bugün

finlandiyalıdır kendisi
ab teranecilerinin başımıza diktiği kapitalist, emperyalist zangoçlardan biri.
bugun turkiye hakkinda aciklanan ab raporunun bas sorumlusu.
kendilerini ne sandıklarını çok merak ettiğim ab memurlarından bir tanesi. türkiye'ye süre vermişler! hadi ya? kaç dakkamız kaldı hocam?
bir gün kayseriyi ziyaret ettiğinde dinlediğimizde fince-ingilizce arası bir dil konuştuğunu fark ettiğim, konuşması gibi kişiliğini de bir kaç ülkenin oluşturduğunu düşündüğüm ülkemde pek de sevilmeyen bir finli vatandaş.
simdi herkes abnin kibris konusunda turkiyeden adim atmasini istedigi icin, yaygara kopartiyor ve tam da bu noktada ben bu konuyu anlayisla karsilayamiyorum. neden?
cunku ab bugune kadar kendi kriterlerini her zaman icin bize acik olarak belirtti, bunlardan en basta gelen ne mi?
avrupa birligi uye ulkeleri arasinda herhangi bir tanimamazlik, sinir anlasmazligi, ticari ve siyasi bir problem bulunmamali.
simdi bugune kadar hedefini avrup avrupa duy sesimizi diyerek cizen saygideger! politikacilarin akillari neredeydi. bir ulke ki kibrista hakki yenmis ve bu nedenle tum dunyayi karsisina alarak oraya mudahale etmis ve mudahale ettigi ulke ab nin bir uye ulkesi. kimse bana simdi akil vermeye kalkip daha yeni uye oldu orasi laaan salak demesin, cunku kibrisin ab uyesi olacagi 1999 helsinki de belli idi, ayrica tamam o yeni uye 12 mil sorunu yasadigin ve uluslar arasi anlasmalara gore haksiz oldugun konu icin bir diger ab ulkesi ile catisiyorsun, peki o nu nasil halledeceksin?

buarada aslinda turkiyenin ab seruvenini inceledigimizde bu yaygaranin nedeni cok asikar, turkiye bugune kadar su tipte siyasilere sahipti, bizim halkimiz cok cahil onlarin entellektuel seviyesinde bir yukselis olmadan demokrasi tam oturmaz o nedenle de halka reformlari kabul ettirebilecegimiz tek yerde ab ye giris, neden? cunku onlari biz eger abye girersek bak ne gussel ab uye ulkelerinde calisabileceksin, cok para kazanacaksin diyerek kandiririz, onlarda reformlari kabul eder, ve demokrasi citasi yukeselir. yada islami kesim ordunun agirligi azalir diye dusundu.cunku bu zamana kadar ab hep halktan bisiler istedi devletten degil.
ancak devlet suan anliyor ki ab ye girmek yalnizca halkla ilgili reformlar gerektirmiyor bundan cok daha fazlasini istiyor, iste simdi de bizimkiler ver yansin ediyor.
yapmasaydin kardesim , girmeseydin
tansu ciller 1995te gumruk birligini tc kabul edince ab ye arka kapidan girdik diye kicini yirtmisti. evet gercekten de gotumuzu actik ve ab ye uye olmadan gb yi kabul eden ilk devlet olduk. onlarin arkadan biz girip cikamadik ama onlar bizim arkamizi coktan follos ettiler. tabii burada ben ab yolunun kotu oldugunu savunan biri degilim ancak bunlarin yasanacagini bilen insanlarin iki yuzluluk yaparak cok onceden kriterleri belli olan ab ye iki yuzlu demesini kabullenemiyorum. aptallar diyorum.
ee son 45 yildir hep halk reformlarin sonucuna katlandi, simdi sira devlette!
muzakereleri tavsiye kararıyla donduran, tren kaza yapmadı sadece yavasladı diyen, diplomosi konusunda laf oyunlarını iyi beceren sahsiyet. haddini bilmiyor ama isini iyi yapıyor. bizans oyunları ustası. biraz da biz becerebilsek..

http://www.hurriyet.com.t...2&srid=3428&oid=3
avrupa birliği'nin genişlemeden sorumlu komiseri. görevini 2005 yılı başında gunter verheugen'den almıştır. finlandiya'lı değil lüksemburg'ludur.
(#926161)
(bkz: FiNLANDiYA BAŞBAKANI KOŞARAK GELiYOR)
(bkz: ismi ile müsemma)*
ikiyüzlü ab nin ne idüğü belirsiz memuru. akp nin avrupa şubesi. tez elden tc vatandaşlığına geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. adam yemeden içmeden kesildi türkiye'yi düşünüyor. elif şafak düşününce suç olsun, avrupayı ayağa kaldır, vay efendim düşünce özgürlüğü de ifade özgürlüğü de bıdı bıbı yap, 83 yaşındaki ilhan selcuk gecenin bir yarısı evinden götürülünce sesin soluğun çıkmasın. aferin sana.
az önce açıkladığı 2008 ilerleme raporuyla türkiye'nin önüne 301 ve kıbrıs'ı koyan genişlemeden sorumlu komiser.
finlandiya ekonomi bakanı.