi..
Millet ekmek alamıyor.

Çok dert etme bence.
Laptop almama engel olandır.
Sanırım bir yoksunluk durumu.

Olayı nedir bilemem.
zengin doğanların anlayamayacağı şeydir.
hayatımı bu kağıt parçalarından bağımsız yaşadım. hiç parayla akıl almaz işlere kalkıştık. şimdi hatırladıkça güldüğüm yerlere girip çıktık. bu bahsettiğimin nirvanası alaçatıdaki trendir. sahnede kerimcan durmaz, etrafımızda dönemin vine fenomenleri, futbolcular, irili ufaklı mankenler dolaşırken trenin locasında cebimde belki 10 belki 20 lirayla viski içiyordum. onunda şişesinin 3.5 milyara açıldığını duyunca yere dökmüştüm.

hep şunu dedim. para önemsiz ve karşılıksız bir kağıt parçasından ibaret. önemli olan iyi ilişkiler. güzel insanlar. birbirini destekleyen insanlar. para dediğin bulunur. doğru insanları bulmak zor. para biriktirmek için yaşanmaz. iyi bir insan olup etrafında da iyi insanlar biriktirmek için yaşamalısın. buna inandım. ha vaktiyle güzel de yaşadım.

fakat 25 yaşlarında yeni yeni anlıyorum ki bu inandığım sistem -biz buna koal deriz- bizimki gibi ülkelerde pek geçerli değil. çünkü bir yaştan sonra adının önündeki kısaltmalar yani ünvanların ve banka hesapların kadar kalıyorsun.

sistemin dışındayken varsın, var olabiliyorsun. ilgi alanların ve yeteneklerin neticesinde saygı görüyorsun. fakat sistem seni bir yaştan sonra içine çektiğinde adının önüne bir ünvan koyamadıysan ve geçerli bir soyadın yoksa bu parasızlık temelli zayıflığı mecburen yaşıyorsun. ve artık sistemin büyük çarklarından birinde de bir işe yarayamayacağından küçük bir çarkın dişlisi olmaya mahkum ediliyorsun.

hala kabul etmedim bunu. kabul etmeyeceğim. hep bir umudun olduğuna inanırım. sadece ben doğru bildiğim yanlış ata oynadım. benim oynadığım ata oynayacaksınız bunu bilmenizde fayda var diye söylüyorum.

para her şey değil evet fakat parasızlık gerçekten hiç bir şey.
güncel Önemli Başlıklar