1. 1.
    okula yeni başlayan çocuklarda daha fazla görülen fobi.
    1 ... mavi deniz
  2. 2.
    tehlikelidir, tedavi gerektirir.

genelde ilkokula yeni başlayacak çocuklarda görülür. okulda ağlamalar, anneyi istemeler, okula gitmek istememeler belirtileridir. eğer belirli bir süre sonunda hala devam ediyorsa, yani "alışma dönemi" denilen sürenin haricinde de belirtiler görülüyorsa, bir pedagog-psikolog ile derine inilip sorunun ana sebebi bulunup çocuğa psikolojik destek sağlanmalıdır. çocuğun durumu ve isteğine göre çözüm sağlanmalıdır. okuldaki eğitimcileriyle de görüşülmeli, çevresel faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. özellikle çocuğun çekingen-aktif olmasıyla "okul fobili" olması arasında fark vardır. her çekingen çocuk, okuldan korku duyuyor, "okula fobisi var" demek değildir. çekingenliğin çevresel faktörü varken, genetik faktörleri de vardır. bazı çocuklar aktiften hatta "hiperaktif" derecesindeyken (ki her aktif çocuk da hiperaktif değildir), bazı çocuklar daha çekingen-pasif davranışlıdır. karakterle mi yoksa hastalıkla mı alakalı olup olmadığı iyi araştırılmalıdır.
    ... habseligkeiten
  3. 3.
    asosyallerde yaşanır daha çok.
    ... bilgisayar kumandasi
  4. 4.
    dersi sevmiyorum, öğrencileri sevmiyorum, hocaları sevmiyorum sevmem için bir neden yok fobi böyle oluşur.
    1 ... tespit adami
  5. 5.
    lise yaşamımda sahip olduğum şey.
    3 ... beherit1
  6. 6.
    Küçüklükten gelen fobidir. Ne zaman bir okulun önünden geçsem, hala tedirgin olurum.
    ... kimseyi cekemeyen adam