bugün

hukumetin ab uyum cercevesi surecinde, dis borcu azaltmak adina yapmasi gerekli eylem. zira ulke capinda onlarca orduevi var, tamamen kapatilmasa bile, en azindan giderleri azaltilarak bir iyilestirme yaratilabiliinir.
astsubay çocuklarına yazık olacaktır.
lojman olayınıda kaldırsınlar içiniz rahatlasın. silahlarıda satsınlar su tabancasıyla yeter.suda ziyan olmasın klozetten dolduralım malum borcumuz var.
neden orduevleri?

daha nice külfet varken.
orduevi, öğretmenevi ve bu tarz meslek örgütlerine ait lokal ve mülklerin devletin parası ile değil, bu meslek örgütlerinin kendi para ve yardımları ile yapılması daha adil ve mantıklı olurdu. türkiye gibi bir ülkede tasaruftan ve ekonomiden bahsetmek ne mümkün. allah devletimize zeval vermesin, bizler sigaraya ötv adı altında bir sigara parası daha vermeye razıyız.
komik olan baslık zira orduevleri zarar eden bir yer değildir he ne zamanki orduevinde kömür satılır askerler bu kömürleri halka bedava dağıtırlar o zaman sonu tki gibi olup zarara girer o zaman satılır.
en az 30 yıl devlet için hayatını tehlikeye atarak hizmet veren karşılığında yoksulluk sınırının altında maaş alan silahlı kuvvetlerimize yapılan , vatan hainliği olacak şeydir . bunun yerine bakanların maaşları askeri mensupların maaşına indirgense bence daha büyük bir açık kapanır . ayrıca başbakanın aldığı 70 trilyonluk uçak da iade edilse büyük kazançtır . cahillik korkulacak şey doğrusu .
herkesten ayrıcalıklı bir memur sınıfının sıradışı ek imkanlarına yönelik kemer sıkma politikası çerçevesinde mali tedbir uygulanması önerisidir.

herkes kafasına göre birşey yazmış ya ben de googleladım belge baktım bunlar geldi.

http://www.tumgazeteler.com/?a=5816514

http://www.tumgazeteler.com/?a=5817203

http://www.tumgazeteler.com/?a=4190721

aktütün karakolunun taşınmasına ödenek bulunamazken * trilyonluk orduevi inşaatı yaptırmayı savunabileceklere cevap vermeye tenezzül etmiyoruz. kendilerini 25 yıldır şehit cenazelerine ağlayan milletimizin vicdanına havale ediyoruz.

ek: orduevlerinden bahsediyoruz. konuyu saptırmak gerçeği saklamaz. çok merak eden diyanetin ve ordunun kaç dinlenme tesisi var araştırsın. google diye birşey var. ayrıca diyanetin sıkıntılarını başka yerde dile getirmek varken buraya yazmak nasıl bir savunma psikolojisidir böyle.
her yıl bütçeden en fazla paylardan birisinin diyanet işlerine gittiğini bilmeyenlerin önermesidir. kuralları belli, kitabı belli, peygamberi belli din için bu kadar para neden gerekiyor sorusu geliyor akıllara.
(bkz: alkışlarlayaşıyorumnoktakom)
Her şey bitti Ordu evleri kaldı. Onu kapatmak lazım, evet evet. Ceplere indirilen paraları göz ardı edip orduevlerini kapatmalılar evet. *
Türkiye'nin dış borcunu kapatabilecek potansiyele sahiptir efenim. Ekmek elden su gölden felsefesiyle hayata bağlanan kurumlardır.
orduevlerinin kapatılması güneydoğuda son derece sakıncalı olabilir ama batı illerinde orduevlerinin hiçbir fonksiyonu yoktur. astsubaylar yayarlanıyor maaşları az derseniz o zaman maaşlarına zam yapın. bu açından bakarsak yine gerek yok.

şimdi diyelim ki istanbulda oturuyorum. benim babam mühendis olsun. arkadaşımın da babası subay olsun. ikisi de maaşla çalışan insanlar. devlete vergilerini veriyorlar. ben 10 liraya saç traşı olurken dışarda 10 liraya yemek yerken neden arkadaşım sırf babası asker diye bunun onda bir fiyatında devletin imkanlarından faydalanarak hizmet alsın. eşitlik bunun neresinde. ben ikinci sınıf vatandaş mıyım.

ama doğuda askerlik yapanlar için ordaki imkanlar sınırlı olduğundan ve yüksek rütbeli subayların ailelerinin askerleri bölgenin dışında bulunmaları sakıncalı olabileceğinden ordu evleri son derece kullanışlı olabilir. olabilir diyorum çünkü ordaki durumu bilmiyorum belki orda da gerek yoktur. yani özet olarak ordu evleri amacına uygun kullanılmalıdır.

ancak eklemek gerekir ki ordu ile diyanet birbirine zıt kurumlar değil. ordu evleri kapanırsa diyanet de kapansın diyerek lütfen sapla samanı birbiri ile karıştırmayalım.
yıllardır binbir türlü kurumdan akıtılan parayla sanki çok büyük halt ediyormuş gibi görülen askeriyenin ailelerinin tamamiyle beleş geçenmesi için kendileri tarafından açılan ama kapatılması gerektiğini düşündüğüm kurum.
valla onu bunu bilemem.
bir vesileyle gittik bir zamanlar. 1 tl ye sütlaç yedim (a) kalite.
bir manzara, bir servis bir hizmet yok böyle bir saltanat.
çoluğu, çocuğu, akrabası, ihale ortağının akrabaları derken.....

haaa! kapansın mı?
ohooo ona sıra gelene kadar.
argümanları mantıklı olmayan öneri. türklere, türk ordusuna dair her şeyden nefret duyan zihniyetin doğal yaklaşımı.
(bkz: orduevleri kapansın ışıkevlerine kaynak aktarılsın)
dünyanın en stresli işini yapan insanlara haksızlık adaletsizlik nankörlük olacak önermedir.
ancak trilyonluk orduevi yapıp sınır karakollarına para yok demekde insafsızlıktır.
bu yüzden ordu ve tüm kurumlar harcadığının hesabını sayıştaya vermelidir.
(bkz: sayıştay bi işe yarasın)
memleketimin sülüklerinin tepki göstermesi normal olan bir öneri.

orduevleri nerenize battı demişler; onlarca yıldır memleketin kıçına batıyo nereye batacak.

ama bu kadarcık lüks subaylarımızın hakkı değil mi demişler; e tabi onlar üst sınıf vatandaş olduğu için kendi tecrit edilmiş komünlerinde, farklı standartlarda yaşamak hakları

ama onlar bu ülke için canlarını veriyo demşiler; askerlik yapıp can veren bu memleketin evladıdır. askerde de bu üst sınıf subay takımı tarafından köpek yerine konulmaz ayrıca

çok stresli bi iş ama onlarınki, bu vatan için çalışıyolar demişler; yok amına koyum, biz Yunan hükumetine çalışıyoz sanki. Hiç de stres yaşamıyoz Allah için

ama başka yerlerde de var bir sürü harcama falan demişler; lüzumsuz/lüks harcama her nerede varsa kesilsin tabi.

ordan gelecek gelirle ışık evi açılsın denilmiş(ironiye bak) ; valla ışık evlerinin meşruiyeti, karı zararı başka bi başlıkta tartışılır, o ayrı bi mevzu. ama oraları devlet benim vergimle finanse etmiyo. o ideolojiye bağlı insanlar cebinden parasını veriyo, bağış yapıyo. madem çok seviyon omzunda rütbe olan zevatı, rahatlarını çok düşünüyon. atarsın maaşından üç, beş. finanse edersin subay kızlarının gireceği havuzun giderini. ben de bunun lafını edip eleştirirsem ne oluyum

tabi ki başka herhangi bir devlet kurumunda varsa aynı israf/lüks, onun için de geçerli tüm bu eleştiriler.
yüksek cirolu kurumları yabancılara satmak. *
bu memleketin kahvelerini biliyoruz, hani her isteyen diledigi gibi takılır, ve mekanın en baba sohbet konusu hükümet kurup hükümet yıkmaktır, anlaşılan o ki, bir nevi asker bünyeleri beleş lüküs hayat dayaması olan ordu evlerinde sohbet aynı nitelikte ama, bazı emir komuta ezigi tipler konuyu emir gibi alıp cuntaya dönüştürmüşler işi, bu kadar boş muhabbetten, böyle idamlık suç çıkartan emir komuta eziklerine bravo.
yanlış bir önermedir. doğrusu da bana göre şu şekildir. ordu evlerini kapatmak yerine orduevlerinde verilen hizmetlerden normal bir ücret almaktır. yani ayda 2.500 tl maaş alan subay, gelip 5 tl ye 40 tl lik şarap içmeyecek - içemeyecek.

ayda 2500 tl maaş alıp, gelip orduevinde bedavaya ( bilerek bedava dedim çünkü alınan para hemen hemen bedava denecek kadardır ) yiyip içip gitmesi benim zoruma gidiyor. zoruna gitmeyen varsa buyursun şakşaklamaya devam etsin.

dip not: orduevleri nerenize battı demiş bazısı, neremize battığını da söylemiş odluk bu vesile ile.

en dip not: bu bedava hizmeti yapan askerlerin sırf onlara hizmet için 15 aylarını çürüttüklerini de belirtmek gerek. hatta bu başlı başına bir tartışma konusudur.
sadece fenerbahçe ve birinci köprü ayağındaki tesisleri devretseler yeter. ama olmaz emekli paşalar boğaza karşı vatan kurtarmalı, laik eşleri ise çağdaş partiler tertip etmeli oralarda.

eee onca yıldır terörle mücadelede o kadar yoruldular. görmüyormusunuz, hep zor şartlarda sağlıksız beslenmelerinden göbek yapmışlar.
(bkz: orduevi/@maturin)
Abd de ordu evi yok * almanya da olandan incirlik tede var. adam yabancı ülkedeki askeri için yapmış. afganistan daki TSK evlerine bişey demedik hacı, fener bahçedeki trilyonluk villara takıldık biz.
ha birde ayrıcalıklı memur statüsü denilen olaydan yararlanan, akrabayı talükatın yarasa misali milletin parasını emmesine gıcık olmak en doğal insani hak. sevmiyorum abi kendini birşey sanan subay takımını. üstün görmeler, kibirli haller. dur ama millet uyanıyor. artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

öğretmen evi, polis evi gibi yerlerle ordu evlerini aynı kabul etmek için ya çok cahil olacaksın yada ordu evinden nemalanacak sın.
orduevlerinde yaşanan kaynak israfını eleştiri amaçlı bir öneridir.

öneri üzerine verilen tepkilere ve orduevlerinin mevcut durumuna yönelik eleştirilere şu ana kadar sağlıklı bir cevap verildiğini göremedim. duygu sömürüsü ucuzluğuna sığınanlar rütbeliler gibi meslek olarak seçtiği için değil zorunlu olarak askerlik yapanların neden benzer hakları olmadığını açıklayamamış mesela.

dışarıdan tedarik edilen ürünlerin düşük karla satılması güzeldir. öyle de olmalıdır. destek başka türlü nasıl olacak ki?
ama bu hizmeti sağlayan işgücü noktasına gelince orada birilerine dur demek gerekiyor. anayasada zorunlu tutulan vatani görevini yapmak için silah altına alınan erler orduevlerinde subay/astsubay hizmetinde kullanılması reva mıdır? analar vatan savunmasında ya cephede ya da geri hizmette kıyısından köşesinden görev alacak tesellisiyle evlatlarından ayrı kalırken onları hizmetçi gibi kullanmak mıdır savunulan?

trilyonluk orduevi inşaatı iddialarına daha önce değinmiştim. bunlar doğru mudur bilemiyorum ama afganistan'dan hastalandığı için uçakla getirilen polisi dahi sitesinden duyuran genelkurmay'dan yalanlama içerikli bir açıklama gelmediğine göre doğru olduğundan şüpheleniyorum şahsen.

bu konu taraftarlık şeklinde değil sağduyuyla ele alınmalı. o zaman gerçekler ortaya çıkar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar