bugün

dünyanın en güzel olayıdır. Sevdiğin insanla kaçamak buluşmalar yoktur artık. Aşkım seni özledim dediğinde kapının onune kadar gelmesidir. Umarım tüm nişanlıları Allah sevdiğine kavuşturur.
kelepçeyi kendi isteğinle kendine takmaktır.
akabinde gelen evlilik ise kendi isteğinle hapse girmekdir.
Evlenmek isteyen insanların birbirini ve ailelerini tanıma sürecidir. işin içinde aileler ve dolayısıyla işine burnunu sokan insanların olduğu sancılı süreçtir. "sen artık nişanlı bir kızsın" diyerek hareketlerinin gezmelerinin arkadaşlarının göze battığı, son dakikaya kadar acaba doğru karar mı verdim deyip vazgeçme/vazgeçmeme şansını tarttığın dönem.
bazıları için hayatının 2. yanlışıdır. asıl 1. yanlış ise evlenmektir. *
ara tatilde sana bir araba alirlar. arabaya sadece bakarsin. binemezsin. oyle birsey sanirim.
başlaması gibi bitmesi de olağan karşılanacak durum. *
evlenmek isteyen iki insanın birbirlerine yaptığı yapmacıklıklar süreci .
Ciftlerin onceden aileden gizleyerek bulusmalarinin artik aile bilgisiyle gizlilikten kurtulmasi olayidir.
yapılmaması gereken bir hatadır. yüzüğe verilen paraya yazıktır, yapılan masraflara yazıktır. nitekim bu işin bitme olasılığı vardır. bitmese bile düğün gibi balayı gibi daha çok masrafın kapısını aralamak zorunda kalırsınız. ne dense bütün kadınlar evlendikleri erkeği sevdikleri için evlendiklerini öne sürer. ancak tek taş yoksa işin içinde olay çıkarır, balayına gidilmezse olay çıkarır.
sevgilisi olanların etrafta rahatça dolaşabileceklerini sanıp giriştikleri girişim fakat çıkarken nasılsan nişanlanıncada değişik bişey yoktur bence çünkü tutucu bir aile ise evlenmeden rahat bırakmaz çok gevşekse bırak nişanlanmayı evlenmeyi bile düşünmezsiniz yani nişanlanmak isteyene evlenene kadar rahat yok bence bu konularda gevşek olmamak en iyisi.
evlenmeyi prangayla bağlanmak diye nitelersek, nişanlanma da birinin sol diğerinin sağ bileğinden kelepçeli şekilde iki kişinin gezmesi olarak tanımlanabilir.anlayacağınız kısıtlı özgürlük.
bu devirde evlenen enayi erkek olmaya ilk adımdır. yapmayın lan. bak geç değil. dön oğlum. deli misin?
yarın, aşık olup reddedildiğim kızın zengin bir çocukla gerçekleştireceği hadisedir.
bi`de bunun nişanlanmışım versiyonu vardır kı evlere şenlik...
iki kişinin evlenmeyi bir birine vaat etmesidir. evliliğin ön aşamasıdır.
birlikte olmaya alışma, dünürlerin kaynaşma evresidir. iki tarafın da ailesini karşı tarafı ailece sınar, ölçer, biçer vs. vs. genelde nişan aile için önemli olur, pek sallamaz çiftler.
nişan alışverişi öncesi ve sonrası şeklinde iki devreden oluşur.
evlilikten önceki son checkpoint*.
Herhangi bir şekil şartına tabi değildir.
(bkz: aydın zevkliler) hocamızın bize verdiği bir örnek;, yolda yanınızda sevgiliniz vs. ile yürürken, arkadaşınızla karşılaşırsanız ve yanınızdaki kişiyi nişanlım diye tanıştırırsanız ve yanınızdaki bu beyana aksi yönde davranış sergilemezse, nişanlı olduğunuz ileri sürülebilecektir.
Sonra vay ben görmedim, ben bilmedim demeyiniz.
Yok efendim yüzük takmakmış, nişan töreni yapmakmış geçiniz efendim bunları.
amca dayı ziyaretlerinin başlamasıdır. evliliğin antremanı sayılan bu evrede artık karı koca havasına iyice girilir. erkek taifesi -yani bizler - nişan yüzüğünü sohbet ortamında görünecek şekilde ifşa ederiz, güzeldir aslında, cicim aylarıdır, tuzun ekmeğin kılın tüyün kavgasının olmadığı, hayat meşgalesinin ilişkinizin önüne geçmediği dönemdir. aşkın sek halidir, hayatın gerçekleriyle katışıksız olanıdır. hoştur.
sonun başlangıcıdır.
an itibari ile medeni hukukta gördüğümüz konudur.
şimdilerde ergen kardeşlerimizin 1 aylık bir ilişki sürecinden geçmesi sonrası vuku bulan olaydır. * *
hem bir son hem bir başlangıçtır.
görüşmelere başlandığını borsaya bildirmektir.