1. 1.
  uzaklar adlı yelkenlisiyle, dünya turuna çıkan en meşhur türk diyebiliriz. en efsanevi olanı için (bkz: sadun boro)
  ... burock_
 2. 2.
  Osman Atasoy, 1992-1997 yılları arasında "Uzaklar" adlı teknesi ile dünyayı dolaşan Türk denizcidir.

  1992 de eşi Zuhal ile beraber 8,5 metrelik yelkenlisi Uzaklar ile izmir’in Sığacık koyundan yola çıkan Osman Atasoy , 40 bin deniz mili yol katettiği deniz seyahatini 1997 de tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

  Yolculuk sırasında, 1995 de Yeni Zelanda da kızı Deniz dünyaya geldi. Uzaklar, dünyayı dolaşan ikinci Türk bayraklı tekne ve dünyayı dolaşan en küçük Türk teknesi olmuştur.

  Osman Atasoy, seyahatten sonra çeşitli TV kanallarında çalışmıştır. Dünya seyahatinin anılarını Uzaklar - Atasoyların dünya seyahati adlı kitapta toplamıştır.

  Atasoy, yapımını Deniz Ticaret Odası nın üstlendiği "Uzaklar 2" adlı yeni bir yelkenli ile tek başına ikinci bir seyahate çıkmayı planlamaktadır.

  ikinci seyahatin en önemli özelliği ilk kez denizcilerin 'korkulu geçidi' olan Horn Burnu'nu geçmeyi hedeflemesi.
  ... novakatinamite
 3. 3.
  deniz lisesi a kapısı nöbetinde birkaç dakika sohbet ettiğim maceracı insan. alâka şu; yıkılan klasik binanın yerine abuk, çirkin bir beton yığını inşa edildiği hususunda mutabık olduk. ayrıca uzaklar II ile yeniden dünya denizlerinde artık...
  ... squadron
 4. 4.
  sessiz sedasız kafasına göre dünya turunu yapan mutlu olan turda baba olan yaşadıklarını bize kısıtlıda olsa atv nin sabaha karşı belgeselinde gösteren kişi.
  ... teoberk10
 5. 5.
  yaptığı gezinin belgeseli* ilk olarak 1997 yazından 1998'e değin atv'nin akşamüstü kuşağında, haftasonlarında gösterilmiş kişi.
  ... squadron
 6. 6.
  http://osmanatasoy.org/osman-atasoy.html
  ... ahlara fisildayan adam
 7. 7.
  uzaklar 2 teknesi ile bir kaç saat önce dünya turunu tamamlamış ve marmaris limana giriş yapmış türk denizcisidir. hoşgeldi diyoruz.
  ... zihinkrizi