bugün

okulu normal sürecinde bitirme olasalığı sıfıra indiren intihar nedeni derslerdir bunlar.
(bkz: zemin mekaniği)
(bkz: soyut matematik)
(bkz: bitirme ödevi)
(bkz: teknik resim)
(bkz: bitirme tezi)
devam zorunluluğu olmadığından ötürü girilmeyen derslerdir.
şartlı derslerdir. kaldığınızda üstten devamı niteliğindeki dersleri alamamanızı sağlarlar. marmara üniversitesi iktisadi idari bilimler fakültesinde bu uygulama halı hazırda devam etmektedir. iktisada girişi geçemediğiniz takdirde, ikinci sınıfta makro iktisat ve mikro iktisat derslerini alamazsınız.
bi ankete alet oluyormuşum gibi bir his var içimde ama, ders de anketle manketle ilgili zaten. iletişim araştırmaları denen lanet dersi 3 kez aldım. üçüncüsünde de geçemiyordum ama hocaya yalvardım. allah belamı versin girmiyor kafama hocam dedim. hoca büyük ihtimal 'kafanı skiim yavşak' demiştir. desin, geçirdi ya...
tabiki de;
(bkz: anatomi)
(bkz: ingilizce)
(bkz: tobb etü)
(bkz: tobb etü ydb)
anatomi
genelde umursanmayan yada kayıt esnasında isminden ürküp teslim bayrağının çekildiği derslerdir.

örnek

(bkz: gelişim ve öğrenme psikolojisi)
(bkz: psikomotor gelişim)
(bkz: kuantum kimyası)
eğer biyoloji bölümünde okuyorsanız sistematik dersleri.
calculus, fizik, tarih gibi bolumle ilgisi olmayan derslerdir.
(bkz: alttan alınan dersler)
(bkz: hüseyin şahin)
(bkz: akışkanlar mekaniği)
(bkz: topoloji)
(bkz: elektromanyetik)
yedi kez alanı biliyorum. *
sınavla ilgili yorumu: yedinciye alıyorum hala ilk günkü heyecanım var. *
mikro işlemciler(sınavları makro düzeyde birikim ister.)
elektronik(hocanın senden iyi elektrik alması gerekir)
(bkz: ekonometri)
(bkz: ekonometrik analiz)

(bkz: kendimden biliyorum)
ekonometriye giriş, ekonometri, zaman serisi analizi, istatistik .

tabi bunlar marmara üniversitesi ekonometri bölümünde okuyorsanız kalacağınız derslerdir. 'kalacağınız' diyorum dikkatinizi çekerim 'kalabileceğiniz' değil. yıllık ortalama mezun sayısı 6-7 yi geçmeyen bir bölümdür.
sözel yeteneği yüksek olanlar için; iktisat, muhasebe ve matematik. hatta sınıfta bile bırakabilir. *
hukuk fakültesi seçimlik desleri(iktisat, muhasebe, maliye,adli tıp)hariç tüm dersler.
temel tanecikler.
dahiliye.
(bkz: teknik resim)*
(bkz: fizikokimya)