bugün

yeni avenged sevenfold albümünün harika olacağının sinyallerini veren harika şarkı. en büyük kabusunuzla yüzleşmeye hazırsanız;

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=LWKyMXto76g)
(bkz: a nightmare on elm street)*
yılın en harika şarkısı olmaya aday türden bir güzellik. harika ötesi bir şey bu şarkı ya. albüm jimmy ye ithaf edilmişti. a7x üyeleri jimmy nin yüzünü kara çıkarmamış ve gerçekten de muhteşem bir çıkış şarkısı ile karşımızdalar. şarkı sözleri de linkte!

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=B1Bi1c9LmhU)
winamp listemin en başına yerleştirdiğim, daha ilk günlerden kulaklara aşina edilen, harika bir avenged sevenfold parçası... * * *
(bkz: a7x) geliyooor cümlesini kurdurmuştur. hoşgelsinler artık. gelsinler artık.
(bkz: your fucking nightmare)
(bkz: now your nightmare comes to life)
tracklisti gün itibariyle açıklanmış olan avenged sevenfold albümü.

1. Nightmare
2. Welcome To The Family
3. Danger Line
4. Buried Alive
5. Natural Born Killer
6. So Far Away
7. God Hates Us
8. Victim
9. Tonight The World Dies
10. Fiction
11. Save Me
albüm kapağının yine bir harika olduğu avenged sevenfold albümü. mezar taşında yazan forever dikkatlerden kaçmış değil. şarkıların tamamını henüz dinleyemedim fakat şarkı isimlerine bakıldığında concept bir albüm gibi görünüyor. "ölüm" üzerine yoğunlaşan.

(bkz: http://blogs.myspace.com/...7482&blogId=535851550)
bir haftadan beri klibi 14-16 saniyeden oluşan parçalar halinde nete sürülen albümün çıkış parçası. çok merak ediyorum en hastalıklı avenged sevenfold klibi ünvanını a little piece of heaven ın elinden alabilecek mi? bu kadarcık kısmından bile klibin en az şarkısı kadar harika olacağı izlenimi çıkmakta. linklerden çıkan üç parçaya bakılabilir.

nightmare teaser:

(bkz: http://blogs.myspace.com/...7482&blogId=536644406)

nightmare teaser 2:

(bkz: http://blogs.myspace.com/...7482&blogId=536904612)

nightmare teaser 3:

(bkz: http://blogs.myspace.com/...7482&blogId=537028249)
mtv sayesinde kuşa dönmüş bir klibi yayınlanmıştır. adamlar o kadar manyak ki, pull the trigger cümlesinde trigger kelimesini sansürlemiş. sansürsüz versiyonunun da yayınlanacak olması içimizi rahat ettiriyor.

ilk izleyişte çok ahım şahım bir klip olmasa da the rev'e yapılan göndermeler dikkat çekiyor.
her ne kadar mtv ağzına sıçsa da güzel bir çalışma olmuş. zaten 6 dk 17 sn süren şarkıyı 5 dk 9 sn gibi bir süreye indirdikleri için tüm mtv çalışanlarını buradan kutum kutum kutluyorum. ne mal insanlarsınız siz ya! hadi "fuckin" i sansürlüyorsunuz anlıyorum da "trigger" ne alaka lan salaklar? bir de bu die, die again ile başlayıp such a replaceable liar ile biten bölüme ne oldu sevgili mtv moronları? şimdi ben bunun için mi haftalardır avenged sevenfold sitesinin altını üstünü getirdim yani? olm varya duygularımla oynadınız size ne desem az.

ben klipte mike portnoy u göremedim. buna üzüldüğümü de söyleyemeyeceğim açıkçası. jimmy nin anısına tecavüz olurdu. klibin en güzel yanı kesinlikle zacky nin kırmızı saçları. zacky nin iskeletle yaptığı dans nedense bana afterlife ın klibini anımsattı. orda da zacky bir kadınla dans ediyordu. bir de sanırsam baterinin üstünde tarantula geziyor. afterlife da da jimmy nin yüzünde tarantula geziyordu ki kendisi bildiğim kadarıyla tarantulalardan korkuyor. doktor üniforması da m.shadows a pek yakışmış.

teaserlardan da görüldüğü gibi klip cidden hastalıklı ama a little piece of heaven ın elinden alamadı en hastalıklı a7x klibi ünvanını.

klibin tabi en çarpıcı yeri sonda çıkan boş bateri. onu öyle bomboş görünce ne yalan söyleyeyim çok duygulandım. yanımda kardeşim olmasaydı ağlıyacaktım da neyse. çok güzel olmuş orası.

emeği geçenlere helal olsun diyorum. en başta da dediğim gibi güzel bir çalışma olmuş. tabi mtv bok etmeseydi daha da güzel olabilirdi. artık biz de clean versiyonunu bekleriz apalım. mtv nin el atmadığı bir versiyon.

son olarak linki de verelim tam olsun.

(bkz: http://www.mtv.com/videos...htmare.jhtml?xrs=share_fb)

iyi seyirler!
sansürsüz, 6.15 dakikalık versiyonu da yayınlanmıştır. oh be!

http://www.youtube.com/watch?v=94bGzWyHbu0
avenged sevenfold' un mike portnoy' ile kaydettiği, alemlere akan ilk şarkısı. bir almost easy, bir beast and the harlot etkisi yaratmamaktadır.
hakkında birçok söylenmiş; fakat sözleri verilmemiş a7x şarkısı.

not: şarkının sözleri avenged sevenfold un yayınladığı videodan alınmıştır. herhangi bir yanlış varsa sorumlusu grubun kendisinden başka kimse değildir.

Nightmare!
(Now your nightmare comes to life)

Dragged ya down below
Down to the devil's show
To be his guest forever
Peace of mind is less than never
Hate to twist your mind
But God ain't on your side
An old acquaintance severed
Burn the world your last endeavor

Flesh is burning
You can smell it in the air
Cause men like you have
Such easy soul to steal (steal)
So stand in line while
They ink numbers in your head
You're now a slave
Until the end of time here
Nothing stops the madness,
Burning, haunting, yearning
Pull the trigger

You should have known
The price of evil
And it hurts to know
That you belong here, yeah
Ooh, it's your fuckin' nightmare

(While your nightmare comes to life)

Can't wake up and sweat
Cause it ain't over yet
Still dancing with your demons
Victim of your own creation
Beyond the will to fight
Where all that's wrong is right
Where hate don't need a reason
Loathing self-assassination

You've been lied to
Just to rape you of your site
And now they have the nerve
To tell you how to feel (feel)
So sedated as they
Medicate your brain
And while you slowly
Go insane they tell ya
"Given with the best intentions
help you with your complications"

You should have known
The price of evil
And it hurts to know
No one to call
Everybody to fear
Your tragic fate is looking so clear, yeah

Fight
Not to fail
Not to fall
Or you'll end up like the others
Die
Die again
Drenched in sin
With no respect for another

Down
Feel the fire
Feel the hate
Your pain is what we desire
Lost
Hit the wall
Watch you crawl
Such a replaceable liar

And I know you hear their voices
Calling from above
And I know they may seem real
These signals of love
But our life's made up of choices
Some without appeal
They took for granted your soul
And it's ours now to steal

(As your nightmare comes to life)

You should have known
The price of evil
And it hurts to know
No one to call
Everybody to fear
Your tragic fate is looking so clear, yeah
mike portnoyun yardırdığı albüm olmuştur efenim. sonunda rahat rahat ortalığı dağıtabileceği bi grupta çalmıştır kendileri. böyle mükemmel ötesi bateriste çıstak çıstak ritmler çaldıran dream theater a da yazıklar olsun ne diyeyim.

a7x mi? onlar zaten mükemmeller.*
derbi maçlarının izlendiği gece, saçını başını yolan adamın, uyuması ile başlayan ilk durak.
kendi içerisinde değerlendirildiğinde gerçekten de güzel bir albüm olmuş; ancak eski avenged sevenfold albümleri ile karşılaştırmak gibi zeka dışı bir eylem yaparsanız işte o zaman büyük hayal kırıklığına uğrarsınız.

ben demiştim bu albüm güzel olacak diye daha nightmare in preview unu dinlediğimde. zaten haklı çıkmaya da bayılırım ya neyse. albümü şu ana kadar baştan sona en az 7 defa dinlemişimdir dün geceden beri. eee artık toplu bir eleştirme yapmanın zamanı geldi.

nightmare: bu şarkının introsu bir harika. ismini birebir yansıtıyor. korku filmlerindeki gerilimin tavan yaptığı sahnelerdeki müzikleri andırmakta. zaten şarkı hakkında da daha önce birçok şey yazdım. previewunu dinlediğimden beri hastayım ben bu şarkıya.

aslında bu şarkı tam jimmy lik. içinde hep jimmy nin vokallerini aradım. eğer jimmy bu şarkı için vokal kaydetseydi karşımıza a little piece of heaven tarzı bir şey çıkabilirdi. gerçi m.shadows da tek başına çok iyi kotarmış ama vokalleri paylaşşalardı çok daha güzel olabilirdi.

albümden klibi çıkan ilk ve şimdilik de tek parça. klip, şarkıyı yansıtıyor zaten. tam avenged sevenfold tarzı olmuş. zaten bu şarkı da tipik bir a7x şarkısı.

welcome to the family: işte albümün bokunu çıkartacak şarkı budur. call of duty: black ops videosuyla yayınlandı şarkı. eğer ki şarkı oyunun soundtracki olarak kullanılırsa, o zaman herkesin diline düşecek avenged sevenfold. zaten jimmy öldükten sonra nedense herkes bir anda hayranları oldu.

şarkının içeriğine gelirsek ilk başta oha bu remenissions ın biraz daha hafif versiyonu diyebilirsiniz çünkü ben hala ne zaman açsam diyorum. hoş bir şarkı olmuş, eğlenceli valla.

danger line: bu da blinded in chains tarzı bir şarkı. şarkıda dikkat çekense kesinlikle m.shadows. shads iyice geliştirmiş vokal konusunda kendini. bu şarkıyla iyice belli oluyor. başarılarının devamını diliyoruz.

buried alive: yine vokalin konuştuğu şarkı. bu şarkının başka bir özelliği ise başlarda insanı böyle havaya sokuyor yumuşak melodileriyle. 5. dakikadan sonra müzik birden hızlanıyor, bu sefer kopartıyor sizi. işte bizim bilip, sevdiğimiz a7x de budur arkadaş!

natural born killer: işte aşina olduğumuz tarzda bir a7x şarkısı daha. gayet hızlı, gayet gaz. aynen devam.

so far away: her albüme bir balad şart kurallarının devam ettiğini gösteren şarkı. eğer yazılanlar yanlış değilse synyster gates in babası brian haner sr da eşlik etmiş bu şarkıda gruba. hakkında söylenecek pek de bir şey yok. bildiğin balad işte.

god hates us: yine yavaş başyana bir şarkı. hele ki so far away den sonra dinlerseniz eyvah, başka bir balad daha diye korkabilirsiniz. ama bu korkularınız yersiz çünkü bu şarkı bir harika. nasıl buried alive yavaş başlayıp hızlı bitiyor, işte bu şarkı da tam tersi. işte özlediğimiz avenged sevenfold şarkısı, işte hayranı olduğumuz m.shadows vokali. waking the fallen dan sonra ilk defa bir albümde scream vokal yapmıştır shads. çok da özlemişiz. shads ın artık scream yapamadığını iddia edenlere de iyi kapak oluyor bu şarkı. aynen böyle devam et shads!

victim: size tek tavsiyem bu şarkıyı god hates us dan sonra sakın dinlemeyin. yoksa değerini anlamak için birkaç defa dinlemeniz gerekebilir. sevdiğimiz tarzda bir şarkı olmasa da yine de çok güzeldir. ama dediğim gibi god hates us tan sonra dinlerseniz bi boka benzetemezsiniz.

tonight the world dies: ismiyle daha dinlemeden insanda büyük beklentilerin oluşmasına neden olan şarkı. ama dinleyince hafiften bir hayalkırıklığına uğruyorsunuz. bu şarkı slow yerine hızlı olsaydı çok daha güzel olurmuştu.

fiction: en başta itiraf edeyim ki m.shadows u saplantı derecesinde seviyorum ama olmamış be güzelim vokallerin. sen sus jimmy nin vokalleri kalsın. ilk defa shads ın vokallerini beğenmiyorum.

save me: adamlar yapmış arkadaş diyorum. 10 dk 56 sn. oeeeeeh yani! tamam zaten a7x şarkılarının en kısası bile 4 dakikadan uzun ama bu en uzunu olsa gerek. vokaller 2. dakikadan sonra başlıyor. o zamana kadar size de gözlerinizi kapatıp arkanıza yaslanıp müzik ziyafetini içinize çekmek kalıyor. evet, kesinlikle olmuş bu şarkı.

lost it all var bir de bonus track. henüz çıkmadığı için hakkındaki yorumlarımı daha sonradan yapacağım. ama onun da en az diğerleri kadar güzel olduğuna eminim.

m.shadows bu albümle gerçekten de iyi bir aşama kaydetmiş vokalde. aldığı vokal dersleri demek ki işe yaramış. bu adamın sesine çirkin diyenler ölsün zaten. evet, var böyle zekasızlar.

albüm kapağı da her zamanki gibi pek bir afilli. klasik a7x tarzında. zaten mezar taşındaki rev i büyük forever yazısı bile birçok şey anlatıyor.

eski albümlere oranla soundları daha bir yumuşak olmuş ama god hates us, nightmare, natural born killer başta olmak üzere birkaç şarkı daha toparlıyor.

jimmy ölmeden yine yapmış numarasını. arkadaşlarına harika bir albüm yapmaları için olanak vermiş. bu albümün başarısı en başta jimmy olmak üzere tüm a7x elemanlarınındır. grubun başarısını mike portnoy un başarısıymış gibi gösterenleri de fena yaparım. evet, portnoy iyi bir bateristtir fakat grupla hiçbir şey üretmemiştir o. jimmy nin yazdığı bateri notalarını çalmıştır. tabi bu arada kendinden de bir şeyler katmış olabilir ki bu da çok normaldir. ama bu albümü onun başarısıymış gibi göstermez.

öyle ya da böyle bu albümde jimmy nin katkıları çok fazla. onsuz nasıl bir tarzları olacak işte bunu yeni bateristleriyle albüm çıkarttıkları zaman öğreneceğiz. ama jimmy her kim gelirse gelsin gruba, yerini asla ve asla dolduramayacak.
billboard un hot 200 listesine bomba gibi düşmüş albüm. daha ilk haftadan eminem in yeni albümünü 2. sıraya atıp birinciliğe oturmuştur.

şimdi bu başarıları için mike portnoy olmasaydı yapamazlardı diyecek olan sapıtıklar çıkacaktır, biliyorum. onlara şimdiden küfür ediyorum.

bu başarı başta jimmy olmak üzere tüm grubun başarısıdır. portnoy un da emeği geçmiştir. bunu asla inkar edemem ama tüm başarıyı da ona bağlamak çok saçma.

bu başarıda en fazla jimmy nin ölümünün payı var açıkçası. kör ölür badem gözlü olur, kel ölür sırma saçlı olur hesabı. jimmy öldü herkeste bir avenged sevenfold aşkı başladı birdenbire.

aslında rnb, hip-hop, pop gibi müzik tarzlarının çok daha gündemde olduğu bir listede böyle bir başarı yakalamaları cidden inanılmaz. tüm emeklerine değdi en azından.

jimmy de eğer tüm olan biteni görebiliyorsa çok mutlu olmuştur. ne de olsa "nightmare" bize onun son hediyesi. gözün arkada kalmasın jimmy, bu çocuklar cidden harikalar!

(bkz: http://www.billboard.com/...107490.story?tag=hpflash3)

(bkz: http://blogs.myspace.com/...7482&blogId=537886805)
death note'un tatlı açılış parçası the world şarkısının ait olduğu grup.
2010'un en iyi albümlerinden bir tanesi. bir çok ödül alacaktır.
(bkz: god hates us)
avenged sevenfold'un yeni albümünün ismi. fakat albümde the rev olmadığı için -dolayısıyla rev in geri vokalleri de yok- o yüzden avenged sevenfold albümündeki hissi hiç bir zaman yaşatamayacaktır.
almora'nın shehrazad albümünden dinlenilesi bir şarkı.

sözleri:
becomes the nightmare
my soul is cold in the terrible night
this silence is wounding my heart

infinite fear
now it's controlling all my mind
the fear that deep inside of my heart

the darkness is hurting my soul
and it's scaring me like the dark tales
my shoulders are shivering with fear
my soul is sailing to far away
and it's fading in the nightmare