bugün

Saçı sakalı birbirine karışmış, görünümünden dolayi diğer tanrıların yanında takılamayan, avcıların ve çobanların tanrısıdır.

Ayrıca eli silkinde bir tanrıymış, ömrü karı kız kovalamakla geçmiş.

Öldüğünü diğer canlılara Thamos adında biri haber vermiştir.
Pan, Nasıl şeytan, anlamıyorum. Bütün öğünlerde, önüne konulan veya kendin hazırladığın doğal yemeklerin, doğanın tanrısı... Bir de aç kalınca bir dilim ekmek için dua eden insanlar ve melekler... Bit yeniği durumu... Pis kokuyormuş, peh. Misk amber diyorum.
bizim kültürümüzde de yer alan geceleri ormanda düğün dernek eğlence yapan cinler hikayesi kökenini buradan alır.
yunan mitolojisinde yarı insan yarı keçi şeklindeki çoban tanrısı.
eski mısır'da ilk tapılan saygı ve hürmet gösterilen tanrılardan biri iken. sonra zamanla değeri yitirilerek şaytanlaştırılmış tanrıdır. tutku ve şehvetle ilişkili olduğu sanılmaktadır.
(bkz: baphomet in askerleriyiz)
Yunan mitolojisinde çoban tanrısı.

görsel
Yunan mitolojisinda yari insan yari keçi olan tanri.
Karaköyde çok güzel lezzletleri ve servisi olan cafe-restoran'ın ismidir.
Pan bir fotoğraf tekniğidir. Amacı hareket halinde olan objenin hareketinin kadrajda vurgulanmasıdır. Başarılı bir pan fotoğrafında hareketi vurgulanan obje net arka plan ise yatay çizgiler haline fludur. Arka plandaki objeler yatay çizgiler halinde birbirine geçmiştir. Arka planda farklı farklı objelerin olması (ağaç, bina v.b. ) pan etkisini daha da güçlendirir. Çekim tekniğine gelirsek, bunun için bir tripoda ihtiyacanız var. Fotoğraf makinesi tripod ile sabitlendikten sonra hareket halindeki obje fotoğraflayacağımız bölgeye gelmeden 4-5 saniye önce vizörden fotoğraf makinesi ile objenin gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek takip edilir. Çekim modu ve değerlere gelelim son olarak. Makinenizde enstantene modu yani tv modunu seçin ve perde hızını yani enstantaneyi ayarlayın ve hareketli objeyi takibe koyulun. Ben otomobil için 1/30 saniye, bisiklet için ise 1/20 saniye değer kullandım gayet tatminkar sonuçlar elde ettim.

http://imgim.com/panning2.jpg

not: görsel kedi çekimim değildir.
Mitoloji de sürü yöneticisi(çoban) tanrısı
Behçet necatigil in pan lı şiiri mevcut.

Kır şarkısı şiiri.

http://www.siirlervesozle...ir-Sarkisi-Siiri-274.html
2015 yazında vizyona girecek olan, peter pan hikayesine farklı bir bakış açısı olan film. başrollerde kötü adam blackbeard olarak hugh jackman, peter pan olarak levi miller diye bir bebe, captain hook olarak ise garrett hedlund diye birisi var. ilk fragman yayınlandı bile. fragmana göre, pan ve hook'un bahsedilen eski geçmişine bakacağız, hook elini kaptırmadan önceki geçmişe. ayrıca, peter'ın geçmişi de çok farklı. pan ve hook da beraber çalışıyor. sonradan düşman olduklarına göre, peter'ın hook'un elini timsaha kaptırmasında rolü var. umarım filmde buna da değinirler. ayrıca hugh jackman'ı cidden tanıyamadım.

fragman için;
https://www.youtube.com/watch?v=tjW1mKwNUSo
lehçede beyfendi , erkek , adam manalarina gelir.
ispanyolca da ekmek demektir.
Bir çiğköfte markasıdır.
insanların aristo ve hz. isa izinden gittikleri için zamanla uzaklaştıkları şeymiş. tanrı demişler buna bir de. dünya hayatında yaşanabilecek zevkleri önde tuttuğu ve cinsellik gibi şeyleri sınır tanımaksızın doğal karşıladığı, kabul ettiği, yaptığı söylenir.
format olarak satirlere benziyor sanırım bu kerata. ormanın abazası da diyebiliriz. zira jitterbug perfumede özellikle götürmedik nemf bırakmıyor.
(bkz: panpan)
en sempatik yunan tanrısıdır. flütünü çalarak kırlarda ormanlarda nymphaları kovalar, çok çapkındır lakin çok da pis kokar, geçtiği her yere iğrenç kokusu siner. ne zaman kötü bir koku olsa etrafta onu hatırlar, ölmediğine sevinirim bu yaşlı keçinin.
eskişehir' de barlar sokağında bulunan bir barın ismidir. yaz aylarında akşam üstü sakin olur ve bira yudumlamak için güzel mekandır.
ing. tava.
yunan mitolojisinde, ormanda zırt diye ortaya çıkıp insancıkları korkutan kahraman. doğa olan her şeyin: erkekliğin, yazın, aşkın, ve tasasız yaşamın simgesiydi. ideal bir putperest tanrısıdır.
modern şeytan kavramı ortaya çıkmadan önce, mısırlılar kendi tanrılarının çoklu mizaca sahip olduklarını düşünürlerdi. bazen babacan ve anaç, zaman zaman asabi. pan da öyleydi. bazen çocuk gibi oyunlar oynar, bazen gözleri ateş püskürürdü. şeytan formolojisine en çok benzeyen tanrı olan pan'ın yaptığı etki hasebiyle, ormanda yanlız ve gece saatlerinde gezinen insanlar, karşılarında bir anda yarı keçi yarı insan bir canlı gördüklerinde paniğe kapılırlarmış.

(bkz: panik)
esasen frgigyalı müminlerin keçi ayaklı tanrısıdır efendim, aynı zamanda satirlerin ağababası olur kendileri.

roma imparatorluğu hristiyanlığı benimsediğinde hala güçlü bir tanrıydı; uykuları kaçan hristiyanlar piskoposlar vs. bundan son derece rahatsız olduklarından insanları yanıltmak için uydurdukları şeytanı! pan'dan esinlenerek keçi ayaklı tüylü ve kuyruklu betimlemişlerdir, böylece paganları daha kolay ortadan kaldırmışlardır.. onları şeytanla işbirliği yapmakla suçlayıp inim inim inletmişlerdir.

birçok kilise resmi ve hristiyanların yaptıkları şeytan resimlerinde; şeytanın ayağının toynaklı olması! bazende kısmen pan'ın tüylü olması pan düşmanlığından kalmış alışkanlıktır.
frigya mitolojisinde kırın ve çobanların tanrısıdır. ayrıca, dünya nimetlerine düşkünlüğün, cinselliğin ve hazcılığın sembolüdür.

kamera hareketlerinde ise, kameranın sağdan sola, soldan sağa hareketi demektir.
en sevdiğim mitolojik tanrıdır.
su perisi Syrinks e olan aşkıyla anılan doğa tanrısıdır kendisi
güncel Önemli Başlıklar