bugün

görsel
Hayata katkı sağlamak için. Yaşayan her canlının yaşama bir katkı sağlaması farzdır.
Çalışmayana ekmek yok çünkü.
Çünkü evde çocuklar anaaağğ babaaagğg ekmek ekmek diye bağırmasın diye. Sizi yerler yoksa varya. Deneyin isterseniz.
para için diyenlerin hepsi yalan söylüyor. hepiniz ihtiyacınız olandan fazla kazanıyorsunuz, ihtiyacınızdan fazla yiyorsunuz,içiyorsunuz. peki neden sevdiğimiz, hayal ettiğimiz şeyler varken zorla yaptığımız bir iş için zamanımızı satıp daha çok para kazanmaya çalışıyoruz? bunun nedeni statünün parayla ölçülmesi, rahat bir yaşam sürmenin en kısa yolunun para kazanmak olması,para kazandıkça insan egosunun ve kibrinin artması.

zamanını para için sattığında bir nevi ticaret yapmış oluyorsun ve insan bunu anlamsızca seviyor.
eğer bir evde baba çalışmıyorsa, evini otel gibi kullanıyor ve beş kuruş ödemiyorsa çalışmak zorundasın.
bazen çok sıkılsam da çalışmaktan. çalışmadan duramıyorum zaman geçmiyor.
Çocuğuma bakabilmek için.
Cevabı çok basit: Sistem bunu gerektiriyor. Bozuk yanı da ideolojilerimiz uğruna değil de para veya kariyer uğruna götümüzü yırtmamız. Kariyer ne alaka demeyin. Kariyer hayalleriniz ego ürününden başka bir şey değil. Köleleşiyoruz ve köreliyoruz. Evet.
Namerde muhtaç olmamak için.
değiliz aslında. almak veya yapmak istediğin bir şey yoksa, tv izlemem doğalgaz kullanmam falan diyorsan karın doyurmak kolay. en güzeli köye yerleşmek. 3 kuruşa çalışıp başkalarına para kazandırmaktan çok daha mantıklı. herkes bunu yapsa işte o zaman onlar sıçar. ben bir süre denedim yapabiliyorum, zor değil.
Çünki baban akpli bir bürokrat olmadığı için.
Zengini daha da zengin etmek için. ister serbest meslek sahibi olun isterse işçi... Emeğiniz hep zenginin cebine gider.
fındık üretin, kayısı üretin hiç fark etmez. Sizden alıp birbirine satan ensaflar ,sırf sizin malınızdan birbirine satarken çok daha fazla kazanacaklardır
aynı şeyi bu aralar sık sık düşünen biri olarak katıldığım tespit. milyon yıllık dünyada milyarlarca insan yaşadı ve çoğu çalışarak öldü gitti evet müslümanız ama ya gerçekten cennet cehennem yoksa ozaman ortalama 70 yıllık hayatın 22 yılı okuyarak 40 yılı çalışarak 10 yılı emekli olup kıt kanaat evde ölmeyi bekleyerek geçecek ve yok olup gideceğiz.
Faturaları ödemek için.
(bkz: TRT payı)
çünkü çalışmazsak can sıkıntısından başka şeyler üzerinde çalışırdık. ben bir insanın çok sıkıldım dedikten sonra neler yapabileceğinin bir sınırı olmadığını biliyorum, bu nedenle başka şeyler işte.
Başlıktaki içeriğe bakılınca neden --bukadar çok-- çalışmak zorundayız şeklinde sorulması gereken soru.
Bunun ne paramızın değeri ile nede hayatımızı idame ettirme ile ilgili olmadığını bildiğimiz halde bu cevapların arkasına sığındığımız durum genelde.
Düşünün bir geçmişteki ihtiyaçlara sahip olsaydık sadece şu anda ayda üç dört gün çalışma ile yiyecek ihtiyacımızı karşılayabilirdik. mobilyası, uzaktan kumandalı afyon görevi gören led ekran televizyonu olmazdı muhtemelen.
Geçmişe gitmeyelim günümüze bir bakalım. Türkiye ortamında 4-5 binliranın getirdiği refahdan bartın'ın köyündeki bir amca fazlası ile memnun olurken nişantaşındaki başka bir amca of çekerek ay sonunu nasıl getireceğim derdine düşebilir. Nijer bölgesinde hayata tutunmuş bir çocukla Japonya'da hayatın ona tutunduğu çocukların hayalleri ve ihtiyaçları bambaşka olabilir.
Peki ortak nokta nedir? Neden diğerine göre çok daha iyi durumda olanlarda en az diğeri kadar çalışma ve ihtiyaçlarını karşılayamama durumunu hisseder genelde?
Çeşitli sebepleri olmakla beraber insan tamahkâr bir varlıktır. Bir dağ altını olsa ikinci bir dağı isteyeceğini ve istediğini tarihten vede günümüzden görüyoruz.
insan aç gözlüdür. Hayvanlardan evrildiğimizi düşünenler genel insan ahlak anlayışının hayvanlarınkinden çok daha alt seviyede bir kültür olduğunu, irade sistemimizin çok farklı çalıştığını genelde görmezden gelirler.
insan mutluluğu toplumun değer yargılarına göre belirler. Toplumun genel hedef ve gayelerinden ufak bir sapmanızın en küçük yaptırımı toplum tarafından mandıra filozofu filmine gönderme yapılmanızdır.
insan metadan evvel terbiyeye ihtiyacı olan yegane varlıktır. diğer canlılardan farkımız irademiz ise irademizde terbiyeye muhtaçtır. iyiden iyiye metalaşan insan hayatında insani değer tanımının sözlükte kalan bir ibareden öteye gidemeyecek olması kaçınılmazdır.
Mutluluk eşittir makam ve paradır gibi unsurlardır günümüzde. Güçlü olma isteği değil diğerlerinden daha güçlü olma isteğidir. Hayatlarımız da spor müsabakaları gibidir. Gelişim hikayelerimiz bile öyledir. Adam hayatı boyunca çile çekmiştir ama yılmamıştır 55 yaşında artık çok zengin, ünlü yada başka bişey olmuştur. o halde 55 yılı nasıl yaşadığının önemi yoktur. toplumun gözünde sen başarılısındır.
Velhasıl son paragraftaki sözümüz biraz özetler olayı. 'insan gülçü olmayı değil, diğerlerinden daha güçlü olmayı istediği içindir bu çırpınışı.
Çok uzattık burada keselim..
Linkedin acsan su basligi dogrudan sistemden atilirsin.
Su bile parayla çünkü..
Avlanarak karın doyuramadığımız için.
günü kurtarmak için, zira bu ülkede çalışarak günü kurtarmanın dışında bir şeyler elde etmek imkansız.
--spoiler--
Hayatımızı idame ettirebilmemiz için.
--spoiler--
dinlenmeye ihtiyacımız olduğu zamanlarda çalışmamak için bugün çalışmak zorundayız.
Hayatta kalmak için. çalışmak demek illa para kazanmak demek değildir.
pazar günleri tatil yapabilmek için(!)