bugün

elime alıp okumaya başlamam ile bitirmem arasında birkaç saat olan müthiş roman. sonlarında ise gözyaşlarınızı tutmanız mümkün değil...
kitap bittikten sonra bulunduğunuz ortama, hayatın akışına kapılmada zorluk çekmeniz, oturduğunuz yerde bir müddet kalmanız da cabası...
Okunması şiddetle tavsiye edilen müthiş bir romandır. Emin olun ki sadece okuduğunuz kitap olarak kalmaz aklınızda. iki zıt karakterin uyumu, yaşananlar, yaşanması istenenler, mevcut şartlar, her şey, her şeyiyle kazınır aklınıza.
Filmi için ise, aynı tadı bulabileceğinizi söyleyemem. Hele ki kitabı okuduktan sonra izleyecekseniz muhtemelen beğenmeyeceksiniz.
son zamanlarda hakkında bu kadar entry girilince ve sol frame'de sık sık görünce, "yine mi yasaklandı" diye düşündüğüm kitap. malum iş verenleri zalim gösterdiği için, işçilere yapılan zulümleri ortaya koyduğu için bir dönem yasaklanmıştı.
--spoiler--
görsel
--spoiler--
çok mübarek kitaptır. ingilizcesini okuyarak 2 sene ingilizce, 3 sene de edebiyat dersinde özetini çıkardım. yani sayesinde 5 tane ödev yapmış oldum.
herkese tavsiye edebileceğim müthiş bir roman.
kitabı okuduktan sonra çok derinden ektiler. ve kitab'dan sonra filmini izlersiniz ve gerçekten müthiş olur.

george diye bir güzel hoş fırlama karakter vardır ve gerçekten lenni çok iyi bakar bir baba sevgisi gibi lenni de george'yi babası gibi görür zaten. george'nin lenni'ye köpek alması ve fareleri ondan uzaklaştırması çok sıcak bir ekti veriyor. ve kitap da değil ama film de george ve cureyin karısı bence birbirinden hoşlanıyor. ayrıca curleyin karısını kitapta sevmeseniz bile film de severseniz. en sonu gerçekten çok acıklıdır.

film ise mesela bazılarını okursunuz film de ki karakter hayal gücünüze uymaz. ama fim de ki tüm karakterler tam hayal gücünüz de ki gibidir.

son olarak kitabı alın. sınavınız olsa bile bitirirsiniz en fazla iki günde.
hikayesiyle tekrar aklıma gelen,biraz daha zorlasa intihara kadar vardırabilecek,ah lennie ben sana bir çiftlik alacağım senin istediğin herşeyi yapacağım dedirten,en katı insanı bile hüzünlendirecek bir baş yapıt..

+tavşanlarımızda olacak öyle değil mi george? onlara ben bakacağım.
-evet.fakat onları köpeklerden koruman gerekecek !
sonunu okurken boğazımda bir düğüm vardı. kitap öyle sessizdi ki, ağlayamadım bile biri duyacak diye.
Herkesin bir şekilde yalnızlığa mahkum olduğu Steinbeck'in ölümsüz eseri. 1992'de çekilen filmi de güzeldir izleyiniz efendim.
gercekten cok duygulu ve etkileyeci bir kitap.
john steinbeck tebrik edilesidir.
filimini gordum, oda iyidi.
ama tabiki kitapla hic bir sekilde yarisamaz.
-yasasin sanat.
iki adam. george ve lennie. bu iki adamın tek hayali para kazanıp kendilerine bir çiftlik satın almaktır. bunun içinde bir çiftlikte çalışırlar ve çalışırken başlarına gelecek olaylar onları kötü durumda bırakır. lennie biraz saftır. george ise onun saflığına rağmen ona katlanır. ama lennie’in katil olmasına neden olur. george ona katlanmak zorundadır çünkü lennie’ in teyzesi clara öldükten sonra onun sorumluluğu george’a bırakmıştır. lennie’in patronun gelinini kazayla öldürmesi, ardından george’un lennie’yi öldürmesi üzere hayallerini gerçekleştiremezler.
john steinbeck in unutulmaz romanı.
(#14698363)
çok akıcı bir dile, etkileyici betimlemelere sahip bir romandır. sonu ile en duygusuz insanı bile duygulandırabilecek niteliktedir.
sonuyla ben dahil herkesi çok şaşırtan kitap.
hakettiği yeri dünya yazının da almış bir kitaptır.
bence çok iç karartıcı bir roman. ayrıca, insanı ingilizce'den soğutacak cinsten. ingilizce kitap okuyacaksanız başka bir kitap denemenizi tavsiye ederim.
ortaokulda okuyup sonunda yarım saat ağladığım acıklı roman. küçük yaşta okunması tavsiye edilmez.
Megadeth'in en sevilesi şarkısıdır.
stephen king'in the green mile (yeşil yol) kitabına ilham olmuş, john steinbeck'in yalnızca birkaç saatte bitirilebilecek ama ömür boyu unutulmayacak eseri.
efsanedir çok net.
az önce bitirdiğim içimde tuhaf bir batsın bu dünya portresi oluşturan kitap. son 2 3 sayfası eğer duygusal ruh halinde okursanız
rahatlıkla ağlatır. bu kitabı kaliteli yapan bence en önemli özelliği george ve lennie'nin hayelleri bir anda sizin hayalleriniz gibi olmaya başlaması. bu arada kitap ile abimm filmi çoğunlukla aynıdır. okuyun okutun.
(bkz: fareler ve insanlar)
insanlarla farelerin işleri genellikle ters gider .

ayrıca ; elimin ayarını sikeyim .

(bkz: umut sarıkaya)