bugün

Çok saçma biyerdir. Hırvatistanı ikiye bölüyor ne bosnaya ne hırvatlara bir faydası var. Hırvatlar bu durumu aşmak için köprü yapıyomuş. Orayı verip guneyden daha büyük biyer alsa daha mantıklı.
geçen yaz dubrovnikten mostara araba ile giderken geçtiğim şehir
yol bazı bölümlerde çok kötüydü.
mostara yaklaşınca yol kenarında meyva satan teyzelerden birinden alışveriş yaptım
teyze türkçe biliyordu , neum u sordum
dedim teyze bu nedir bütün kıyıları hırvatlar almış size hiç bir kıyı kalmamış dedim
teyze ''müslümanız oğlum'' demişti.

ayrıca neum - mostar - trebnje üçgenini araba ile kat ettim
abartmıyorum bosna bayrağını kapıdan girişte , kapıdan çıkışta bosna polislerinin kolunda gördüm.
bütün köy kasabalar da sırp ve hırvat bayrağı vardı.

artık canlar nasıl yanmışsa zamanında , 25-30 sene önce birbirini boğazlayanlar dip dibe sorunsuz yaşıyor.
bosna hersek'e gidince, eğer schengen vizeniz yoksa, mostar'dan güneye doğru yapılacak 1 saatlik yolculuğun sonunda aracınızla bir dağ yoluna sapmak durumunda kalacaksınız, 1-2 saattlik zorlu bir yolucluğun sonunda neum'a varmak mümkün. ancak sözkonusu yol oldukça dar ve sıkıntılı. schengen vizeniz varsa hırvatistan üzerinden geçilerek gidilen yol ana yol konumunda ve tabiatıyla çok daha düzgün.
Hırvatistan'ın diğer şehirlerinden dubrovnik'e karayolu ile giderken pasaport kontrolüne girilen bosna hersek şehri. Rivayete göre 1991-1992 savaşında süleyman demirel'in çabalarıyla bosnaya kazandırıldığı söylenir.
dubrovnik'den splite giderken yol üstü geçilen bosna kenti.

hırvatistan'ın bir şehrinden diğer şehrine gidip gelmek için 4 sınır kapısından geçmek zorunda olduğunuz yer.
hırvatların çoğunlukta bulunduğu adriyatik denizine kıyısı bulunan şehir.
bosna hersek'in denize kıyısı olan tek $ehri.