1. 1.
  şehit anaları derneği başkanı pakize akbaba, 5 aralık 2017'de chp tarafından düzenlenen eşitlik ve adalet kadın buluşması'nda kürsüden yaptığı konuşmada "herkes haddini bilsin. şimdi pkk bitti, fetö çıktı piyasaya. fetö meclistedir, önce meclisi temizle meclisi. ben şehit verdim, saçımı süpürge ettim. hepsi atatürkçü, vatanını, milletini seven çocuklar yetiştirdim. çocuklarımdan birisini askere yolladık. ne yazık ki, hain bir kurşunla şehit oldu. 'analar ağlamayacak' dediler, neden şehit geliyor? gücünüz yetmiyorsa bırakın o görevi " demişti.

  bu konuşmasının ardından hakkında cumhurbaşkanına hakaret davası iddiasıyla yargılandı. savunmasında, üzerine atılan suçlamayı kabul etmeyen şehit annesi, konuşmasında cumhurbaşkanına herhangi bir hakaret unsurunun bulunmadığını söyledi. "kadınlara yönelik bir etkinlikte kürsüye çıkıp konuştum. herkesin bildiği şeyleri bir şehit annesi olarak dile getirdim, yanlış bir şey konuşmadım. bir şehit annesinin öğrenmek istediği konuları sordum. suçlamaları kabul etmiyorum, beraat istiyorum." dedi.

  daha sonra söz alan erdoğan’ın avukatları, dosyaya sundukları katılma dilekçesinin geçerli olduğunu, davaya katılma taleplerinin bulunduğunu bildirdi. akbaba’nın avukatı fahri şahin de bir şehit annesinin, sanık olarak huzurda bulunmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. konuşmanın içeriğinde suç unsurunun bulunmadığını, davanın bir vatandaşın ihbarıyla açıldığını ve davayla ilgili bağlantısı olmayan üçüncü bir kişinin sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verildiğini bildiren avukat şahin, "sayın cumhurbaşkanı bu hususları bilse şikayetçi olmaz, bu dava açılmazdı." diye konuştu.

  daha sonrasında cumhurbaşkanının avukatları, başka bir davaya ait katılma dilekçesinin bu dosyaya "yanlışlıkla" gönderildiğini belirterek şikayetten vazgeçtiklerini bildirdi. bunun üzerine söz alan pakize akbaba'nın avukatları, müvekkillerinin
  beraatini talep etti. ve sonunda şehit annesi pakize akbaba beraat etti.

  beraatinin ardından da "beni susturmak istiyorlar, susmayacağım. daha çok konuşacağım" dedi.

  bu acılı anne haklı olarak tüm siyasilere hesap sorabilir. yaşadıklarını hiçe sayarak yargılanmasına, beraati için duruşmanın beklenmesine göz yumuldu. düpedüz göz korkutma amaçlı yapılmış bir olaydır bu. yazıklar olsun!
  1 ... hz nick