bugün

iyi olmuştur.
En başından beri inanmamistim zaten.tecavüze uğrayan kadının kafa kesebilecegine.
Maktulle aralarında ilişki varmis hatta maktulun karısı da biliyormuş adamla 140 saatlik telefon konuşmaları ve mesajlasmalari varmış gönüllü çekilmiş nude fotoları varmış cinayet günü de adamı kendi çağırmış. Kafa keserken yanında 1 kişi daha varmış galiba. Herhalde ailem ve kocam sevgilimle beni oldurecegine ben Sevgilimi ortadan kaldirayim demiş bile olabilir.koy yeri sonuçta.

Bu kadını savunanlar var hala!
Anadolu'da örnekleri vardır.
Tecavüz edeni öldürüp, cinsel organını kesip, ağzına sokup, meydana bırakmak.
Bu size vahşet gibi gelebilir.
Ama bu bir gerçektir ve adalet duygusunun zedelenmesi ile şiddet ortaya çıkar.
insanlar kendi adaletini uygular.

inşallah deneyim ama sizin yakınınız ailenizin başına gelsin, tecavüzcü takım elbise ile efendi duruşu ile indirim alsın, gece olmuş, bu saatte orada kadının çocuğun ne işi var, gönlü varmış, direnmemiş (17 yaşında 40 kilo olup 80 90 kiloluk tecavüzcülere karşı) çeşitli nedenlerle indirim alıp 3-5 sene hapis yatıp çıkan tecavüzcü olsun...
Üstelik bu tecavüz olayı milletin diline düşsün, gönlü varmış, dost hayatı yaşıyorlarmış, zaten oynak biriydi gibi dedikodulara olsun.

Belki o zaman empati yaparsınız.
Bir zamanlar erkektir yapar denmesi ne kadar yanlış ise bu zamanda da kadındır şöyledir böyledir yapar eder demek o kadar yanlıştır. Adalet kanunlara tabi ve kanun kantarının topuzu hep kaçık.
adaleti adaletsizlikle sağlamayı savunanları göstermiş karar.

adaletsiz taraf adaletsizliği savunuyor, adalet isteyen taraf da adaletsizliği savunuyor. sonra hepsi adalet bekliyor.

adaleti zorlamazsanız, adaleti aramazsanız, adaletsizliğe tepki koymazsanız adaletsizliği büyütürsünüz.

sonra da her adaletsizlikten sonra bunu başka bir adaletsizliğe bağlayarak bu adaletsizliğin, adalet olduğunu sanırsınız.

yasalara hiçbirimiz güvenmiyoruz evet. yasaları uygulayanlara da güvenmiyoruz emsal karar var evet. sorun şu ki buna doğru düzgün tepki göstermiyoruz, 2 gün sonra unutuyoruz. peşini bırakıyoruz.

yüzlerce tecavüz davası var, çoğunun başlığı bile yok sözlükte geçtim hatırlanmasını. unuttuk gitti hepsini.

birlik olmak varken, tek başına adalet sağlamaya çalışırsan sağlamaya çalıştığın adaletin kılıcı gelir seni keser.

verilen karar da bunun göstergesi.
iş biraz karışık ama işte köy yerinde namus bir kez kahvede bütün gün oturan gavatların ağzına düştü müydü çıkış da ancak böyle oluyor kadın açısından bu durumdan. .
Öldürüp teslim olsa ve bana tecavüz etti o yüzden öldürdüm şeklinde savunma yapsa çıkacaktı belki, ancak işi şova döktüğü için muhtemelen mahkeme bu kanaate varmıştır.

Belkide mahkeme tecavüze dair bir ipucu bulamamışta olabilir.

Bu müebbet cezasını destekler nitelikte, sonuç olarak mahkeme ortada tecavüz olmadığı kanaatine varmışsa, kin ve nefret güderek cinayet işlemekten müebbet vermiş olabilir.
Ates dustugu yeri yakar her zaman.

Ne oldunu bilmeden konusmamak lazim.
azılı azgın pis kaltaklar bize namuslu ayakları kesilirler.
içleri haset fesat pis şımarık şıllıklardır alayı.
ilk tecavüzde niye şikayet etmemiş diye düşündüren olaydır.

Ben bu işin altında başka birşey olduğunu düşünüyorum çünkü 3 yıl boyunca tecavüz nasıl edilir anlamadım, elini kolunu bağlayıp bir yerede kapatmamış.

Garip.
insan öldürün sonra adalet deyin.
son pişmanlık fayda vermez bilin.
Kadın ya o yüzden, erkek olsa salinirdi. Kadinin ne hakkı var ki bu ülkede. Eline sağlık az bile yapmış o orospu çocuğuna. Hayatlarında değil tecavüz tacize dahi uğramamış ve muhtemelen uğramayacak olan, bir cinsten korkmanin ne demek olduğunu bilmeyen, yaşadığı toplumsal baskıyı anlamayan er kisilerince lince uğraması normal bu ablanın. Kadına helal olsun. inşallah özgürlüğü ne kavuşur bı şekilde. Türk yargısının her zamanki yüz karalarindan bu karar. Öldürülen katledilen tecavüze uğrayan onca kadini düşününce...
"kadının beyanı esastır" denyoluğu ile bakınca, doğru ve objektif yorumlanması mümkün olmayan bir konu.

sağdan soldan duyma bilgilerle yorum yapan, kadın namusunu temizlemiş helal olsun 'cu tayfa, katil ve maktülün arasında 3 yıllık bir ilişki olduğunu; kadının, adamdan çocuğu olduğunu ve kadının bu çocuğu evlatlık olarak satmak için 50.000 TL üzerinden pazarlık yaptığını, katil ve maktül arasındaki telefon kayıtlarının olduğu ve bu kayıtlarda seni seviyorumların, aşkımların canımların havada uçuştuğunu da bu yazdıklarım sayesinde öğrenmiş oldu.

buraya kadar söylediklerim tahmin değil delilli ispatlı bilgilerdi.

öngörü ve varsayım kısmına gelinecek olursa: cinayeti kadının değil kadının akrabalarının işlediği fakat ailenin adını kötüye çıkardığından dolayı, ailesine karşı diyet olarak kadının cinayeti üstlendiği ihtimali de konuşuluyor.
Insanın gözünün donduğu anlar olur. Hiç bir erkek istemediği takdir de bir kadına dokunamaz ,elini dahi süremez. Tecavüz kadin onurunu zedelemekle kalmamış, delirtmis kadını. Sesini kesip otursa daha mi iyiydi. Kadınlar aslında çok korkaktır çoğu tavuk bile kesemez. Bu kadına aklını kaybetti vs. Rapor alınıp ibret-i alem için serbest bırakılmalıydı. Tecavüzü ve tacizi önemsizmis gibi gösterilmiş. Muhtemelen gariban olduğu için. Zengin ya da tanınmış olsaydı böyle olmazdı.

Düzeltiyorum arkadaşlar konu bildiğim gibi değilmiş. Bunların zaten ilişkisi varmış. Bu durumda tabi tecavüzden soz edemiyoruz. Sonuç olarak hakimlerden iyi bilecek değiliz ya.
eğer adamı katletmeseydi ceza almazdı. düpedüz vahşet bu. doğru karar.
adalet yerini bulmuştur. lan sen kimsin bir erkeğin kafasını kesiyon. müebbet yat içeride geber de aklın basına gelsin.
hangi hakim neye göre nası hüküm verdi acaba?...tecavüz yoksa, vahşice cinayet...ama tecavüz varsa kadın çok kötü bi vaziyete getirilmiş.
insanların çok sık yaptıkları bir kavram hatası var.
Doğru olanla, normal olan her zaman aynı şey değildir.
Kendine tecavüz eden birine duyulan kin, ve bunun sonucunda kafa kesmeye kadar gitmek çoğu insanın yapacağı birşeydir, yani büyük bir kesim için normaldir.
Ama hukuk devleti olduğu söylenen bir yerde bu her ne kadar normal olsada, doğru kabul edilemez.
O yüzden her ne kadar vicdanen verilen karar adaletsiz gelsede, hukuken doğrudur.
Mevzuda tecavüz yoksa, ceza yerinde. Ama tecavüz sonucu bu olay gelistyse kadına yazık.
Her işlenen bir suçta, suça maruz kalan taraf karşı tarafı öldürürse o zaman bir adalet sistemine zaten gerek kalmayacağından dolayı doğru bir karardır.
indirim almama sebebi, telefon kayıtlarında özellikle yazışmalarda yasak ilişki yönünde bir eğilim oluşması ve tanıkların ilişkileri olduğuna dair beyanlarının etkili olduğunu düşünüyorum. Tabi buna bir de cinayeti işleme şeklini de eklemek gerekir.
Dostlar tamam kıssas kabul etsek bile tüfekle öldürüp kafasını kesip köy meydanına atıyor. Bildiğin gövde gösterisine çeviriyor mevzuyu. Hic bir insani sistemde böyle bir cezalandırma yoktur, bu yapılan vahşettir kararı onayan yargıtay 1. Ceza dairesi mantıklı karar vermiştir, fikrimce.
sanığın bana tecavüz etti iddiası sanık ve maktülün yaşadıkları yasak ilişkisi nedeniyle mahkeme heyetince karşılık bulmamış olay kıskançlık saikiyle canavarca hislerle adam öldürmekten suçlu bulunmuştur.
Şimdi yine linç yerim ama yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Bir kadının kafası köy meydanına atılsaydı adam için idam idam diye bağrınırdınız mesela. Aman neyse.
şimdi rahatsız olanları empatiye davet ediyorum. kıllı mıllı bi adam size tecavüz etse, öldürdükten sonra içiniz soğur muydu? kafasını kesmesi muhtemelen cezayı arttırmış ama bana göre olması gerekeni yapmış. hak olan yüce allah'ın adaletidir.
ben de haberi az önce okudum. adamı önce silahla öldürmüş. sonra kafasını kesip köy meydanına atmış. yanlış okumadıysam haber bu. şimdi beni işkillendiren tek şey şu; öldürdün tamam buna lafım yok. sonra kafasını kesip köy meydanına atmak nedir? bu benim hoşuma gitmedi.
https://www.uludagsozluk.com/e/39101064/

edit: başlık üstüme kalmıştır.