bugün

Sıkıyönetimden önce, sonra veya bundan tamamen bağımsız olarak kanunla belirtilen olağanüstü yetkilerin sivil yönetime verilmesi ve kullanılması durumu.
(bkz: olaganustu hal bölge valisi)
1980 darbesi sonrası anayasada düzenlenmiş durumdur.. hatta özgürlüklerin kısıtlanamayacağıyla ilgili her hükme "olağanüstü hal ve sıkıyönetim halleri saklı kalmak üzere" ibaresi eklenerek epey bir kısıtlamışlardır o kısıtlamamaları gereken özgürlükleri..
tabi afet, tehlikeli salgın hastalık veya ağır ekonomik bunalım hallerinde bakanlar kurulu tarafından yurdun tamamında veya bir bölümünde süresi altı ayı geçmemek koşuluyla ilan edilbilen olaganüstü hallik durumu.
olağanüstü hal'in kısaltılmışıdır. Bu da zerzevatçılar derneğinin her yıl geleneksel olarak toplanıp belirlediği yılın en beğenilen meyve sebze hali ödülüdür..
ülkenin oha falan olmasın.
(bkz: ergenekon/#4214892)
türkiye cumhuriyeti kurulduğu günden beri uygulanan yönetim şekli. 2002'de kaldırılmaya başlamış ama savunucuları ile hala çatışma içindeyiz. bir ülke 80 küsür yıl ohal'le yönetilebilirmiş demek ki...

çeşitli bahanelerle birey haklarına el koymayı sağlayan anayasa hedesi...

"Hiçbir özgür insan, yakalanıp tutuklanamaz, mal veya mülkünden edilemez, hakir görülüp lanetlenemez veya herhangi bir şekilde felakete duçar edilemez. Haklarında, ülke kanunlarına göre hemcinsleri tarafından verilmiş bir mahkeme kararı bulunmadan, kendisine müdahale etmeyeceğiz ve başkalarının müdahalelerine de engel olacağız. Kimseye hak ve adaleti satmayacağız ve kimseyi de bunlardan yoksun bırakmayacağız. Yalnız kralın kanunlarını bilen ve onlara uymaya gönüllü olarak kabul eden kimseleri hukukçu, polis veya memur olarak atayacağız." bu ne lan?

aylar sonra edit:
(bkz: magna carta)
bulgaristandaki komünizm günlerini özleyenlerin ülkede tekrar görmek istedikleri durum.

medyada pek yansımasada pkk aşırı şekilde kan kaybetmeye devam ediyor. çünkü insan önce ekmeğine bakar ekmeği kesilen adam ne dil ne ırk nede başka bir şey için kendini ortaya atar.

işte ülkemizdeki despot sevdalılarının işine gelmeyen nokta budur. ohal olacak ki terör asla bitmesin.
11 Haziran 2011 tarihinde Tayyip Erdoğan'ın Ağrı'da Ntv'ye çıktığı programda ne derece üfürdüğünü ve bol keseden attığını gösteren zamanın değişmeyen baskıcı uygulamalarının meşru isminin verildiği bu sıralar isimsiz olarak sürdürülen durum.

Tayyip Erdoğan'ın söylemlerini hatırlayacak olursak;

tayyip: inanın, ben buraya ilk geldiğimde yine böyle akşam saatleriydi. ağrıya. ne istiyorsunuz diye sordum ? bana meydanın verdiği cevap şu:
-ohal kaldırılsın.
(bkz: ağrı hiç bir zaman olağanüstü hal bölgesi olmadı)
5 temmuz olayından sonra geri gelmesi gereken uygulamadır.
baskıcıymış. yemişim baskıcılığını.
götün rahat tabi.
elini kolunu sallayarak adamlar askerlerimizi şehit ediyor.
şehrin ortasında polisimizin arkasından gelip kafasına sıkanları engelleyebilmek için, lojmanlarımıza okullarımıza roket atılmaması için, muhtarların çobanların mayın döşememesi için, askerimizin rahat rahat hainlerin kökünü kazıyabilmesi için gerekli olan durumdur.
ülkemizde bir türlü ilan edilmeyen.
(bkz: 19 ekim 2011 pkk çukurca saldırısı)

şimdi değilse ne zaman ilan edilecek?
sıkı bir polis rejimidir, fakat aynı zamanda hukuki ve kanunidir.
türkiye nin güney doğusunda uygulanması gereken alternatif emniyet biçimidir.
ancak hükümet terör olaylarının batıya kaymasından korkarak bölgede olağan üstü hal ilan edilmesine son derece karşı.
yine de terör den gelecek zararların minimum a indirilmesi için bölgede polis ve jandarma ya fazlaca bir yetki verilmeli. her köşe başında bir polis ekibi. gelenden geçenden kimlik sormalı. her dükkana girip çıkmalı , gerekirse evlere dahi girilmeli , yoldan geçen şüpheli araçlar keyfe gele kontrol edilmelidir.
tam zamanıdır. hatta gerekirse sıkı yönetim. madem böyle hayaller peşindesiniz öyle vur kaçla olmaz a*ına kodumun evlatları sizi. gireceksin savaşa si*e si*e.
ümit boyner in iddiasına göre terör örgütünün geri getirmeye çalıştığı hede.
hergün beşer onar canlar giderken durum olağan üstü değil de nedir?
herhangi bir salgın, saldırı durumunda devreye girecek yönetim.

http://inception.davepedu.com/ *
bir sıkıyönetim değildir. sıkıyönetimden daha yumuşaktır.
(bkz: vay anam neler dönmüş serhat ya)

kimler köşeyi döndü, hemde kaç kere ohal, bu hal derken...
an itibariyle resmi olarak taksim'de ilan edilmiştir.
http://www.fenayazarim.com/2014/03/ohal/
Şark görevi yapan tsk mensuplarının aldığı ek ücret.
biz kaldırdık yalanı atanların tekrar uygulamaya sokması an meselesi olan uygulama.